Nim stałyśmy się wasze

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania: 2019-05-29
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-658-3071-5
Liczba stron: 418
Tytuł oryginału: Before We Were Yours
Tłumaczenie: Wojciech Wołk-Łaniewski
Dodał/a opinię: dzagulka

Ocena: 5.33 (3 głosów)

„Nim stałyśmy się wasze” – Lisa Wingate

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc

Data wydania: 22.05.2019r.

Kategoria: powieść historyczna

 

„Patrz, to jeden z paradoksów życia. Nie można mieć wszystkiego. Możesz mieć trochę tego i trochę tamtego, albo wszystko z tego, ale nic z tamtego. Idziemy na takie kompromisy, które w danej chwili wydają się nam najwłaściwsze.”

 

„Nim stałyśmy się wasze” to przejmująca, poruszająca powieść, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Powieść obok, której absolutnie nie można przejść obojętnie.

 

Lisa Wingate na kartach tej opowieści, przywołuje niechlubny fragment z historii Ameryki, tworząc przy tym jednocześnie ujmujący portret dramatu, jaki przeżywały rodziny, uwikłane w przestępczy proceder Georgii Tann.

 

Autorka przekazała w ręce czytelników sfabularyzowaną historię działalności stowarzyszenia Dom dla Dzieci Tennessee, które do lat 50-tych XX wieku, uprowadzało i handlowało amerykańskimi dziećmi.

 

Przeczytałam już wiele książek historycznych, jednak dopiero teraz przy publikacji „Nim stałyśmy się wasze” zetknęłam się z okrutną postacią Georgii Tann i jej przestępczym, niemoralnym procederem. Niesamowicie wstrząsnęła mną ta książka. Ogrom cierpienia, okrucieństwa wobec rodzin, dzieci poruszył mnie bardzo głęboko. Silne więzy rodzinne, tęsknota, miłość, potrzeba bliskości, samotność przemawiające z kart tej powieści, zapierały mi dech i powodowały bolesny ciężar na piersi. Nie zawaham się użyć tutaj stwierdzenia, że historia opisana w tej książce, zwaliła mnie z nóg. Niezwykle sugestywna, emocjonalna, wstrząsająca, wzruszająca.

 

Fabuła powieści toczy się w dwóch planach czasowych. Zabieg ten, osobiście bardzo lubię w książkach. Zarówno współczesność jak i przeszłość, autorka splotła w tak ciekawy i przemyślany sposób, że czytając, doskonale orientujemy się w losach bohaterów.

 

Bohaterami powieści są: Rill Foss z przeszłości i prokurator Avery Stafford z czasów współczesnych.  Akcja powieści rozpoczyna się latem 1939 roku na barce rzecznej na Missisipi. Wątek z przeszłości wprowadza nas w losy piątki rodzeństwa Foss, którzy zostają przekazani pod opiekę stowarzyszenia Dom dla Dzieci Tennessee. Pracownicy stowarzyszenia, gotują im tam prawdziwe piekło. Stopniowo rozdzielani, trafiają do obcych rodzin. Wątek współczesny natomiast, osnuty jest wokół postaci Avery Stafford i jej prywatnych dociekań, które w ostateczności doprowadzają ją do nieoczekiwanego finału.

Oba wątki doskonale się przeplatają i sprawiają, że czytelnik zostaje wciągnięty w opisywany dramat i z ciekawością czeka na kolejne wydarzenia.

 

„Nim stałyśmy się wasze” to powieść zawierająca ogromny ładunek emocjonalny. Wciąga dosłownie już od pierwszych stron i sprawia, że nie można pozostać wobec niej obojętnym. Choć porusza tak dramatyczne wydarzenia, napisana jest przystępnie i przede wszystkim bardzo ciekawie. Opisana historia pozostaje w głowie jeszcze długo po zamknięciu książki.

 

Jedno jest absolutnie pewne, to publikacja, na którą trzeba zwrócić uwagę.

 

„Nim stałyśmy się wasze” to historia, której po prostu nie wypada przegapić żadnemu czytelnikowi.

 

Polecam!!!

 

„Życie całkiem przypomina film. Każda scena ma swoją własną muzykę, która splata się z nią w tajemniczy sposób. I niezależnie, jak bardzo kochamy melodię przeszłości, czy żyjemy pieśnią jutra, musimy tańczyć do muzyki, która gra w danej chwili. Inaczej wypadniemy z rytmu i będziemy się potykać nieadekwatnie do momentu.”

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Nim stałyśmy się wasze

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Nim stałyśmy się wasze
Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje