Maryla z Zielonego Wzgórza

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2020-01-29
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381392204
Liczba stron: 448
Dodał/a opinię: agulka

Ocena: 5 (4 głosów)

Ta książka została dodana do bazy serwisu Granice.pl przez jednego z użytkowników i oczekuje na moderację

Jako, że jestem wielbicielką serii i Ani z Zielonego Wzgórza nie mogłam sobie odmówić sięgnięcia do tej książki. Poprzednio zapoznałam się z historią Rudzielca zanim dotarła do Cuthbertów. Jej losy urzekły mnie i twierdzę, że autorka zdecydowanie udźwignęła ciężar popularności serii i godnie ją uzupełniła. Tym razem myślę, że jednak nie jest to do końca tak jak sobie to wyobrażałam. Ale po kolei.
Książkę rozpoczynamy w momencie gdy Maryla jest nastolatką, a do domu przybywa Izzy jak się okazuje siostra bliźniaczka jej matki Klary. Okoliczności wizyty są proste, Cuthbertowie oczekują narodzin dziecka. Byłaby to trzecia pociecha, bo oprócz Maryli jest przecież starszy Mateusz. dziewczyna jest zwykłą młodą osóbką, trochę może ograniczaną przez matkę, ale wciąż ciekawą życia. Wykorzystuje fakt pobytu ciotki i wybiera się na zabawę, gdzie może spotkać się z chłopcem, który się jej bardzo podoba. To Jan Blythe - przypadek ???
Niestety młodym nie jest dane cieszyć się swoim uczuciem, bo przy porodzie umiera matka Maryli, a także nowo narodzone dziecko. Dziewczyna zaś ma zająć się ojcem i bratem.Nie wiedzie się uczuciowo także Mateuszowi, który zaangażował się w związek z Joanną Andrews, której nie podoba się fakt bycia żoną farmera i zajmowania się gospodarstwem.
Po upłynięciu przepisowej żałoby, Maryla zaczyna uczestniczyć w spotkaniach kółka pań haftujących, gdzie poznaje Małgorzatę swoją późniejszą wieloletnią przyjaciółkę. I tu w postaci Małgorzaty mamy mieszankę cech pobranych żywcem z Ani. Też jest egzaltowana co nie ułatwia jej żywota. Czytając miałam ciągle przed oczami postać Ani i nie mogłam przebrnąć przez to, że jest to ta surowa pani Linde. Za dużo cech autorka umieściła w niej z poprzednich książek.
Inną sprawą jest skopiowanie nieomalże sytuacji, w której to Maryla kłóci się z Janem o poglądy polityczne czyli tak naprawdę o bzdurę. To wypisz wymaluj Ania i Gilbert i ich akcja z marchewką. Trochę nudnych fragmentów napotkałam w związku z opisywanymi przemianami politycznymi, ale w sumie do strawienia. Generalnie mam wrażenie, że książka napisana tak ciut na siłę i oby komuś nie przyszło do głowy zrobić coś podobnego jeszcze o Mateuszu. Szkoda, że wyszło tak jak wyszło, ale dorównać pani Montgomery nie jest łatwo.

Tagi: Współczesna proza literacka

Kup książkę Maryla z Zielonego Wzgórza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Maryla z Zielonego Wzgórza
Inne książki autora
Dzieci kartografa
Sarah McCoy0
Okładka ksiązki - Dzieci kartografa

Kiedy Sarah Brown, córka abolicjonisty Johna Browna, uświadamia sobie, że jej talent artystyczny może pomóc uratować życie niewolnikom uciekającym na północ...

Córka piekarza
Sarah McCoy0
Okładka ksiązki - Córka piekarza

Bestseller "New York Timesa", w którym współczesna akcja jest równie fascynująca jak zawarta w nim opowieść z czasów wojny. El Paso w Teksasie i Garmisch...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Pokaż wszystkie recenzje