Podróżni

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-09-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308074220
Liczba stron: 456
Tytuł oryginału: The Travellers
Dodał/a opinię: niepoczytalna

Ocena: 5 (1 głosów)

W drodze
Tematyka, którą w swojej powieści podjęła Regina Porter, właściwie była gwarancją niewypału. Powstało już całe mnóstwo wydmuszek literackich poruszających problem rasizmu, homoseksualizmu, wojny i biedy (również tej mentalnej). Naprawdę trudno jest w tym kręgu stworzyć coś, co nie wypadałoby w banał. A jednak udało się.

"Podróżni" to nietypowa powieść o traumach, które - zupełnie nieświadomie - przekazujemy innym ludziom. Każdy z bohaterów, niezależnie od koloru skóry czy statusu materialnego boryka się z własnymi problemami, również problemami swoich przodków, każdy ma swoje punkty zwrotne, które budują go jako człowieka.

Jestem pewna, że nikomu innemu nie udałoby się z powodzeniem upchnąć w jednej powieści tyłu bohaterów, wątków, miejsc i czasów. W każdym innym przypadku czytelnik odczuwałby przesyt, znużenie ciągłymi przeskokami w czasie czy chociażby irytację ciągłą zmianą perspektywy. Tymczasem konstrukcja "Podróżnych" jest jedną z największych zalet powieści. Wpisanie jej w konwencję sztuki teatralnej sprawia, że zamiast uważać wszystkie powiązania między bohaterami za naciągane, jest wręcz przeciwnie - oczekujemy, że wszystko połączy się w spójną całość.

Przesłanie powieści Reginy Porter nie jest tak jednoznaczne jak mogłoby się wydawać. Bo owszem, jest to opowieść o problemach, z którymi borykają się bohaterowie, ale poprzez ich losy, nienachalnie zostaje opowiedziana historia Stanów Zjednoczonych - echa II wojny światowej, konflikt zbrojny w Wietnamie, epidemia AIDS, próby odnalezienia się w społeczeństwie przez mniejszości etniczne i seksualne. Przez pryzmat bohaterów czytelnik otrzymuje skondensowaną historię USA ostatnich kilkudziesięciu lat - jej największych porażek, bolączek i przemian.

Choć nic tego nie zapowiadało, "Podróżni" stali się jedną z najlepszych powieści, po jakie udało mi się sięgnąć w ostatnim czasie. Chociaż podeszłam do nich z całym bagażem uprzedzeń, książka obroniła się na wszystkich polach. To historia o poszukiwaniu prawdy, sensu życia, a przede wszystkim drugiego człowieka. Historia, w której każdy może odnaleźć cząstkę siebie.

Tagi: Proza literacka

Zobacz opinie o książce Podróżni

Kup książkę Podróżni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Księżniczka Zoja
Marcin Szmel
Księżniczka Zoja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Zimne wody Wenisany
Linor Goralik
Zimne wody Wenisany
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy