O psie, który wrócił do domu

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2019-01-30
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 9788366134935
Liczba stron: 392
Tytuł oryginału: A Dogs Way Home
Dodał/a opinię: martucha180

Ocena: 5.3 (20 głosów)

Kochałam się z nim siłować i siedzieć mu na kolanach. Kochałam go całego! Lucas był centrum mojego świata. (s. 33)

Mała suczka mieszka z psią rodziną i kociakami pod budynkiem wyznaczonym do zburzenia. Pewnego dnia traci ona rodzinę, kompanów zabaw i dom. Na szczęście pojawia się Lucas, który ją przygarnia. Mężczyzna opiekuje się mamą, weteranką wojny w Afganistanie, która cierpi na stres pourazowy. Odkąd pojawia się w jego życiu i mieszkaniu mała suczka, świat nabiera kolorów, także tych złych, bo w tym budynku nie można trzymać zwierząt. Bezwzględna miłość psa do człowieka, szczera, prosto z serca wypełnia cały świat Lucasa i Mamy. Od początku ludzie uczą Bellę podstawowych poleceń: Do Domu, Zostań, Nie, Załatw Swoje, Nie Szczekaj. Nauka przeplata się z zabawą, smakołykami. I ten kawałeczek sera…

Lucas opiekował się Mamą Kotką. Opieka nad kotami była naszym zadaniem. (s. 101)

Bella od urodzenia miała kontakt z kociętami i kotką, którą nazywała Mamą Kotką. Wraz ze swym panem pomagała opiekować się bezdomnymi kotami schowanymi pod budynkiem przeznaczonym do wyburzenia. I tu pojawia się tematyka opieki nad bezdomnymi zwierzętami i walka o własne interesy biznesmena. W każdym razie ta wczesna więź odzywała się potem przez całe jej psie życie. Na jej drodze pojawiały się inne koty, choćby Mała Koteczka, która potem została nazwana Dużą Koteczką. Niezwykła więź między dwoma zupełnie obcymi gatunkami: pies i kot, zwierzę udomowione i zwierzę dzikie.

Jeden z mężczyzn rozpłakał się, chowając twarz w dłonie, więc położyłam mu głowę na kolanach, próbując dodać mu otuchy, tak jak pocieszałam Mamę. (s. 104)

W tej powieści autor pokazuje, jak ważne są psy w życiu ludzi, i to nie tylko jako towarzysze dnia codziennego, ale też jako terapeuci. Bella szybko łapie kontakt z ludźmi, umie pocieszać. Zaczęła od Mamy. Potem był szpital dla weteranów, choć psy miały do niego zakaz wstępu. Okazało się, że tam jest jej miejsce ze względu na jej osobowość, charakter, empatię i po prostu psi zmysł oraz psi węch. Bardzo wzruszające to sceny, kiedy Bella sprawia małe cuda, a i sama przy tym potrafi się cieszyć i bawić. A dodawała otuchy nie tylko ludziom.

Ruszyłam dalej w przeciwną stronę. (s. 297)

Motyw wędrówki pojawia się z chwilą ponownego wyłapania suczki przez bezwzględnego hycla, który wziął ją za pitbulla. Przepisy w Denver są bezwzględnie przestrzegane, o ile są prawidłowo interpretowane. Bella odesłana poza granice stanu bierze sprawy w psie łapy i ucieka. W drodze wiedzie węch i instynkty oraz wielka tęsknota. Bella na szlaku uczy się przez obserwację i analizowanie sytuacji swym psim intelektem, a że jest mądrą suczką, to sama wyciąga wnioski i zapamiętuje lekcje dane jej przez życie. Rozpoznaje ludzi i ich intencje. Niebezpieczeństwo często na nią czyha z każdej strony – to ludzie, mróz, głód, pragnienie, kojoty.

Przegrywa się tylko wtedy, kiedy składa się broń. (s. 147)

Można się łatwo domyślić, jaki będzie finał historii, ale samo zakończenie powieści to mała perełka. Wzruszenie ściska gardło, emocje sięgają zenitu, zwłaszcza gdy kocha się psy. Nie wiem, czy jeszcze bardziej można zakochać się w psach, niż się jest zakochanym. Obok wzruszeń pojawia się śmiech. Bella jako pierwszopsia narratorka jest wspaniała. Obserwowanie świata jej zmysłami to zupełnie inne doświadczenie dla czytelnika. Jej komentarze czasem zaskakują innym spojrzeniem na daną sprawę, choćby przejażdżka autem bez auta!

O psie, który wrócił do domu to dla mnie uwspółcześniona powieść Erica Knighta Lessie, wróć! Miłość między człowiekiem a psem jest tu najistotniejsza, lecz również ważne jest to, jak psy pomagają ludziom na różne sposoby, jak się nimi opiekują. To także mały poradnik, jak tresować psa. Książkę polecam każdemu miłośnikowi zwierząt, zwłaszcza kociarzom.

Tagi: Kolorado

Kup książkę O psie, który wrócił do domu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce O psie, który wrócił do domu
Inne książki autora
Był sobie pies 2
W. Bruce Cameron0
Okładka ksiązki - Był sobie pies 2

Wszystkie psy doskonale wiedzą, że życie ma sens tylko u boku ukochanego człowieka Bailey - bohater bestsellera "Był sobie pies" - powraca z nową misją...

Był sobie pies
W. Bruce Cameron0
Okładka ksiązki - Był sobie pies

BYŁ SOBIE PIES - KSIĄŻKA, KTÓRA DOCZEKAŁA SIĘ EKRANIZACJI - PRZEDSTAWIA LOSY NAJBARDZIEJ WYSZCZEKANEGO BOHATERA WSZECH CZASÓW   Oto...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton
Hotel ostatniej szansy
Pluszowy Zajączek
Iwonna Buczkowska
Pluszowy Zajączek
Pod tym samym niebem
Katarzyna Kielecka;
Pod tym samym niebem
Spowiedź Śmigłego
Sławomir Koper;
Spowiedź Śmigłego
Walczyły w cieniu mężczyzn
Greg Levis, Gordon Thomas
Walczyły w cieniu mężczyzn
Nobliści skandaliści
Sławomir Koper
Nobliści skandaliści
365 stron życia 2020
oprac. Justyna Wrona, Hubert Wołącewicz
365 stron życia 2020
Pokaż wszystkie recenzje