Niewidzialny człowiek

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2020-03-10
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788381168250
Liczba stron: 198
Tytuł oryginału: The Invisible Man
Dodał/a opinię: niepoczytalna

Ocena: 4 (7 głosów)

Lęki wiecznie żywe
Książki sci-fi mają to do siebie, że zwykle poruszają uniwersalne problemy, dzięki czemu zyskują miano ponadczasowych. Herbertowi George’owi Wellsowi na pewno nie można odmówić wizjonerstwa. I chociaż "Niewidzialny człowiek" nie jest napisany z takim rozmachem jak "Wojny światów", to jednak motyw bezwzględnego i egoistycznego naukowca świetnie sprawdza się również dziś.

Tytułowy Niewidzialny człowiek jest wynalazcą, jednak jego motywacje wcale nie są skierowane na odkrycia, które mogliby przysłużyć się ludzkości. Każde jego działanie jest nastawione na dbanie wyłącznie o własne interesy i już samo dojście do momentu niewidzialności jest okupione krzywdą innych ludzi. Główny bohater wzbudza podczas lektury wiele emocji, ale w żaden sposób nie jesteśmy w stanie z nim sympatyzować. Jest wulgarny, agresywny, egoistyczny. Jego zachowania bardziej przywodzą na myśl złośliwego poltergeista niż genialnego naukowca. O ile początkowo jego niegrzeczny styl bycia miał w sobie nawet jakiś akcent humorystyczny, o tyle jego późniejsze okrucieństwo i bezwzględność dalekie są od rozbawiania czytelnika. Obłąkańcze wizje, które roztacza są naprawdę niepokojące.

Powieść Wellsa, z racji niewielkiej objętości, idealnie sprawdzi się jako lektura na jeden, maksymalnie dwa wieczory. Lekkość stylu i polot autora sprawiają, że w pełni możemy wsiąknąć w świat przedstawiony i obcować z cynicznym i groźnym Niewidzialnym człowiekiem. Nie jest to horror, od którego włos nam się zjeży na głowie, ale jako klasyczna powieść grozy na pewno wywołuje uczucie niepokoju. Bo przecież na świecie istnieją ludzie, którzy dążą do celu, nie zważając przy tym zupełnie na innych. I wcale nie muszą być niewidzialnymi naukowcami, by budzić strach.

Tagi:

Kup książkę Niewidzialny człowiek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Niewidzialny człowiek
Inne książki autora
Wojna światów
Herbert George Wells0
Okładka ksiązki - Wojna światów

Klasyczna powieść science fiction o inwazji Marsjan na Ziemię. Autor równie słynnego Wehikułu czasu w przenikliwy sposób przedstawia zachowania jednostek...

Ludzie jak bogowie
Herbert George Wells0
Okładka ksiązki - Ludzie jak bogowie

Herbert George Wells był wybitnym angielskim pisarzem, znanym przede wszystkim jako autor znakomitych powieści, które weszły do kanonu science fiction...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje