PS Kocham Cię na zawsze

Wydawnictwo: Akurat
Data wydania: 2019-10-16
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788328707542
Liczba stron: 448
Tytuł oryginału: Postscript
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Anna Krochmal, Robert Kędzierski
Dodał/a opinię: dorotbook
Tom 2 cyklu PS Kocham Cię

Ocena: 5 (21 głosów)

„Bo w ostatecznym rozrachunku tylko tego wszyscy pragniemy. Nie zgubić się, nie zostać z tyłu, nie popaść w zapomnienie, zawsze być częścią chwil, o których wiemy, że nas ominą. Pozostawić po sobie ślad. Być pamiętanym.”

Kto by się spodziewał, że książka „PS Kocham Cię” doczeka się swojej kontynuacji? Gdybym miała obstawiać wynik tego zakładu, to w życiu bym nie zagłosowała na to, że autorka postanowi dopisać jej ciąg dalszy. A jednak! 15 lat po wydaniu książki Cecelia Ahern zaskoczyła czytelniczki i napisała „PS Kocham Cię na zawsze”. Gdy dotarła do mnie ta informacja – w pierwszej chwili dosłownie oszalałam ze szczęścia. Pierwsza część jest dla mnie bardzo ważną książką, uwielbiam do niej wracać i bardzo chętnie sięgam także po film, mimo że to automatycznie wiąże się z pojawieniem się łez. Ale jednak są takie książki i filmy, którymi lubię się „katować”. Gdy już opadła fala ekscytacji pojawiło się pytanie – czy to na pewno dobry pomysł, może lepiej nie brać się za kontynuację książki, która stała się już kultowa. A jeśli coś tu autorka popsuje?

Minęło siedem lat, kiedy ukochany mąż Holly Kennedy przegrał walkę z rakiem mózgu. Siedem lat, na ułożenia sobie życia na nowo po wielkiej stracie. Holly udało się pogodzić ze śmiercią męża, znalazła nową miłość – Gabriela, nową pracę. Za namową siostry kobieta nagrywa podcast opowiadający o jej własnych doświadczeniach z radzenia sobie z ze stratą. Holly nie spodziewała się, że ten podcast wywróci jej życie do góry nogami. Kilka śmiertelnie chorych osób zakłada Klub PS Kocham Cię, którego celem będzie przygotowanie dla swoich bliskich listów, by złagodzić ból związany z utratą. Chcą dokładnie tego, co Gerry zrobił dla Holly. Czy dla kobiety pomoc tym ludziom nie będzie wiązała się z powrotem do trudnego i bolesnego czasu po śmierci męża? Po co rozdrapywać stare rany? A może jednak dzięki zaangażowaniu w Klub spojrzy na swoje życie z innej perspektywy?

Pierwsze rozdziały zaczęłam czytać z lekkim drżeniem w sercu, bo to o czym przeczytałam, lekko podcięło mi skrzydła. To już nie były te emocje, to już była zupełnie inna historia. Przede wszystkim zmieniła się nasza bohaterka Holly, która po siedmiu latach po śmierci męża ułożyła sobie życie na nowo, znalazła też miłość. Nie należę jednak do osób, które szybko się poddają i miałam nadzieję, że w „PS Kocham Cię na zawsze” znajdę te elementy, którymi autorka oczarowała mnie w pierwszej części. I choć niekiedy zachowanie Holly mnie irytowało i nie potrafiłam go zrozumieć, może dlatego, że nie doświadczyłam tego, co nasza przeżyła bohaterka, ale nie odpuściłam. I było warto to wszystko przeczekać, bo zakończenie doprowadziło mnie do łez. Może było one i przewidywalne, może jestem zbyt sentymentalna, ale nie obyło się bez chusteczek.
Drżenie w sercu pojawiało się u mnie za każdym razem, gdy w powieści pojawiali się bohaterowie chorzy na raka. Każde z nich pragnie pozostawić coś swoim bliskim, a każde wspomnienie o nadchodzącej śmierci napełniało mnie smutkiem. Nikt nie chce być zapomniany, dotyczy to zarówno i mnie i książkowych bohaterów. Holly zaangażuje się w pomoc członkom Klubu PS Kocham Cię i dzięki temu uświadomi sobie, że pozostawione przez Gerry’ego listy miały pomóc nie tylko jej, ale i samemu Gerry’emu.

Może zabrzmi to bardzo banalnie i na pewno nie napiszę niczego odkrywczego, ale po raz kolejny Cecelia Ahern napisała bardzo emocjonalną książkę, która daje nadzieję na przyszłość i uświadamia, co tak naprawdę jest ważne. Często gonimy za karierą, za tym, co nieosiągalne, a zapominamy, że prawdziwy skarb mamy tuż obok, a nasze życie jest kruche i jutro może nas zabraknąć. Choć początek książki był rozczarowujący – bardzo się cieszę, że po tylu latach autorka zdecydowała się i napisała kontynuację.

„Spotkanie kogoś, kogo pokocha się z wzajemnością, jest wspaniałym uczuciem. Ale spotkanie bratniej duszy jest uczuciem chyba jeszcze wspanialszym. Bratnia dusza to ktoś, kto rozumie cię lepiej niż ktokolwiek inny, kocha cię bardziej niż ktokolwiek inny, będzie przy tobie zawsze, bez względu na wszystko.”

Tagi: bóg Współczesna proza literacka

Zobacz opinie o książce PS Kocham Cię na zawsze

Kup książkę PS Kocham Cię na zawsze

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Dziękuję za wspomnienia
Cecelia Ahern0
Okładka ksiązki - Dziękuję za wspomnienia

Jak można znać kogoś, kogo nigdy się nie spotkało? Joyce Conway pamięta rzeczy, których nie powinna. Zna małe brukowane paryskie uliczki, po których nigdy...

Sto imion
Cecelia Ahern0
Okładka ksiązki - Sto imion

Po tym, jak Kitty Logan niesłusznie oskarżyła w programie telewizyjnym niewinnego człowieka, jej kariera dziennikarska  wali się w gruzy. Jedyną osobą...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Gdzie śpiewają raki
Delia Owens
Gdzie śpiewają raki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy