Portret Doriana Graya

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2021-09-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788382023206
Liczba stron: 240
Tytuł oryginału: The Picture of Dorian Gray
Dodał/a opinię: niepoczytalna

Ocena: 5.18 (50 głosów)
Inne wydania:

Wilk w owczej skórze
Trudno byłoby chyba znaleźć kogoś, kto przynajmniej w ogólnym zarysie nie kojarzy historii Doriana Graya. W ogólnym zarysie kojarzyłam też ja i korzystając z tegorocznej akcji Wiktoriański październik, postanowiłam zgłębić temat bardziej. Historia młodzieńca, którego dusza została zaklęta w obrazie, wydawała mi się całkiem ciekawym pomysłem, więc ochoczo zabrałam się do lektury.

Tytułowego bohatera poznajemy w momencie tworzenia jego portretu. Towarzyszą mu dwaj mężczyźni - jednym z nich jest malarz Basil Hallward, drugim nowo poznany arystokrata. Obaj panowie reprezentują konkretne ludzkie postawy, choć w moim odczuciu symbolizują ścieranie się dobra i zła. Pierwszego do działania napędza miłość. Jest szczery, prostolinijny i oddany. Lord Henry Wotton to człowiek cyniczny i uszczypliwy. Dość często wypowiada się na różne tematy, doradza innym, nie do końca jednak będąc przekonanym do własnych rad i świadomym ich konsekwencji. Zdaje się niczego nie traktować poważnie i ma tendencję do obrażania innych ludzi - najczęściej kobiet.

To właśnie to, którego z mężczyzn Dorian Gray wybierze na swojego kompana, wypływa na jego zachowanie i wybory. Młodzieniec słynący z niezwykłej urody (chociaż właściwie nie wiem dlaczego, bo poza blond włosami i niebieskimi oczami niewiele wiadomo o jego fizjonomii) zaczyna brylować na salonach coraz mniej licząc się z uczuciami innych. Cierpienie ludzi, których rani, nie robi na nim najmniejszego wrażenia. Co jakiś czas obiecuje sobie poprawę, ale niewiele z tego wychodzi, a tajemnica portretu ciąży mu coraz bardziej.

"Portret Doriana Graya" można traktować jako powieść moralizatorską - tylko w takim wypadku da się wybaczyć jednowymiarowość bohaterów. Przyznam szczerze, że spodziewałam się trochę głębszych portretów psychologicznych, większego nakreślenia ich motywacji. Gdyby Oscar Wilde zamiast afiszować się znajomością dzieł sztuki, kamieni szlachetnych i drogich materiałów, skupił na pogłębieniu bohaterów, powieść na pewno by na tym zyskała.

Ponieważ powieść przeczytałam w dwóch przekładach - kilka słów na ten temat. Tłumaczenie Marii Feldmanowej (wyd. Vesper 2018) jest starsze i jest to wyraźnie wyczuwalne. Sporo archaicznych form, wielokrotnie złożone zdania oraz używanie czasu zaprzeszłego być może oddaje klimat epoki, ale też sprawia, że lektura nie jest tak lekka jak mogłaby być. Jeżeli dla kogoś nie stanowi to przeszkody, to samo wydanie polecam, chociażby ze względu na szatę graficzną, przedmowę i posłowie. Dla mnie dużo przyjemniejszy okazał się przekład Jerzego Łozińskiego (Zysk i S-ka 2021), który ma w sobie lekkość, której zabrakło Feldmanowej. Budowa zdań jest prostsza, ich sens mniej zagmatwany. Samo słownictwo jest nieco bardziej współczesne, ale nie wpływa to w najmniejszym stopniu niekorzystnie na atmosferę utworu.

Tagi:

POLECANA RECENZJA

Zobacz opinie o książce Portret Doriana Graya

Kup książkę Portret Doriana Graya

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
The Picture of Dorian Gray
Oscar Wilde0
Okładka ksiązki - The Picture of Dorian Gray

All editions are beautifully designed and are printed to superior specifications some include illustrations of historical interest. Barnes Noble Classics...

The Picture of Dorian Gray
Oscar Wilde0
Okładka ksiązki - The Picture of Dorian Gray

Wilde's first and only published novel recounts the story of handsome Dorian Gray who upon having his portriat painted desires that it will age and grow...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Księżniczka Zoja
Marcin Szmel
Księżniczka Zoja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Zimne wody Wenisany
Linor Goralik
Zimne wody Wenisany
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy