Opowieść o dwóch miastach

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2022-05-31
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788382025705
Liczba stron: 600
Tytuł oryginału: A Tale of Two Cities
Dodał/a opinię: niepoczytalna

Ocena: 5 (6 głosów)
Inne wydania:

W cieniu gilotyny

 

Proza Charlesa Dickensa kojarzy mi się przede wszystkim z pokrzepieniem, podnoszeniem na duchu i naiwnością, w której dobro zawsze zwycięża, a nikczemnika spotyka surowa kara. Pomimo prób racjonalizowania, ciągle nie potrafię patrzeć na jego twórczość oczami ludzi mu współczesnych, bo zmienił się nie tylko świat, ale też sama literatura. Zdarza się, że rozwiązania fabularne sprzed 150-ciu lat współcześnie nie wywołują już w czytelniku zamierzonego efektu, ale ja nieustannie mam słabość do tego autora.

 

"Opowieść o dwóch miastach" to jedna z najdojrzalszych powieści Dickensa. Nie ma w niej bajkowości i uroku "Wielkich nadziei" czy "Oliwera Twista" - chociaż naiwność w walce dobra ze złem ciągle jest widoczna. W powieści autor mierzy się z wielką historią, wplatając losy bohaterów w najkrwawszy okres w dziejach Francji, okres, w którym bohater w jednej chwili stawał się zdrajcą, a gilotyna biła rekordy popularności.

 

Historia zawarta w "Opowieści o dwóch" miastach nie jest specjalnie skomplikowana. Skąd więc taki gabaryt książki? Ano z przegadania. Im starsza jestem, im częściej wracam do twórczości Dickensa, tym wyraźniej dostrzegam jej wady. Naprawdę skłonna jestem uwierzyć w anegdotę o tym, że Dickensowi płacono "od słowa", bo trudno znaleźć inne wytłumaczenie dla tak potoczystego (aż do przesady) stylu i rozwlekłych opisów, które zupełnie nic nie wnoszą do fabuły.

 

Czy warto sięgnąć po tę powieść? Warto. Chociażby ze względu na naprawdę piękny język i ciekawie nakreślonych bohaterów. Fabuła rozkręca się powoli, ale możecie mi wierzyć - w końcu się rozkręca, a ponieważ to jedna z lepszych powieści Dickensa, tym bardziej trzeba mieć ją na uwadze.

Tagi:

Zobacz opinie o książce Opowieść o dwóch miastach

Kup książkę Opowieść o dwóch miastach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Charles Dickens Family History 5 vols
Charles Dickens0
Okładka ksiązki - Charles Dickens Family History 5 vols

Essential for students, researchers and fans, this unique set brings together a wide range of hard-to-find writings by relatives and friends of Charles...

Przerażające opowieści
Charles Dickens0
Okładka ksiązki - Przerażające opowieści

W czasach Charlesa Dickensa (1812-1870) istniało ogromne zainteresowanie zjawiskami nadprzyrodzonymi i chętnie czytano niesamowite opowieści. Autor zawsze...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Kto szuka, ten znajdzie
Dorota Wójcik ;
Kto szuka, ten znajdzie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy