ROGI

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2021-06-02
Kategoria: Horror
ISBN: 9788382154788
Liczba stron: 448
Tytuł oryginału: Horns
Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Dodał/a opinię: Wioleta Ślezińska

Ocena: 4.36 (22 głosów)
Inne wydania:

Joe Hill, syn słynnego króla horroru, kolejny raz zabiera czytelnika w podróż nieznane. Tam gdzie to co realne przeplata się z niewyjaśnionym. Tym razem na celownik idzie postać diabła, zła i cierpienia. Co wyjdzie z tej ognistej mieszanki?

 

Diabelska Prawda
„Rogi” to historia specyficzna. Lekki styl autora, jego wysnute plastyczne wizje sprawiają, że całość czyta się szybko i przyjemnie. To co nadprzyrodzone, złe i mroczne miesza się z realnym życiem. Hill pojęcie diabła i zła bierze pod lupę i ukazuje w innym, niż dotąd znanym świetle. Założenie wykreowania cierpiącego, odrzuconego i samotnego bohatera, który dzięki rogom, które pewnej nocy same mu wyrosły, może poznać prawdziwe myśli ludzi jest rewelacyjne. Szokuje fałsz i obłuda w jakich żyje Ig. Nawet w najbliższym otoczeniu nie znajdzie pomocy, a wręcz przeciwnie – myśli najbliższych mu osób stają się ciężarem, którego w najgorszych koszmarach się nie spodziewał. Autor pokusił się także o zawarcie w książce retrospekcji Iga z przeszłości oraz ukazania różnych perspektyw bohaterów, które są możliwe dzięki mocy rogów. To sprawia, że cała historia staje się wielowymiarowa, a postaci pełniejsze. Z pozoru ludzie szczęśliwi, spełnieni i dumni kryją w sobie wiele, a Ig może to zobaczyć. Odkryje także kto stoi za brutalnym morderstwem jego ukochanej. Jednak książka przez te liczne przeskoki i długie opisy momentami staje się chaotyczna i wybija czytelnika z rytmu. Są także momenty przegadane, które można odpuścić, ale jak tu krytykować gadulstwo autora, skoro odziedziczył go po ojcu? Dla mnie również wadą jest zbyt szybkie odkrycie prawdy przez Iga. I choć tak obrana ścieżka jest jasna i dobrze wykreowana, to ja osobiście wolałabym, aby ciut dłużej musiał używać rogów, aby poznać prawdę sprzed roku.

 

Podsumowanie
„Rogi” Joe Hilla to dobra, przemyślana i nieschematyczna historia. Ból, strata i cierpienie mieszają się z złem, które tutaj nie ma jednego prostego oblicza. Hill odchodzi od cukierkowych wizji i happy endów, a zamiast tego ukazuje fałsz, obdziera prawdę z szat kłamstwa. Choć chaotyczna, to lekka i ciekawa historia, w której diabeł wychodzi na światło dzienne. Zakończenie to istna jazda bez trzymanki, w której nie ma czasu na odkładanie książki. Spalenizna, siarka, cierpienie i prawdziwe oblicze ludzi. Wiele brudnych sekretów wyjdzie na jaw. A może lepiej jest nie wiedzieć?

Tagi:

Zobacz opinie o książce ROGI

Kup książkę ROGI

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Gaz do dechy
Joe Hill0
Okładka ksiązki - Gaz do dechy

Trzynaście historii mistrza grozy młodego pokolenia, który  przesuwa granice gatunku na nowe terytoria. Dwa opowiadania napisane wspólnie...

NOS4A2
Joe Hill0
Okładka ksiązki - NOS4A2

Victoria McQueen odkrywa sposób na przenoszenie się w przestrzeni. Po pewnym czasie staje oko w oko z Nosferatu - upiorem porywającym dzieci. Choć doprowadza...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy