Peter i Lena. Dwa opowiadania

Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2017-03-22
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7776-136-6
Liczba stron: 64
Tłumaczenie: Anna Węgleńska
Ilustracje: Ilon Wikland
Dodał/a opinię: Anna Globisz

Ocena: 0 (0 głosów)

Peter i Lena to zbiór dwu opowiadań Astrid Lindgren, w których bohaterami są tytułowe dzieci będące rodzeństwem.

Pierwsza z historii, Ja też chcę mieć rodzeństwo, dotyczy czasów, kiedy to Peter, jeszcze jako jedynak, bardzo pragnął mieć rodzeństwo. Oznajmiając mamie, że podobnie jak jego kolega, chciałby mieć braciszka lub siostrzyczkę, nie spodziewał się, że jego prośba zostanie tak szybko zrealizowana. Pojawienie się na świecie małej istoty, to jednak nie tylko spacery z wózkiem w parku, lecz także konieczność dzielenia się uwagą, miejscem, czasem i miłością rodziców. Małemu Peterowi zaczynają doskwierać emocje znane chyba każdemu dziecku, które posiada młodsze rodzeństwo – zazdrość, brak zrozumienia i próba zwrócenia na siebie uwagi za wszelką cenę. Jak poradzą sobie z nimi chłopiec i jego mama?

Druga opowieść, Ja też chcę chodzić do szkoły, sięga czasów nieco późniejszych, kiedy to Lena, siostrzyczka Petera, jest już na tyle duża, że mogą się oni swobodnie razem bawić, nie zważając przy tym na nic ani na nikogo. Ich sielanka kończy się, gdy Peter zaczyna chodzić do szkoły. Dziewczynka, chcąc go naśladować, pewnego razu wyrusza wraz z nim, by obserwować jak wygląda dzień z życia ucznia. Towarzyszy bratu na lekcjach, przerwach, przy obiedzie i na zajęciach w-f. Podgląda zachowania starszych i z entuzjazmem je naśladuje.

Opowieści zebrane w tym tomie oswajają dzieci z dwoma rodzajami pozornego opuszczenia, które towarzyszyć im będą na pewnym etapie rozwoju: moment, gdy przestają być jedynymi dziećmi rodziców, a także chwila, gdy rodzeństwo zostaje im „odebrane” przez szkołę. Te dwie sytuacje są dla dzieci niełatwe, lecz dzięki historiom Lindgren, okazują się bardzo proste do obłaskawienia.

Język opowiadań jest bardzo prosty, a przy tym niezwykle plastyczny, odpowiadający dziecięcemu rozumowaniu. Dzięki niemu oraz dzięki poruszającym wyobraźnię ilustracjom do książki, które stworzyła Ilon Wikland, młody czytelnik z łatwością upora się z ewentualnym lękiem towarzyszącym mu w przeżywanych właśnie chwilach, oswajając tak szkołę, jak pojawienie się w rodzinie młodszego rodzeństwa.  

 

Kup książkę Peter i Lena. Dwa opowiadania

REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Peter i Lena. Dwa opowiadania
Inne książki autora
Boże Narodzenie w Bullerbyn
Astrid Lindgren 0
Okładka ksiązki - Boże Narodzenie w Bullerbyn

Zbliża się Boże Narodzenie. W Bullerbyn dzieci z zapałem pomagają w przygotowaniach.Wystawiają ptakom snopki owsa, pieką pierniczki i jadą do lasu ściąć...

Pewnie, że Lotta umie jeździć na rowerze
Astrid Lindgren 0
Okładka ksiązki - Pewnie, że Lotta umie jeździć na rowerze

Na piąte urodziny Lotta dostaje dużo wspaniałych prezentów, ale niestety nie ma wśród nich roweru... To wielki zawód! Lotta nie chce już patrzeć na swój...

Zobacz wszystkie książki tego autora