Poza sezonem

Wydawnictwo: Smak Słowa
Data wydania: 2015-09-09
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788364846175
Liczba stron: 352
Tytuł oryginału: Vinterstengt
Język oryginału: szwedzki
Tłumaczenie: Milena Skoczko
Dodał/a opinię: Natalia Nowak-Lewandowska
Tom 7 cyklu William Wisting

Ocena: 4.5 (14 głosów)

W Stavern dochodzi do włamań w domkach letniskowych. Kiedy jeden z właścicieli odkrywa zmasakrowane zwłoki w miejscu należącym do gwiazdy telewizyjnej Thomasa Rønningena, rozpoczyna się śledztwo pod dowództwem Williama Wistinga. Wraz z rozwojem wydarzeń, Wisting przekonuje się, że to nie była zwykła zbrodnia. Międzynarodowa grupa przestępcza zajmująca się handlem narkotykami jest coraz bardziej bezwzględna w swoich działaniach. Próby zamaskowania przestępczej działalności mnożą kolejne zbrodnie. W to wszystko zostaje wmieszana córka komisarza, Line. Czy i tym razem uda się rozwiązać zagadkę kryminalną?

We wrześniu po raz trzeci polscy czytelnicy spotkają się z komisarzem Wistingiem i jego zespołem dochodzeniowym. Tym razem morderstwo to wierzchołek góry lodowej, gdyż ślady będą prowadziły przez Norwegię, Danię, Polskę i Litwę. Przybywa dowodów, świadkowie mijają się z prawdą, a paraliżujący strach o córkę nie pomaga Wistingowi myśleć logicznie. Sam również staje się ofiarą napadu. Grozy dodaje fakt, że w okolicy Stavern coraz częściej spadają na ziemię martwe wróble. Zdecydowanie czas nie jest sprzymierzeńcem komisarza.

To, czym zachwyca Poza sezonem Horstato tempo akcji oraz rzeczowość autora. Bez zbędnych ozdobników przedstawia historię, skupiając się przede wszystkim na śledztwie i sposobie funkcjonowania norweskich organów ścigania. W tej części serii Mroczny zaułek, Horst przedstawia również efekt zmian, które zaszły w Europie po otwarciu granic i obrazuje społeczeństwo i jego metody na przystosowanie się do nowej sytuacji. I tu jest jedyny zarzut wobec książki, który pojawia się w trakcie czytania, czyli dość tendencyjne przedstawienie mieszkańców Litwy.

Książka ma wszystkie cechy dobrego, rasowego kryminału. Niesamowicie wciąga, intryguje i zmusza czytelnika do próby samodzielnego rozwiązania zagadki. Wyczuwalne napięcie powoduje, że nie sposób odłożyć książkę na półkę. I choć Poza sezonem jest siódmą częścią cyklu Jørna Liera Horsta, a więc nie ostatnią, jest ciekawsza, ba! można pokusić się o stwierdzenie, że jest dużo lepiej napisana niż późniejszy Jaskiniowiec. Wyjaśnienie zagadki nie jest zbyt dużym zaskoczeniem, ale nie umniejsza to wartości powieści.

Warto wspomnieć o klimacie oraz opisach przyrody, jakie można znaleźć w znacznej większości skandynawskich powieści. To niesamowite, jak pisarze zamieszkujący Szwecję, Norwegię czy Danię potrafią wspaniale oddać piękno terenów, które są ich ojczyzną. Mroźne piękno fantastycznie komponuje się z fabułą, więc warto zaopatrzyć się w lekturę na zbliżającą się jesień.

 

Zobacz opinie o książce Poza sezonem

Kup książkę Poza sezonem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Psy gończe
Horst Jorn Lier0
Okładka ksiązki - Psy gończe

William Wisting zostaje zawieszony w czynnościach w związku z podejrzeniem o fabrykowanie dowodów w głośnej sprawie zabójstwa Cecilii Linde. Teraz, 17...

Zagadka salamandry
Horst Jorn Lier0
Okładka ksiązki - Zagadka salamandry

CLUE to seria minipowieści kryminalnych dla młodych czytelników. CLUE to angielskie słowo oznaczające wskazówkę lub trop prowadzący d rozwiązania zagadki...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy