Oto rzeka szeroka jest

Wydawnictwo: Białe Pióro
Data wydania: 2020-03-20
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788366004856
Liczba stron: 47
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: chico6401

Ocena: 6 (2 głosów)

NASZA KRAINA SŁOŃCEM OKRASZONA

Spod skrzydeł Wydawnictwa Literackiego Białe Pióro wyfrunęła kolejna już interesująca książka dla dzieci napisana przez Wandę Szymanowską. „Oto rzeka szeroka jest” to krótka opowieść o dwóch krainach, w których żyją skrajnie odmienne społeczności. Czy możliwe jest odnalezienie kompromisu w obronie planety?

Plastikolandia Pstrokata to ziemia pełna barw. Rządzi nią król Plastikorurkon Pierwszy. W Plastikolandii mieszkańcy jedzą przetworzone, pełne konserwantów, ale za to jakże smaczne jedzenie. Używają plastikowych sztućców i naczyń. Po każdym posiłku wszystko jest wyrzucane. Kolorowe hałdy śmieci zalegają na brzegu rzeki Akwalongi, która oddziela Plastikolandię od innej krainy – Naturolandii Wspaniałej. Zarządzana przez władcę Ziemiomira Pogodnego Naturolandia to świat pełen pracowitych i uśmiechniętych ludzi. Mieszkańcy uprawiają bawełnę i len, z których szyją ubrania, łowią ryby, sami produkują naturalną i zdrową żywność. Czasami spoglądają na drugi brzeg rzeki, gdzie z oddali widoczne są sterty odpadków wytwarzanych przez ludzi z Plastikolandii. Mieszkańcy obu państw niewiele o sobie wiedzą. Pewnej nocy nadworny mędzrzec Plastikolandii -Radzimir Wszechwiedzący odbywa samodzielną , potajemną podróż na drugi brzeg rzeki. Zaniepokojony coraz większym składowiskiem śmieci w swoim kraju chce zobaczyć jak z tym problemem radzą sobie sąsiedzi. Co wyniknie z tej wyprawy? Czy mędrzec znajdzie odpowiedzi na dręczące go pytania?

„Oto rzeka szeroka jest” to króciutka, ale bardzo ważna w swojej wymowie książka. Wanda Szymanowska kolejny raz udowadnia, że potrafi jak nikt inny docierać zarówno do dzieci jak i dorosłych, kreując w swoich niedługich, ale zawsze pięknych i celnych opowieściach świat tak nam bliski, bohaterów pełnokrwistych i zdarzenia, które są głeboko zakorzenione w naszej codzienności. Sięgając po książki autorki zawsze dostaję to co lubię : ładnie napisaną historię, głeboką puentę i masę intrygujących postaci, wśród których każdy czytelnik poczuje się swojsko. Bazując na tym, co znane, stosując realizm z dużą domieszką humoru, pisarka opowiada szczerze, ale i przewrotnie o nas i wszystkim tym, co dzieje się wokół nas. Jej książki mają specyficzny, pełen ciepła klimat i są po prostu idealne. Tym razem autorka porusza jakże ważny problem równowagi ekologicznej. Czy w tej kwestii możliwe jest wypracowanie kompromisu? Co może zrobić każdy z nas, aby świat, w którym żyjemy, choć trochę odetchnął?

Dziecko to najtrudniejszy czytelnik. Najbardziej wymagający. To czytelnik wnikliwy, który nie da się wodzić za nos. Najmłodsi oczekują książek, które dostarczą im nie tylko ciekawej fabuły, ale i pozwolą przenieść się w inny świat. „Oto rzeka szeroka jest” to świetna powieść dla najmłodszych. Mamy tu dwa interesujące światy, bohaterów o pięknych, staropolskich imionach. Jest tajemnica, są zagadkowe zdarzenia, a przede wszystkim głęboka mądrość płynąca z tej przypowieści. Jak produkuje się ubrania? Czy ma znaczenie to jaką jadamy żywność? Czy ryby życzyłyby sobie, aby w rzekach pływały plastikowe słomki? Książka okraszona jest prostymi, wymownymi ilustracjami wykonanymi przez Zofię Koryto, dzięki nim zyskuje dodatkowy urok. Lektura tej książeczki to wspaniała zabawa i dla najmłodszych i tych starszych czytelników. Myślę, że niejeden rodzic czytający tę książkę wspólnie z dzieckiem odnajdzie w niej dużo dla siebie. Na wiedzę nigdy nie jest się za starym. Warto przemyśleć to jak my sami, swoimi codziennymi wyborami wpływamy na to jak wygląda nasz świat. Może to dobra okazja, by się zatrzymać, rozejrzeć po naszym domu, zmienić coś, zadziałać? Każdy czas jest dobry, by zrobić coś dla środowiska. Przecież pomagając planecie pomagamy sami sobie.

Książka, która plastycznie obrazuje jak bardzo ważne są nasze działania. Pokazuje, że nie jesteśmy niemi i nigdy nie jest za późno na to, aby dokonać zmian. Pouczająca i bardzo sugestywna. Może być dobrą bajką na dobranoc, ponieważ jak każda dobra bajka posiada swój morał. Jest zdecydowanie za mało takich książek na rynku wydawniczym, gdzie rządzi pieniądz. Lektura „Oto rzeka szeroka jest” wniesie bardzo dużo w życie Wasze i Waszych dzieci. Wanda Szymanowska posiadająca kilkudziesięcioletnie doświadczenie pedagogiczne potrafi pisać dla młodego czytelnika tak, by zdobywając wiedzę doskonale się bawił. Wspaniała książka do której warto powracać. Powinna znaleźć się na półce w każdym domu.

Tagi: Ekologia proekologia zaśmiecanie ziemi

Kup książkę Oto rzeka szeroka jest

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Oto rzeka szeroka jest
Inne książki autora
Latte z walerianą
Wanda Szymanowska; 0
Okładka ksiązki - Latte z walerianą

Anna jest niezależną, młodą kobietą. Pracuje w szkole jako nauczycielka historii. Lubi swoją pracę. Jednak codzienne absurdy wyprowadzają ją z równowagi...

Zobacz wszystkie książki tego autora