Położna z Auschwitz

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2020-01-15
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788327717412
Liczba stron: 304
Dodał/a opinię: agulka

Ocena: 4.88 (8 głosów)

Stanisława jest położną, kocha swój zawód i oddaje się mu z pasją.To sytuacja sprzed wybuchu II wojny światowej. I nie inaczej jest gdy wraz z transportem trafia do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tu w warunkach poniżej jakiejkolwiek godności ludzkiej rozpoczyna walkę o każde dziecko, które ma się narodzić. Sobie tylko znanymi sposobami potrafiła uspokoić rodzące kobiety i podarować im choć chwilę szczęścia z własnym dzieckiem.
No własnie i tu trzeba przejść do jakże brutalnej rzeczywistości i niestety to najczęściej były tylko chwile z nowonarodzonymi. Obóz koncentracyjny jak wszystkim wiadomo to głównie śmierć, ale nie było chyba brutalniejszej postaci od słynnego doktora Mengele. Jego zarządzeniem każde narodzone żydowskie dziecko miało trafić do specjalnej beczki i być od razu utopione. Leszczyńska łamie ten rozkaz wielokrotnie dając tym samym matkom niezapomniane chwile.
"Już mówiłam , że nie . Nie będę zabijać dzieci...
To Żyd. Szkoda...
To dziecko. Człowiek..."
Ten cytat mówi sam za siebie o duchu odwagi położnej odmawiającej wykonania rozkazu. jakże wielki hart ducha musiał być w tej skromnej kobiecie, która nie wahała się odmawiać mimo iż wiedziała co jej grozi.
Inną niezłomnością wykazywała się w momentach równie trudnych, gdy dzieci spełniające odpowiednie wymagania były odbierane matkom i wywożone na tereny Trzeciej Rzeszy do rodzin niemieckich. Kobiety te zostawały pozbawione możliwości wychowywania swoich dzieci, ale pozostawała w nich nadzieja na to, że może kiedyś je odnajdą.
Książka jest podzielona na trzy przeplatające się części. Pierwsza z nich opowiada o czasach sprzed wojny gdy Stanisława wraz ze swoją córką wykonuje swój zawód i cieszy się z każdej narodzonej osóbki. To wtedy jej córka wielokrotnie obserwowała kobiece rytuały związane z porodem. Druga część jest bardzo dramatycznym zapisem pobytu w obozie. Tu nie ma miejsca na delikatność, tu są brutalne sceny zabijania dzieci i prawdziwej rozpaczy matek. Ostatnie zapisy związane są z przeżyciami głównej bohaterki w czasach powojennych , gdzie na nowo przeżywa dramaty.
Nie jest to łatwa książka w odbiorze, trudno ją tak po prostu czytać jak zwykłą powieść. Brutalne sceny przerażają, ale są tu na miejscu. Warto zapoznać się z tą literaturą .

Tagi: Literaturoznawstwo - dramat

Kup książkę Położna z Auschwitz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Położna z Auschwitz
Inne książki autora
Moje przyjaciółki z Ravensbrück
Magda Knedler0
Okładka ksiązki - Moje przyjaciółki z Ravensbrück

W świecie, gdzie śmierć wydaje się nadzieją, ocalić może tylko przyjaźń W otoczonym drutem kolczastym obozie zagłady zawiązuje się kobieca więź. Trwalsza...

Szepty z wyspy samotności
Magda Knedler0
Okładka ksiązki - Szepty z wyspy samotności

Opowieść o miłości, szaleństwie i zarazie Spinalonga zrobiła na nim ogromne wrażenie. Wracali tam z Agą kilkakrotnie, bez celu, po prostu pomilczeć. Żadne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje