Pruskie Baby

Wydawnictwo: Vectra
Data wydania: 2020-04-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788365950376
Liczba stron: 308
Dodał/a opinię: Wioleta Sadowska

Ocena: 5.67 (3 głosów)

"Rodzinne historie często są bardzo poplątane i różne cuda z nich wychodzą".


 
Podobnież, podstawowa definicja kryminału niezmiennie od aktualnych trendów zawiera w sobie trzy główne składniki, czyli odpowiednią atmosferę, trupa i człowieka. Jej weselszy podgatunek, czyli komedia kryminalna musi do tego wszystkiego posiadać odpowiednio wyważoną proporcję pomiędzy tym, co poważne, a tym co z przymrużeniem oka. "Pruskie Baby" zdecydowanie spełniają ten warunek.


 
Małgorzata Starosta to bibliofilka, polonistka oraz niedyplomowana etnolożka, a do tego poetka i prozatorka. Autorka wierszy i bajek dla dzieci oraz nagradzanych opowiadań obyczajowych i kryminalnych. Kocha włoską kuchnię, żelki Haribo i serial "Przyjaciele". "Pruskie Baby" to jej debiut literacki.


 
Edyta i Rafał od dłuższego czasu tkwią w małżeństwie, które nie czyni ich szczęśliwymi. Bohaterka na Święta Wielkanocne wyjeżdża do swojej rodziny na Podlasie, a w tym czasie jej mąż, umawia się na drinka z Ulą, koleżanką z pracy. Następnego dnia okazuje, że wieczorna towarzyszka Rafała została zamordowana, a na jaw wychodzą zupełnie nowe fakty ukazujące powiązania rodzinne denatki, Edyty i Rafała. Śledztwo zaczyna zataczać coraz szersze kręgi, zahaczając o zamierzchłą i dość burzliwą przeszłość.


 
"Pruskie Baby" to powieść kryminalno-obyczajowa, o mocno wyczuwalnym zabarwieniu komediowym. Autorce udało się stworzyć całkiem poważną intrygę kryminalną, którą próbują rozwikłać nieco mniej poważni bohaterowie. Mamy oto bowiem nieszczęśliwą w swoim związku Edytę, jej męża Rafała przywiązanego do mamusi, czy też dość energiczną babcię i sympatycznych policjantów. Wszystkie te postacie ze swoimi przywarami i charakterystycznymi zachowaniami, budują nieco komediowy klimat tej powieści. Do tego humorystyczne dialogi wzmagają to odczucie, a poznanie genezy zabójstwa Uli, wywołuje zdziwienie pomieszane z uśmiechem.


 
Debiutancka powieść Małgorzaty Starosty to także oprócz wymiaru stricte komediowego, historia pokazująca siłę rodziny, ale także blaski i cienie jej posiadania. Wpleciona w fabułę rodowa tajemnica pokazuje bowiem w pełni to, jak losy przodków wpływają na nasze doczesne życie. Autorka ukazując losy bohaterów skłania także do przemyśleń w temacie istotności poznania własnych korzeni. Trzeba przy tym przyznać, że drzewo genealogiczne rodziny Prusków, Dębińskich i Wojnarskich jest dość skomplikowane i ciężko poukładać sobie w głowie wszystkie koligacje rodzinne ukazane na łamach powieści. Szkoda, że autorka nie pokusiła się o dołączenie na końcu książki załącznika w postaci całego drzewa genealogicznego. Jednocześnie, muszę przyznać, że z wielką fascynacją zgłębiałam historię tych rodzin, dochodząc krok po kroku do rozwikłania tajemnicy.


 
Małgorzata Starosta swoją debiutancką powieścią udowadnia, że zbiegi okoliczności nie istnieją. Jest ich bowiem w tej książce mnóstwo. "Pruskie Baby" to powieść okraszona dowcipnym językiem, obfitująca w nieoczekiwane zwroty akcji, a także mocno zaskakująca zakończeniem. Do tego wszystkiego przemyca wartości, o których zapominamy w codziennej gonitwie.  Mam nadzieję, że powstanie kolejna część losów Edyty, gdyż autorka pozostawiła otwarte wątki, które aż proszą się o kontynuację.

 

https://www.subiektywnieoksiazkach.pl/

Tagi:

Kup książkę Pruskie Baby

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pruskie Baby
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje