Piękny dzień

Wydawnictwo: Między słowami
Data wydania: 2014-06-05
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788324025404
Liczba stron: 464
Dodał/a opinię: Justyna Gul

Ocena: 4.57 (14 głosów)

I że cię nie opuszczę …

Mówiąc o rodzinie językiem ekonomii czy socjologii, utożsamiamy ją z podstawową grupą społeczną, z gospodarstwem domowym będącym jednym z podmiotów gospodarczych. Mówiąc językiem uczuć – to związani emocjonalnie ludzie, którzy zdecydowali się być ze sobą na dobre i na złe, zarówno w zdrowiu, jak i w chorobie. Żadna z tych definicji nie oddaje jednak rzeczywistości, nie wspominają one bowiem, że niekiedy więzy rodzinne oznaczają nienawiść, wzajemne pretensje, kłamstwa i zdrady.

Jennifer, najmłodsza z rodzeństwa Carmichaelów, właśnie planuje zawrzeć związek małżeński z ukochanym mężczyzną, nic więc dziwnego, iż nie zamierza brać pod uwagę negatywnych aspektów zaślubin. Pomimo przestróg starszej siostry Margot, która stanowczo odwodzi ją od tego ostatecznego kroku, nie chce zmienić zdania. Stuart, zapracowany analityk w banku, jest dla niej spełnieniem marzeń, co więcej, dzięki niemu ma szanse na wspaniałą ceremonię zaplanowaną tak naprawdę przez jej zmarłą matkę. Kiedy tylko u Beth Carmichael zdiagnozowano raka, zaczęła ona prowadzić notatnik, w którym szczegółowo opisała wszystkie kwestie związane ze ślubem, zawierając tam również swoje wspomnienia, nadzieje i tęsknoty. Ten notes jest dla Jenny świętością, niemal nigdy się z nim nie rozstaje, pieczołowicie wypełniając polecenia matki. Tak naprawdę jednak nigdy nie można mieć pełnej kontroli nad żadnym wydarzeniem, zawsze coś bowiem może pójść inaczej, niż to było w planach. Nie można bowiem przewidzieć ani pogody, ani alergii jednego z gości, ani małych dramatów, rozgrywających się w zaciszu domów zaproszonych biesiadników…

Dla osób, które organizację wesela mają już za sobą i doskonale rozumieją, jak bardzo stresujące może być to wydarzenie, a także dla tych, którzy zatopieni w powieściach, nie mają w planach zamążpójścia, Elin Hilderbrand stworzyła książkę pisaną językiem emocji, odsłaniającą nam ludzkie słabości, animozje, a także głęboko skrywane tajemnice. Opublikowany nakładem wydawnictwa Znak „Piękny dzień”, to lektura poruszająca czułe struny w naszej duszy, ale także skłaniająca do przemyślenia naszych rodzinnych relacji i, być może, wyznaczenia sobie i innym pewnych granic.

Wraz z Jennifer i Margot, a także ich rodziną i przyjaciółmi, spędzamy cztery dni, wypełnione gorączkowymi przygotowaniami do ślubu, a także bolesnymi decyzjami. Margo, wspólniczka w prężnie działającej firmie z branży HR, matka trójki dzieci i rozwódka, wykorzystuje ślub siostry jako pretekst do rozczulania się nad sobą i wspominania błędów, jakie popełniła. Wychodząc za mąż za wiecznego chłopca, zauroczona jego beztroską i pogoda ducha, teraz może tylko żałować, iż nie posłuchała rodziców. Jej obecne życie osobiste również nie należy do najbardziej udanych, a romans z mężczyzną z przeszłością, który jednocześnie jest wspólnikiem ojca w kancelarii adwokackiej, z pewnością nie jest powodem do dumy.

Z kolei dla ojca Jennifer, ślub najmłodszej córki jest niezwykle smutnym wydarzeniem, bowiem nie dość, że nie ma przy nim ukochanej kobiety, to jeszcze kończy się pewien etap życia. Tak naprawdę Doug nigdy nie pogodził się ze śmiercią Beth, nieustannie pielęgnuje o niej wspomnienia, doskonale rozumie też uwagę, jaką córka przywiązuje do wskazówek zawartych w notatniku. Nie można tego powiedzieć jednak o jego drugiej żonie, Pauline, która chyba nigdy nie zajęła miejsca w jego sercu. Teraz przypominają dwoje samotnych ludzi, połączonych jedynie sakramentem, którzy tak naprawdę nie mają sobie nic do powiedzenia. Czy jednak mężczyzna zdobędzie się na to, by poprosić Pauline o rozwód?

Atmosfera podczas przygotowań jest niezwykle napięta, zaś sytuacji nie poprawia obecność obrażonej matki Stuarta, przyjaciółki Jenny planującej za wszelka cenę bawić się dobrze mimo nieobecności męża, czy też Pauline, która mimo sprzeciwu Douga zjawia się na wyspie. A kiedy wydaje się, że sekret Stuarta, który wychodzi na jaw dzięki jego macosze, to najgorsze co może się zdarzyć, pozostaje jeszcze … szara rzeczywistość.

Lektura „Pięknego dnia” dostarcza nam wielu wzruszeń, zaś fabuła zwraca uwagę swoją oryginalnością, jednak mimo tego, powieść nie jest jedną z tych, które można zapamiętać, nie porywa czytelnika, zaś chwilami może nużyć. Nieustanne rozważania Margot, sztucznie wykreowane problemy, nieco chaotyczne dialogi – to wszystko odbiera powieści lekkości i świeżości. Dlatego też sięgając po książkę Elin Hilderbrand musimy nastawić się na rozczarowanie, co nie znaczy, iż nie warto zagłębić się w lekturze. Stworzony przez autorkę obraz rodziny, choć lekko przerysowany, jest odbiciem wielu rodzin, zaś przywołane sytuacje i ich rozwiązanie, mogą stanowić dla nas inspirację. Książka stanowi również piękny pomnik miłości, a choć potencjał tkwiący w pomyśle autorki nie został w pełni wykorzystany, to i tak stając wraz z Jennifer na ślubnym kobiercu powiemy „TAK”, nie tylko Stuartowi, ale i książce.

 

 

 

Kup książkę Piękny dzień

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Piękny dzień
Inne książki autora
Powrót na wyspę
Elin Hilderbrand0
Okładka ksiązki - Powrót na wyspę

Birdie przygotowuje wesele swojej córki Chess, ale ta niespodziewanie zrywa zaręczyny. Potem przychodzi dużo gorsza wiadomość. Michael, były narzeczony...

Srebrna dziewczyna
Elin Hilderbrand0
Okładka ksiązki - Srebrna dziewczyna

Wczoraj suknie od Diora, dziś szykany i strach... Meredith, zaszczuta przez otoczenie żona oszusta finansowego, skazanego na więzienie, ucieka przed światem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Gladiatorzy z obozów śmierci
Andrzej Fedorowicz
Gladiatorzy z obozów śmierci
Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy
Aleksandra Struska-Musiał
Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy
Beloved. Belonging duet
Corinne Michaels;
Beloved. Belonging duet
Zjadaczka grzechów
Megan Campisi
Zjadaczka grzechów
Wszystko będzie dobrze
Ewa Maja Maćkowiak
Wszystko będzie dobrze
Zaklętym w górski kamień
Krystyna Palmowska
Zaklętym w górski kamień
Las z wełny i stali
Natsu Miyashita
Las z wełny i stali
Pokaż wszystkie recenzje