Podpalaczka

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2015-07-24
Kategoria: Horror
ISBN: 9788379856343
Liczba stron: 512
Tytuł oryginału: Firestarter
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Dodał/a opinię: Aleksandra Pieńkos

Ocena: 4.69 (39 głosów)
Inne wydania:

Vicky i Andy McGee dobrowolnie zgłosili się do pewnego eksperymentu, teoretycznie studenckiego, a w rzeczywistości przeprowadzonego przez tajną agencję rządową zwaną Sklepikiem. Zapewniono ich, że co najwyżej zostanie im wstrzyknięta nieszkodliwa substancja halucynogenna o nazwie Próba Sześć. Okazało się jednak, że był to niebezpieczny środek chemiczny, a młodzi ludzie obudzili się z talentem telekinezy, hipnozy czy telepatii.

 

W wyniku tego eksperymentu ich córeczka Charlene urodziła się z pewną umiejętnością – potrafiła wywoływać ogień samą siłą woli. Była podpalaczką, której dla własnego bezpieczeństwa lepiej było nie denerwować. Posiadany przez małą dziewczynkę talent pirokinezy bardzo zainteresował rząd. Pragnął zrobić z niej swojego króliczka doświadczalnego i wykorzystać ją do uzyskania zgody na przeprowadzenie kolejnego eksperymentu z Próbą Sześć. Aby osiągnąć swój cel, gotowi są posunąć się naprawdę daleko – nawet do zabójstwa matki Charlie. Po tym tragicznym wydarzeniu rozpoczyna się nieustanna ucieczka Andy’ego McGee oraz jego córeczki. W pościg za nimi rusza między innymi bezwzględny zabójca współpracujący ze Sklepikiem – John Rainbird. Ten jednooki Indianin nie tylko pragnie złapać małą dziewczynkę, ale z powodu swoich przerażających psychopatycznych skłonności, nawiązać z nią bardzo bliską relację.

 

„Nikt nie jest tak ślepy jak ten, co nie chce widzieć.”
 

Książka Stephena Kinga pod tytułem „Podpalaczka” nie zawiodła mnie. To kawał dobrej lektury poruszającej temat walki o wolność, a także o pojęciu dobra i zła – w szczególności w oczach dziecka. Jednakże spotkałam się z o wiele ciekawszymi fabułami w książkowym dorobku mistrza grozy. Z drugiej strony zauważyć należy, że jest to jedna z pierwszych książek Kinga i być może w tym czasie jeszcze nie był tak „wyrobiony” jako pisarz. Szczerze przyznam, że w przypadku tej pozycji trochę się wynudziłam. W szczególności na samym początku, gdzie autor za bardzo wszystko rozwlekał. Tak naprawdę dopiero pod sam koniec ciężko było mi się od niej oderwać – wówczas akcja w końcu nabrała rozpędu i z lekkimi wypiekami na twarzy czytałam jak to wszystko się zakończy.

 

Według mnie największym plusem książki „Podpalaczka” jest przedstawienie całej historii z perspektywy różnych, świetnie wykreowanych postaci – w szczególności Charlie McGee czy Johna Rainbirda. Niestety to za mało, aby ta pozycja trafiła na listę moich ulubionych książek mistrza grozy. „Podpalaczkę” mogę polecić, ale na pewno nie osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze Stephenem Kingiem. Zaznaczę jednak, że książka jest o wiele lepsza od jej ekranizacji. Jeśli więc ktoś zastanawiałby się do której wersji ograniczyć się w tym przypadku, to zdecydowanie polecam sięgnąć po słowo pisane.

Tagi:

Zobacz opinie o książce Podpalaczka

Kup książkę Podpalaczka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Billy Summers
Stephen King0
Okładka ksiązki - Billy Summers

Najnowsza książka mistrza gatunku. Billy Summers jest najlepszy w swoim fachu. Eliminuje ludzi, ale tylko tych naprawdę złych. Był snajperem w Iraku...

Wiatr przez dziurkę od klucza
Stephen King0
Okładka ksiązki - Wiatr przez dziurkę od klucza

Roland z Gilead jest rewolwerowcem, jednym z nielicznych usiłujących utrzymać porządek w świecie rosnącego bezprawia, połączeniem błędnego rycerza i szeryfa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Robi się to, co trzeba zrobić, i najlepiej, jak się umie. To wszystko. Wierzę, że jest jedna rzecz, którą Bóg uwielbia: każe robić coś ludziom, którzy zarzekali się, że "nigdy tego nie zrobią".


Więcej
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Księżniczka Zoja
Marcin Szmel
Księżniczka Zoja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Zimne wody Wenisany
Linor Goralik
Zimne wody Wenisany
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy