Nikt nie idzie

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2018-10-31
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381291125
Liczba stron: 264
Tytuł oryginału: Nikt nie idzie
Język oryginału: Polski
Dodał/a opinię: Karolina Osewska

Ocena: 5.41 (34 głosów)

"Nikt nie idzie" Jakub Małecki

Drogi kilku osób splotą się pewnego dnia, co pozwoli im zrozumieć, co w życiu jest najważniejsze.

Jakub Małecki snuje dwie osobne historie, opowiada o życiu dwójki osób, których losy niespodziewanie przetną się na przystanku autobusowym.

Marzena poznała swojego przyszłego męża, Antoniego, gdy ten przychodził do sklepu, w którym pracowała i uporczywie przyglądał się stojącym tam komodom. Tak zaczyna się historia ich miłości, ślub, dziecko i szczęśliwe zakończenie? Nie, ich idyllę przerywa nagła śmierć Antoniego, a życie Marzeny jako samotnej matki, stanie się od tej pory samotną batalią o lepsze, bardziej samodzielne życie dla jej niepełnosprawnego syna, Klemensa.

Olga poznała Igora gdy byli dziećmi, ot zwyczajna przyjaźń między chłopakiem i dziewczyną, która zaczęła przeradzać się w coś głębszego, gdy wtedy los ich rozdzielił. Żyją osobno, ale czują, że w ich życiu czegoś brakuje, za czymś tęsknią. Po kilkuletniej przerwie spotykają się przypadkiem na ulicy, od tej pory stają się nierozłączni, aż do pewnego wieczoru, który miał być wyjątkowy, a stał się nieszczęśliwy.

Olga po raz pierwszy spostrzegła Klemensa w autobusie, nazwała go w myślach Dzikiem. Następnym razem gdy go spotkała po pół roku na przystanku autobusowym, on został sam, zagubiony, tak jak ona. Postanawia się nim zaopiekować. Czemu? Nie wie, to był impuls. Co wyniknie z tej znajomości? Jak zakończy się historia miłosna Olgi i Igora? Nie zdradzę Wam tego, musicie sięgnąć po "Nikt nie idzie". 

"Nikt nie idzie" było moim pierwszym spotkaniem z prozą pana Jakuba. I jestem pozytywnie zaskoczona. Autor w prosty, przystępny, ale zarazem wyjątkowy sposób opisuje nam historię życia bohaterów "Nikt nie idzie". W sposób, który porusza duszę i skłania nas do przemyśleń. Zakończenie jest otwarte,a tak naprawdę to go nie ma, czytelnik może sam dopisać, wyobrazić, wymyślić ciąg dalszy losów bohaterów.

Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, które opatrzone są zgrabnymi tytułami. Ułatwia to lekturę, książka jest przejrzysta i nie nudzi, ani na chwilę.

Samotność, poszukiwanie miłości, skutki decyzji z przeszłości, śmierć, choroba, zaginięcie, codzienna walka z życiem, drugie szansy, miłość do Japonii, haiku, latania i balonów. Rodzinne tragedie i smutki, ale także wsparcie i miłość. To wszystko odnajdziecie w "Nikt nie idzie".
Sam tytuł powieści jest dla mnie niezwykle melancholijny, nostalgiczny, smutny, ale i romantyczny. Przypomina mi od razu cytat ze "Stepów akermańskich" Adama Mickiewicza: "Jedźmy, nikt nie woła". Może dlatego, że jest w obu tyle smutku, utraconej nadziei, goryczy, rozczarowania życiem i ludźmi. Może stąd to skojarzenie.

Powieść "Nikt nie idzie" jest piękną książką o życiu i zwykłych ludziach, takich jak ja czy ty. Polecam wszystkim, ja na pewno sięgnę po kolejne dzieła pana Jakuba Małeckiego. Moja ocena to 6 !

 

Kup książkę Nikt nie idzie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Nikt nie idzie
Inne książki autora
Historie podniebne
Jakub Małecki; 0
Okładka ksiązki - Historie podniebne

Fragment rozmowy sprzed dekad utrwalony na taśmie. Listy słane w niebo do adresata nieobecnego od lat. Zapach ciasta z rabarbarem. Ufność...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Zazwyczaj oglądał swoje życie właśnie tak, zza jakiejś firanki.


Więcej

Im jestem starszy, tym więcej rzeczy mnie stresuje.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Topielice
Siódma ofiara
Aleksandra Marinina;
Siódma ofiara
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Hotel Aurora
Emilia Teofila Nowak;
Hotel Aurora
Cyklon
Przemysław Semczuk
Cyklon
Pokaż wszystkie recenzje