Pani Dymu

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2019-09-30
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788381167277
Liczba stron: 468
Tytuł oryginału: Lady Smoke
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Mariusz Warda
Dodał/a opinię: dorotbook
Tom 2 cyklu Trylogia Księżniczki Popiołu

Ocena: 5 (8 głosów)

Księżniczki Popiołu już nie ma. Theodosia uwolniła się spod niewoli Kaisera i zrobi wszystko, by odzyskać swoje królestwo i by jej czoło nigdy więcej nie ozdabiała korona wykonana z popiołu. Theo odzyskała tytuł Królowej i zdobyła też zakładnika – Prinza Sorena. Niestety jej lud wciąż pozostaje w niewoli pod panowaniem Kaisera, a ona sama musiała uciec od tyrana i tym samym zostawić swoje Królestwo Astreę. Jedynym sojusznikiem dziewczyny jest jej ciotka Dragonsbane, przerażająca piratka. Ciotka twierdzi, że jedynym sposobem na zdobycie potężnej armii jest wydanie Theodosi za mąż. Jednak jeszcze żadna astreańska Królowa nigdy nie miała męża. Theo rozumie, że wolność jej ludu ma swoją celę, ale nie chce wychodzić za mąż. Dziewczyna wierzy, że musi istnieć jeszcze jakiś sposób, by uratować swoje królestwo bez konieczności utraty samej siebie. Na pewno nie będzie to proste, bo jak to w życiu bywa – na jej losie pojawi się wiele niebezpieczeństw.

„Pani Dymu” jest drugą częścią Trylogii Księżniczka Popiołu i zupełnie nie rozumiem, dlaczego o tej serii mówi się tak mało! Pierwsza część „Księżniczka Popiołu” zostawiła mnie z ogromnym niedosytem i musiałam wiedzieć, czy Theodosia odzyska swoje Królestwo. Pierwszym elementem, który zdecydowanie odróżnia te dwie książki, jest postawa bohaterów. Widać to już na samym początku, ucieczka Theodosi i podróż statkiem wpłynęła nie tylko na Theo, ale i na towarzyszących jej bohaterów. Ma się wrażenie, że wszyscy oni dorośli, że są gotowi poświęcić swoje marzenie i życie, byleby tylko uwolnić Królestwo spod rządów tyrana Kaisera. Theo na własne oczy mogła też przekonać się, jak zachowuje się gnębiona ludność pozbawiona domu i myślę, że to także wpłynęło na jej charakter. Kilka scen i przedstawione rozterki Theo przypominało mi inną książkę – „Igrzyska Śmierci” a w bohaterce dostrzegłam kilka cech Katniss Everdeen.

Laura Sebastian prowadzi fabułę bardzo podobnie i tutaj także kilka razy zdarzyło mi się pomyśleć, że znowu fabuła jest przegadana. Autorka jednak przyzwyczaiła mnie do tego, że lubi zaskakiwać w najmniej spodziewanym momencie i tak było! Serwowała taki zwrot akcji, który zmieniał całe moje wyobrażenie na temat tego, co jeszcze się wydarzy i w jaki sposób może się książka zakończyć. W „Pani Dymu” mamy kontynuację trójkąta miłosnego, lecz na szczęście nie jest on głównym wątkiem. Theodosia wciąż nie wie, którego z adoratorów kocha i wyraźnie widać, że w tej kwestii jeszcze nie dorosła. Ku mojej uciesze było więcej wątku fantastycznego! Autorka poruszy bardzo ciekawy wątek Strażników Klejnotów, a sama Theo zacznie zauważać niepokojące objawy w swoim ciele. Zakończenie zaskoczyło mnie najbardziej i drugi raz Laura Sebastian udowodniła, że potrafi sprawić, by czytelnik z niecierpliwością wyczekiwał następnej części!
Serie mają to do siebie, że kontynuacje mogą nie spełniać oczekiwań czytelnika. W przypadku „Pani Dymu” tak nie jest, czytało mi się ją nawet lepiej niż pierwszą część. Zakończenie jest dowodem na to, że warto czekać na finalną część tej serii. Polecam.

Tagi:

Zobacz opinie o książce Pani Dymu

Kup książkę Pani Dymu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Królowa Żaru
Laura Sebastian0
Okładka ksiązki - Królowa Żaru

Kiedy dym się rozwiewa i stygną popioły, jeden płonący żar może rozpalić rewolucję... Księżniczka Theodosia przez dekadę była więźniem we własnym kraju...

Księżniczka Popiołu
Laura Sebastian0
Okładka ksiązki - Księżniczka Popiołu

Nie wszystkie bitwy wygrywa się dzięki sile... Theodosia miała sześć lat, kiedy jej kraj został zaatakowany, a jej matkę, Królową Ognia, zamordowano...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Czystość motywów nie ma znaczenia. Ich siła wręcz przeciwnie. A nie ma silniejszej motywacji niż zemsta.


Więcej

Zabijanie nigdy nie jest łatwe, nawet jeśli nie robisz tego po raz pierwszy. Nawet jeśli nie masz wyboru. Nawet kiedy chodzi o samoobronę. To pozostawia na tobie piętno.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy