Pora na życie

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2014-03-19
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788379432233
Liczba stron: 424
Dodał/a opinię: Justyna Gul

Ocena: 5.45 (11 głosów)

Zmagania z Ż(ż)yciem

„Złoszczę się na Ciebie bo nie tylko nie jesteś szczęśliwa, ale jeszcze na domiar złego nie potrafisz sobie wyobrazić, że mogłabyś być. Co uważam za ... smutne" – słowa te, w zdumiewający sposób podsumowujące egzystencję wielu z nas, powinny skłonić do refleksji nad własną codziennością, nad naszym stosunkiem do otaczającej rzeczywistości. Zbyt często bowiem nasze życie ogranicza się tylko do trwania, do monotonnego i bezcelowego funkcjonowania. Pokonujemy trasę z domu do pracy i z pracy do domu, coraz rzadziej angażujemy się w relacje międzyludzkie, ból istnienia zagłuszając używkami czy zakupami.

Tak właśnie postępuje Lucy Silchester, trzydziestoletnia tłumaczka, zatrudniona w jednej  firm zajmujących się produkcją sprzętu AGD. Mimo swojego znakomitego wykształcenia oraz znajomości kilku języków, zajmuje się niewymagającą wyzwań pracą, zapomnienie znajdując wyłącznie w rozwiązywaniu krzyżówek i … w kłamstwach. Odkąd została porzucona przez chłopaka, który obecnie podróżuje po świecie robiąc medialną karierę, Lucy do perfekcji doprowadziła sztukę mijania się z prawdą. Oszukując przyjaciół i rodzinę jednocześnie okłamuje samą siebie, w ten sposób próbując poradzić sobie z bólem i samotnością. Jest mało zaangażowana, obojętna na wszystko, z roku na rok coraz bardziej wycofuje się z życia towarzyskiego zamykając w czterech ścianach swojej brzydkiej kawalerki. Ignoruje wszystkie wyzwania, szanse od losu, nic zatem dziwnego, że stara się nie zauważać też zaproszeń, jakie napływają pod jej adresem z Agencji Życiowej.

Spotkanie z Życiem, na które się ostatecznie decyduje, jest dla niej traumatycznym momentem, ale jednocześnie początkiem szeregu zmian. Okazuje się, że jej Życie nie ma nic z boskości czy mistycyzmu, jest po prostu podstarzałym mężczyzną z nieświeżym oddechem i w pogniecionym garniturze. Mężczyzną równie bezbarwnym, co jej codzienność. O tym, jakie konsekwencje ma takie spotkanie, o bilansie zysków i strat, o funkcjonowaniu w świecie i marzeniach, możemy przeczytać w porywającej książce „Pora na życie”. Autorka, Cecelia Ahern, stworzyła historię skłaniającą do refleksji, do rozliczenia się ze wszystkich niedociągnięć, kłamstw i grzechów, motywującą do dokonania nawet daleko idących zmian. Po powieść sięgnąć mogą zarówno osoby, które dobrze czują się w swojej skórze i w życiu – one otrzymują doskonale napisaną książkę, o oryginalnej fabule i nieszablonowych bohaterach, a także te osoby, które nie są szczęśliwe, którym brakuje celu i które nie widzą drogi. One być może odnajdą w lekturze inspirację, a przynajmniej siłę do zmian.

Życie – ku ubolewaniu Lucy – rości sobie prawo do tego, by w końcu poczuć się lepiej. Przybiera zatem imię Cosmo i postanawia towarzyszyć kobiecie zarówno w domu, jak i w pracy. Mimo irytującego stylu bycia oraz skłonności do mówienia prawdy (która wpędza Lucy w niemałe tarapaty), Życie okazuje się być wspaniałym towarzyszem, choć niekiedy obraz kobiety w jego oczach jest bardzo przygnębiający. Prawda jest bowiem taka, że Lucy wciąż nie pogodziła się z odejściem chłopaka, a do tego zapętlona w kłamstwa, nie potrafi nawet inaczej funkcjonować. Nowe podejście, które stara się jej zaszczepić Cosmo, niekiedy jest bolesne w skutkach, ale stopniowo Lucy odkrywa, że Życie ma na nią pozytywny wpływ i … że jest jej wielkim przyjacielem.

Jak zakończy się ta opowieść? Czy Lucy przestanie ubarwiać wszystko, co mówi? Czy znów stanie się otwartą i radosną dziewczyną z głową wypełnioną marzeniami? Tego dowiemy się dzięki książce „Pora na życie”, która dla wielu czytelników będzie stanowiła gorzką do przełknięcia pigułkę. Autorka, konfrontując bohaterkę z jej beznadziejnym Życiem daje nam jednocześnie motywacje do zmian, w przeciwnym bowiem razie nasze Życie stanie się dokładnie takie, jak Cosmo – bezbarwne. Ahern zrobiła wszystko, co w jej mocy, by dać nam nadzieję na lepszą przyszłość. My zaś tę szanse musimy wykorzystać.

 

 

Recenzja została również umieszczona na blogu www.qulturaslowa.pl

 

Kup książkę Pora na życie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pora na życie
Inne książki autora
PS Kocham Cię na zawsze
Cecelia Ahern0
Okładka ksiązki - PS Kocham Cię na zawsze

,,PS Kocham Cię" to niekwestionowany numer 1 wśród książek (i filmów) poświęconych miłości powstałych w XXI wieku. Wreszcie powstała jej kontynuacja...

Głos
Cecelia Ahern0
Okładka ksiązki - Głos

Wyjątkowy, poruszający i działający na wyobraźnię zbiór opowieści o kobietach pióra autorki uwielbianej przez miliony czytelniczek na całym świecie....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Gladiatorzy z obozów śmierci
Andrzej Fedorowicz
Gladiatorzy z obozów śmierci
Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy
Aleksandra Struska-Musiał
Ulica Pazurkowa. Nowi lokatorzy
Beloved. Belonging duet
Corinne Michaels;
Beloved. Belonging duet
Zjadaczka grzechów
Megan Campisi
Zjadaczka grzechów
Wszystko będzie dobrze
Ewa Maja Maćkowiak
Wszystko będzie dobrze
Zaklętym w górski kamień
Krystyna Palmowska
Zaklętym w górski kamień
Las z wełny i stali
Natsu Miyashita
Las z wełny i stali
Pokaż wszystkie recenzje