Queen. Historia nieznana. Wydanie 2

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2019-11-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788381296885
Liczba stron: 376
Tytuł oryginału: Queen Unseen
Dodał/a opinię: niepoczytalna

Ocena: 4 (1 głosów)

Życie w trasie

 

 

Biografii zespołu Queen i samego Freddiego Mercury’ego pojawiło się już dość sporo na rynku wydawniczym (co nie oznacza, że nie mogłoby więcej), jednak autorem tych publikacji zwykle był ktoś “spoza” – zespołu i całej twórczej atmosfery. W przypadku "Queen. Nieznana historia" otrzymujemy relacje z pierwszej ręki, ale czy to na pewno biografia Queen?

No, nie do końca. Bo i owszem, cała opowieść krąży wokół zespołu, nagrań, tras koncertowych i słynnych rockowych imprez. Ale jedno trzeba zaznaczyć – zespół Queen w tej historii jest tłem. Tłem fascynującym, barwnym i niezwykle twórczym, ale jednak tłem. Peter Hince, techniczny zespołu, opowiada o tym jak do niego trafił, jak wyglądała organizacja koncertów od podstaw, jakie naprawdę były pokoncertowe imprezy. Dostajemy mnóstwo informacji od zaplecza. Ilość prywatnych wspomnień i przygód autora równoważy ilość anegdot dotyczących muzyków Queen.

Cała narracja jest bardzo lekka i zabawna (o ile nie przeszkadzają Wam żarty szowinistyczne i niepoprawne politycznie). Opowieść Hince’a czyta naprawdę szybko (nawet fragmenty dotyczące miłosnych podbojów autora) i w zdecydowanej większości – z zainteresowaniem. Czy dowiedziałam się nowych faktów z życia zespołu? Tak. Jednak należy mieć na uwadze, że lektura dla mnie stanowi dopełnienie wcześniej przeczytanych biografii i nie poleciłabym jej jako pierwszej lektury opowiadającej o Queen.

Dla fanów zespołu, dla tych którzy chcą poznać pracę Queen, organizację koncertów, proces nagrywania płyt – biografia Petera Hince’a jest dla Was. I nawet jeśli jej tytuł jest może nieco przesadzony (może bardziej pasowałoby "W trasie z Queen" albo "Queen za kulisami") to mimo wszystko ta pozycja rzuca nowe światło na historię zespołu. A poza tym jest naprawdę śmiesznie, choć czasem niesmacznie. Ale tylko odrobinę.

Tagi: wspomnienia

Kup książkę Queen. Historia nieznana. Wydanie 2

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Queen. Historia nieznana. Wydanie 2
Inne książki autora
Queen. Nieznana historia
Peter Hince0
Okładka ksiązki - Queen. Nieznana historia

Queen. Nieznana historia to rock’n’rollowa opowieść z czasów świetności muzycznego szaleństwa, snuta ze sceny, zza kulis i ze studyjnego zacisza...

Zobacz wszystkie książki tego autora