Pocztówki z Iranu

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Data wydania: 2018-10-05
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788365853745
Liczba stron: 320
Dodał/a opinię: benioff

Ocena: 5 (1 głosów)

„Flaga na maszt / Irak jest nasz / A rower jest wielce OK / Rower to jest świat” śpiewał przed laty Lech Janerka w piosence „Rower”. I być może zawartą w teksie tej piosenki afirmację roweru wziął sobie do serca Tomasz Larczyński, który dekadę później wyruszył na dwie rowerowe wyprawy na bliski wschód. Nie do Iraku jednak, a do Iranu. Pierwszą podróż odbywa sam, w drugą rusza z kolegą, niemal tak samo, jak w przeboju Janerki „I wdepniemy sobie ode wsi dode wsi / Może byś tak Damian wpadł popedałować”. Kolega co prawda nosił imię Aleksander, ale sama podróż odbywała się dokładnie w rytm rzeczonej piosenki, czyli ode wsi do wsi.

Mój Iran to Persja B – wyznaje Autor we wstępnie do swojej książki – świat składający się z małych miejscowości i odizolowanych, losowo wybranych punktach na mapie, do których docierałem nierzadko jako pierwszy gość „z zewnątrz” od dekad.”

To właśnie stanowi o niezaprzeczalnej wartości niniejszej publikacji i wyróżnia ją na tle wielu podobnych „pocztówek” z dalekich wycieczek – skupienie się na zwyczajności codziennego życia pozornie tylko egzotycznego świata islamu. Przyznaję, że nie raz łapałem się na tym, że podążając za narracją Autora, nadstawiałem ucha szczególnie ciekawie w sytuacjach, w których egzotyka ustępowała zwyczajności, przeciętności, niczym nie wyróżniającej się prozie życia na prowincji, gdzie jaskrawe barwy pustynnego krajobrazu przechodziły w odcienie sepii czy wreszcie w biało czarne barwy, nasuwające skojarzenia z filmami Jima Jarmuscha czy prozą Ryszarda Milczewskiego-Bruna. Ten nastrój potęgowały też czarno białe fotografie autora, które w stylistyce daleko odbiegają od tych znanych z folderów i komercyjnych wydawnictw podróżniczych.

Tomasz Larczyński, doktor nauk historycznych, rocznik 1983, dojechał tam, gdzie nie docierają turystyczne busy czy pociągi. Dojechał rowerem MTB hardtail Centurion Backfire 26” na oponach semislick. Niektóre fragmenty książki mogły już być znane czytelnikom Krytyki Politycznej, dla której pisał Autor krótkie reportaże z obu irańskich podróży. Publikowane były właśnie pod tytułem „Pocztówki z Iranu” i stały się kanwą niniejszej publikacji. Prócz niewątpliwych, wspomnianych powyżej zalet, posiada ona jeszcze jedną, równie ważną. Weryfikuje pewną obiegową opinię o mieszkańcach Iranu, utrwalaną także przez tak poważne media, jak chociażby CNN, jako „jednym z najbardziej nieprzyjaznych turystom narodów świata.”

Autor z rozrzewnieniem wspomina „te wszystkie ciastka i napoje, które podawali mi z okien samochodów, obiady, którymi mnie częstowali, prysznice i noclegi, które mi oferowali, całą torbę z narzędziami, otwartą przede mną ze słowami „Masz, bierz – co chcesz, to twoje”. Chciałbym opowiedzieć o tych ludziach, bo jestem im to winny.”

I tak snuje tę swoją opowieść Larczyński, nie stroniąc od dygresji, które bynajmniej nie męczą, a wręcz ubarwiają tę prostą historię o prostych ludziach z dalekiego kraju.

Kup książkę Pocztówki z Iranu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pocztówki z Iranu
Recenzje miesiąca
Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Nigdy nie będziesz mną
Anna M. Brengos;
Nigdy nie będziesz mną
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence
Orangeboy. Masz u nas dług
Mały manipulator
Bartosz Sztybor;
Mały manipulator
Westerplatte
Jacek Komuda
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Pokaż wszystkie recenzje