reklama

Pudełko z pamiątkami

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2020-03-10
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788381168717
Liczba stron: 320
Dodał/a opinię: agulka

Ocena: 4.7 (10 głosów)

Jak sama o sobie mówi główna bohaterka Aśka jako jedynaczka przyzwyczajona była spędzać czas sama ze sobą. Z tego tez powodu jest fotografem, a co za tym idzie wtapia się w tło w czasie swojej pracy. to ona obserwuje ludzi w różnych sytuacjach ich życia. Jest to dla niej zbawienne, bo bardzo nie lubi fizycznego kontaktu z innym człowiekiem i jest jedyną osoba , która nie całuje przyjaciółek na powitanie.
Poznajemy ją w momencie organizowania ślubu swojej przyjaciółki Lilki, dla której poświęciła swoje własne podwórko na wesele plenerowe. Współpracuje w wym projekcie z Wiktorią, profesjonalną weeding planerką. Nie jest to zwykły ślub, bo pan młody jest rozwodnikiem co jest swego rodzaju zaskoczeniem dla przyjaciółek.
Aśka jest dobra obserwatorką, dlatego też lubi robić zdjęcia nieoczywiste, zwraca uwagę na detale i taki własnie przykuł jej uwagę gdy przeglądała zdjęcia ze ślubu Lilki. Otóż w altanie pojawia się cień wskazujący na parę w niedwuznacznej sytuacji. Dziewczyna nie zdaje sobie sprawy z tego ,że ujęcie to uruchomi lawinę wydarzeń zmieniających losy kilku osób.
Kolejnym zwrotnym punktem książki jest zawał serca Maryli. kim jest ta pani otóż babcią Joanny, z która to dziewczyna została po śmierci w tragicznym wypadku rodziców. Starsza pani przez wiele lat zbierała różnorakie pamiątki związane z rodziną, ale ma przede wszystkim żal do ojca Asi, że doprowadził do wypadku. Skarby te zgromadziła w pudełku, którego poszukiwania zmieniają znów życie młodej kobiety, bo pojawia się lekarz udzielający jej pomocy po skręceniu nogi oraz przystojny rehabilitant.
Czy poszukiwania związane z przeszłością przyniosą Aśce ukojenie wszak jak powiedział pisarz Emil Cioran "Jeśli chce się być szczęśliwym nie wolno gmerać w pamięci".
Dziewczyna ma żal do babci ,że odcięła ją od wspomnień o rodzicach, których nie ma za wiele, bo wypadek zdarzył się go była dzieckiem. Wspomnienia męczą duszę, złe chwile karzą jej cierpieć od nowa, a pamiątki związane z dobrymi chwilami sprawiają, że pojawia się żal ,że już minęły.
Autorka funduje czytelnikowi swego rodzaju podróż wgłąb siebie i zmusza do postawienia się w takiej sytuacji. Czy ochrona przed przeszłością to dobry pomysł? I jak ocenić postępowanie babci, która raczej nie jest wylewną osobą.
Poza tym to książka pełna ciepłych sytuacji, przyjaznych osób i zabawnych momentów.

Tagi:

Zobacz opinie o książce Pudełko z pamiątkami

Kup książkę Pudełko z pamiątkami

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Podmiejski na koniec świata
Katarzyna Kowalewska0
Okładka ksiązki - Podmiejski na koniec świata

Pełna ciepła opowieść o zaczynaniu od nowa Alicja to mistrzyni rozwiązywania cudzych problemów. Pogodna, sympatyczna i nieco zakompleksiona nie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

W życiu nie jest tak, żeby wszystko układało się po naszej myśli. Doświadczamy wzlotów, upadków, coś się kończy, coś zaczyna. Ważne, żeby każda lekcja czegoś nas nauczyła, żeby uczyniła nas lepszymi ludźmi.


Więcej

Wspomnienia męczą duszę. Echa złych chwil każą cierpieć stale od nowa. Pamiątki dobrych zdarzeń budzą żal, że minęły.


Więcej
Reklamy