Matki i córki

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2019-10-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788366335271
Liczba stron: 368
Dodał/a opinię: dzagulka

Ocena: 5 (22 głosów)

„Matki i córki” – Ałbena Grabowska
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 16-10-2019
Kategoria: literatura piękna

Ałbena Grabowska to pisarka, której twórczość spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem na polskim rynku wydawniczym. Jej debiut literacki otrzymał wiele pozytywnych recenzji, a od tego czasu autorka zdążyła napisać i przekazać w ręce czytelników kilka innych, znakomitych publikacji.

Jej najnowsze dzieło „Matki i córki”, które ukazało się na rynku wydawniczym 16 października bieżącego roku dzięki wydawnictwu Marginesy, to bardzo oryginalna i wciągająca historia.

Fabuła najnowszej powieści Ałbeny Grabowskiej skupia się na losach, przeżyciach, doświadczeniach czterech kobiet. Prababki, babki, matki, córki. Cztery pokolenia kobiet, cztery osobowości zmagające się z trudną, bolesną przeszłością, uwierającą teraźniejszością. Naznaczone traumą przeszłości matki i córki borykające się z deficytem miłości, wyobcowaniem, strachem przed bliskością, przytłoczeniem, niedopowiedzeniami, niedomówieniami, brakiem rozmów o uczuciach, rodzinnymi sekretami, tajemnicami, próbą i potrzebą odkrycia własnej tożsamości i korzeni.

Maria, podążyła za mężem zesłanym na Sybir. Sabina była więźniarką obozu koncentracyjnego Ravensbruck i przebywała na bloku, gdzie dokonywano eksperymentów medycznych na kobietach. Magdalena, straciła ukochanego i samodzielnie wychowywała córkę w PRL-u. Lila natomiast, żyje z piętnem dziecka niekochanego, uwikłanego w rodzinne tajemnice. W tym zaklętym, a może i przeklętym, kręgu kobiet, niedopowiedzenia, tajemnice mnożą się bardzo obficie.

Powieść ma bardzo ciekawą konstrukcję. Poznajemy na przemian fragmenty życia prababki, babki, matki i córki. Przemawiają zarówno żywi jak i umarli. To im właśnie autorka oddała głos. Postacie stają się nam przez to bliższe i możemy głębiej wczuć się w ich losy. Zabieg ten urozmaica również fabułę i prowadzi części tej skomplikowanej rodzinnej układanki na ich właściwe miejsce w odpowiednim czasie.

Ałbena Grabowska tworzy w powieści skomplikowane portrety psychologiczne bohaterek i równie skomplikowane relacje i zależności między nimi. Bardzo dokładnie obserwuje swoje bohaterki, analizuje ich zachowanie, pozostawiając tym samym czytelnikowi pole do szerokiej interpretacji, pochyla się nad każdym momentem i etapem ich życia. Decyzje, myśli, wybory, słowa każdej z kobiet są ukazane z głęboką wrażliwością, eterycznością i delikatnością. W moim odczuciu, jest to największy atut i siła tej książki.

„Matki i córki” nie są publikacją lekką i łatwą. Bardzo dużo tu wzruszeń, można powiedzieć, że i destrukcyjnych emocji również. Nic tu nie jest jednoznaczne i takie jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Trzeba sięgać głębiej. Książka ta, niesie ze sobą również silny przekaz dotyczący psychicznej i fizycznej siły kobiet. Ta siła drzemie w bohaterkach i każdej z nas bez względu na czasy, miejsce, otoczenie i doświadczenia.

Dlaczego warto i należy przeczytać „Matki i córki” Ałbeny Grabowskiej? Nie tylko dlatego, że czytanie jej jest dla czytelnika pięknym i poruszającym doświadczeniem. Przede wszystkim dlatego, że ta piękna, przygotowana z wielką delikatnością i kobiecą wrażliwością podróż w jaką zabiera nas autorka, pozwoli nam poznać bolesną historię bohaterek, postawić trudne egzystencjalne pytania i ukryte na nie odpowiedzi. Zmobilizuje nas do skupienia i refleksji. A piękne sentencje dopełnią tylko przyjemności i mądrości płynącej z tej niezwykłej publikacji.

Gorąco polecam i już dziś jestem ciekawa kolejnej propozycji wydawniczej autorki!

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Matki i córki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Matki i córki
Inne książki autora
Stulecie Winnych. Notes kulinarny. 80 przepisów
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Stulecie Winnych. Notes kulinarny. 80 przepisów

Przez sto lat rodzina Winnych tworzyła swoją smakową tradycję. W kulinarnym notatniku Winnych znajdziecie przepisy na staropolskie potrawy jadane na Mazowszu...

Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli

Poruszająca opowieść o rodzinie Winnych z  podwarszawskiego Brwinowa rozpoczyna się tuż przed  wybuchem I wojny światowej, a kończy po stu latach...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Maryla i Debora
Magdalena Mosiężna
Maryla i Debora
Łowca
Agnieszka Pruska;
Łowca
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Oddać serce
Lindsay Harrel
Oddać serce
Pokaż wszystkie recenzje