reklama

Mistyfikator

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2021-02-15
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788366573536
Liczba stron: 344
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: Karolina Radlak

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Odmienność sprawia, że życie staje się trudniejsze, wystarczy, że ktoś jest otyły, jeździ na wózku lub ma bliznę na twarzy, a już przyciąga wzrok innych ludzi, jedni współczują, drudzy oceniają, ale zawsze patrzą, nigdy nie mijają obojętnie.
Wiktor Fogel jest albinosem i musi mierzyć się z tym sam, jego mama uciekła z innym mężczyznom, a tata oszalał i mieszka z gołębiami, została mu tylko babcia alkoholiczka. Kiedy chłopak postanawia znaleźć pracę, okazuje się to trudniejsze, niż myślał, a kiedy już ją znajduje, przez nieuwagę obcina sobie gilotynom palec i przez to ją traci, do tego w tym samym czasie umiera jego babcia i zostaje sam.
Życie bohatera to jeden wielki koszmar jest albinosem, co na pewno w tamtych czasach mu nie pomagało, chociaż tacy ludzie prześladowani są wszędzie na całym świecie, do tego był nie kochany, rodzice go nie chcieli, a babka przygarnęła z przymusu. Ponieważ byli biedni, jadł mało, a do tego same niesmaczne potrawy o czymś lepszym mógł tylko pomarzyć, nie mógł też znaleźć dobrej pracy, bo nie wiele umiał, jego babcia była akuszerką i nauczyła go tylko tego, ale ponieważ on był mężczyznom, to do niczego nie było mu to potrzebne.
Na początku trudno czytelnikowi skupić się na tekście, jest tam wiele trudnych słów, do tego bohaterowie wcale nie są sympatyczni, co zniechęca do czytania, do tego wstęp jest smutny i depresyjny, główny bohater jest niezdarny, ale czytelnik brnie dalej skuszony opisem.
Książka nie jest w moim stylu, czytało mi się ją ciężko, a w sumie to tylko przez nią przebrnęłam, jedyną pozytywną iskierką jest to, że główny bohater poradził siebie w życiu, swoją odmienność zmienił w atut, bo tym samym pokazał, że tak można i nie warto się poddawać. Bardzo spodobało mi się to, że książka daje nadzieję tym którzy czują się gorsi, że kiedy w siebie uwierzą i o siebie zawalczą, mogą zostać kimś, kogo się podziwia i szanuję, wystarczy tylko w to uwierzyć i realizować swój plan nie oglądając się na innych.

Tagi:

Zobacz opinie o książce Mistyfikator

Kup książkę Mistyfikator

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy