Niewidzialne życie

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2019-05-22
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788328711792
Liczba stron: 256
Tytuł oryginału: A vida invisivel de Euridice Gusmao
Dodał/a opinię: dorotbook

Ocena: 5.5 (2 głosów)

„Życie jest jak ta zabawa, Eurídice. Czasem wydaje się nam, że postępujemy jak trzeba, ale kiedy przychodzi co do czego, okazuje się, że mięliśmy związane oczy i wszystko poszło nie tak.”

Ile prawdy jest w tym cytacie! Często snujemy plany, mamy wizję tego, jak będzie wyglądało nasze życie, a wychodzi wszystko nie tak. Czy to tylko nasza wina? Czy może musieliśmy odłożyć na bok nasze marzenia, bo nam nie wypada, bo jesteśmy kobietami i jedyne, o czym możemy marzyć, to mąż i dzieci? Czy tak powinno być? Na to pytanie postara się odpowiedzieć Martha Batalha, która zainspirowana przeżyciami swoich babć napisała powieść „Niewidzialne życie”, która pokazuje życie kobiet w latach 40.XX wieku w Rio de Janeiro i jest swego rodzaju manifestem.

Książka opowiada o dwóch siostrach, których losy potoczyły się zupełnie inaczej, niżby chciały. Młodsza Eurídice jest poważniejsza i ma wiele talentów, starsza Guida jest pewna siebie i zdeterminowana, by pójść własną drogą. To, co je łączy, to silna siostrzana więź. Niestety w życiu nic nie trwa wiecznie. Guida zakochuje się w Marcusie i to uczucie zmieni obydwie kobiety już na zawsze, zmieni także całą rodzinę. Guida ucieknie z domu i zerwie kontakty z rodziną, lecz jej życie z ukochanym nie będzie szczęśliwe. Ucieczka siostry zmieni młodszą siostrę, Eurídice porzuci swoje marzenia, będzie starała się być dobrą córką i poślubi mężczyznę, przy którym będzie czuła się bezpiecznie. Kobieta jest uzdolniona i ma wiele talentów, jej umysł budzi podziw, lecz nie spotyka się to z akceptacją jej męża. On oczekuje od żony tylko jednego: by była perfekcyjną panią domu i zajęła się wychowaniem dzieci. Czy to satysfakcjonuje Eurídice? Do pewnego czasu tak, lecz kobieta obudzi się ze snu i zechce zawalczyć o swoje. Czy jej się to uda?

Na okładce książki widnieje rekomendacja „Vogue” informująca, że książka jest „Niezwykła. Nie będziesz w stanie odłożyć tej książki” i ja się z nią bardzo zgadzam. Losy Eurídice wciągnęły mnie od samego początku, z zainteresowaniem śledziłam jej historię i zastanawiałam się, dlaczego tak utalentowana kobieta nie walczy o swoje, nie ma wsparcia ze strony męża, który od razu gasi wszystkie jej rewelacyjne pomysły. Dlaczego kobieta daje sobą pomiatać i zgadza się na właśnie takie traktowanie, jest osadzona wyłącznie w roli perfekcyjnej żony i matki, zostanie wyjaśnione czytelnikowi stopniowo. Takie dawkowanie informacji spełniło swoje zadanie, bo przykuło moją uwagę. Jednocześnie zostaną nam przedstawione losy drugiej siostry. Do spotkania po latach dojdzie przypadkiem, wtedy też Guida opowie siostrze, co się z nią działo. Ona w przeciwieństwie do Eurídice miała determinację i odwagę, by spełnić swoje marzenia. Czy jednak było warto?

Eurídice i Guida to nie jedyne bohaterki tej książki. Poznamy między innymi historię sąsiadki plotkary Zélii, jej ojca Álvara, na którego rzucił klątwę potężny szaman. Interesującą postacią jest także Filomena – była prostytutka, która została niańką. Ważną rolę odegra także podkochujący się w Eurídice stary kawaler Antônio, który mieszka z matką.

„Niewidzialne życie” opowiada o życiu kobiet, które w latach 40.XX wieku walczyły o to, by nie sprowadzano ich wyłącznie do roli żon. I choć akcja rozgrywa się wiele lat temu, to uważam, że ten problem jest nadal aktualny, wciąż istnieją kobiety, które są wyłącznie gospodyniami domowymi. Dlaczego tak jest? Sytuacja kobiet jest już przecież zupełnie inna, mogą rozwijać swoje kariery, spełniać marzenia, a wciąż pozwala się, by to mężczyzna decydował o życiu swojej kobiety i sprawia, że stają się one niezauważane. „Niewidzialne życie” to gorzka historia dwóch sióstr, którą zdecydowanie warto poznać! Napisana lekkim językiem udowadnia, że autorka jest dobrą opowiadaczką i obserwatorką. Niektóre z opisanych historii wydarzyły się naprawdę! Ciekawostką jest też to, że w trwa ekranizacja książki w reżyserii Karima Aïnouza – ja na pewno ją obejrzę!

Tagi: Współczesna proza literacka

Kup książkę Niewidzialne życie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Niewidzialne życie
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Pokaż wszystkie recenzje