Niedźwiedź i słowik

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2018-04-18
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788328708273
Liczba stron: 448
Tytuł oryginału: The Bear and the Nightingale
Dodał/a opinię: maitiri_books

Ocena: 5.45 (11 głosów)

Tym, co przyciągnęło mnie do tej pozycji był tytuł, tajemniczy i intrygujący. Przeczytałam opis książki, jednak nadal nie wiedziałam o co chodzi z tytułem. Kim jest Niedźwiedź, kim Słowik? Teraz już to wiem i z całego serca polecam Wam lekturę tej pozycji.

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie, tak duże, że od razu sięgnęłam po kolejny tom. Dobrze, że miałam go na półce. Teraz się zastanawiam, co zrobię, kiedy skończę drugą część. Trzecia jeszcze nie wyszła, a to jest tak wciągająca opowieść, że natychmiast trzeba wiedzieć, co dalej. Wspaniała, poruszająca historia dziewczynki obdarzonej mocą. Wciąga niemiłosiernie i hipnotyzuje. Wasilisa musi podjąć walkę nie tylko z prawdziwymi demonami, ale i z tymi, które wychodzą z rzekomo religijnych, bogobojnych ludzi. Pokochałam Wasię za jej niezłomność i siłę charakteru, ale też za odwagę do bycia sobą, myślenia po swojemu i stanowienia o sobie pomimo wszystko.

Pierwsza część jest bardziej statyczna, jest mniej akcji, ale w zamian otrzymujemy cudowne opisy przyrody i zimowego krajobrazu, dowiadujemy się jak wyglądała codzienność wieśniaków, jak żyło się w średniowiecznej Rusi, poznajemy też bliżej wszystkich kluczowych bohaterów. Byłam na zmianę zauroczona i wstrząśnięta. Zauroczona pięknem przyrody i miejsca, w jakim przyszło im żyć, poruszona nie tyle zasadami, jakie panowały w tym świecie, ile uległością kobiet wobec tych zasad. Kobieta nie znaczyła w zasadzie nic. Była od rodzenia dzieci, gotowania, szycia i spełniania życzeń męża. Dziewczęta były wydawane za mąż bardzo wcześnie, starsza siostra Wasi została przyrzeczona mężczyźnie, kiedy miała 13 lat, jako czternastolatka opuściła dom i zamieszkała bardzo daleko od rodziny. Czytałam tę bardziej opisową część zafascynowana i wdzięczna, że jednak przyszło nam żyć w innych czasach. W kolejnych częściach jest już więcej akcji, dzieje się naprawdę dużo, pojawiają się istoty nie z tego świata, które Wasia dostrzega z łatwością, a które dla innych są tajemnicą. Są istoty dobre, strzegące domowego ogniska, jak domowik, czy pilnujące koni, jak waziła, są też demony, upiory, stwory które wprowadzają zamęt, sprowadzają na wieś nieszczęścia i śmierć. Jest też sama śmierć, o dziwo, postać pozytywna i dająca się lubić. Śmierć przychodzi po ludzi, kiedy nadejdzie ich czas, przynosi udręczonej duszy ukojenie i spokój. Gorzej, jeśli zostanie wyprzedzona i do umierającego przyjdzie jej/jego brat bliźniak. Wtedy dopiero robi się nieciekawie, z grobu zaczynają wychodzić umarli, a dusze nie mogą zaznać spokoju.

Dla mnie to powieść uniwersalna i ponadczasowa. Bo, chociaż jej akcja osadzona jest w średniowiecznej Rusi, porusza problemy również tego świata. Niby mamy wszystko, żyje nam się łatwiej, a wciąż tak trudno nam pogodzić się z odmiennością i zaakceptować bez gadania fakt, że inny nie znaczy gorszy. Przeczytajcie, naprawdę warto.

Fragment recenzji pochodzi z bloga: https://maitiribooks.wordpress.com/2019/04/21/niedzwiedz-i-slowik-katherine-arden/

Kup książkę Niedźwiedź i słowik

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Niedźwiedź i słowik
Inne książki autora
Zima czarownicy
Katherine Arden0
Okładka ksiązki - Zima czarownicy

Bestseller "New York Timesa" Niesamowite zakończenie "Zimowej Trylogii"! Wasia i Morozko powracają w trzeciej części przygód, stanowiącej kontynuację...

Dziewczyna z wieży
Katherine Arden0
Okładka ksiązki - Dziewczyna z wieży

W średniowiecznej Rusi młoda kobieta ma niewielki wybór: małżeństwo albo życie w klasztorze. Wasia wybierze trzecią drogę: magię. Na dworze Wielkiego...

Recenzje miesiąca
Dzieci, których nie ma
Renata Piątkowska;
Dzieci, których nie ma
Zamieć
Gabriel Dylan
Zamieć
Raptus
Magdalena Kulus
Raptus
Złodziejka truskawek
Joanne Harris
Złodziejka truskawek
Piętno dzieciństwa
Katarzyna Kielecka;
Piętno dzieciństwa
Indigo
Patrice Lawrence
Indigo
Baba Blaga
Joanna Wachowiak
Baba Blaga
Pokaż wszystkie recenzje