Rok 1984

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2013-01-03
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7758-366-1
Liczba stron: 286
Dodał/a opinię: Mephelome

Ocena: 5.41 (80 głosów)
Inne wydania:

Czy jest możliwy świat, w którym każdy krok człowieka jest obserwowany? Żeby jakiś człowiek lub organizacja mała dostęp do codzienności społeczności? Ich trybu życia, słów wypowiadanych w rozmowie, myśli w samotności czy snów? George Orwell (w tłumaczeniu Tomasza Mirkowicza) pokazuje, że niestety tak, jest to możliwe. 

Głównym bohaterem powieści jest Winston Smith, niepozorny czterdziestolatek (około, gdyż nie jest w stanie dokładnie stwierdzić ani kiedy się urodził, ani tym bardziej określić czasu, który jest przedstawiony w książce). Jest pracowniekm Parti Zewnętrznej, jego zadaniem jest poprawianie błędów w dukach, które są z jakiegoś powodu błędne z obecnym stanem rzeczy. W pewnym momencie swojego życia Winston doznaje jakby przebudzenia. Zauważa, że nie wszystko wygląda tak, jak powinno. Tęskni za lepszym życiem, którego nie pamieta. Ekscytuje się razem ze współpracownikami, lecz nie czuje tej euforii całym sobą. Pragnie zmiany, chce być wolny w myśleniu. A do tego potrzebna jest rewolucja. Rewolucję tę przeżywa niemal samotnie, jedynie początkowo ma, lub myśli, że ma, sprzymierzeńców. Okazuej się jednak, że przy odpowiednich środkach perswazji każdy może całkowicie uwierzyć we wszystko, co mu się powie, a prawdy bezwzględnie nie istnieją.

"Rok 1984" jest antyutopią, choć z przerażeniem muszę stwierdzić, że stworzona tu wizja świata jest jak najbardziej współcześnie możliwa. Aparatura 'rządowa' kontroluje każdy aspekt człowieczeństwa. Całkowicie zawładnęła teraźniejszością, a nieliczne jednostki, które odważą się choćby pomyśleć coś "niezgodnego z prawem" są natychmiast naprowadzane na jednie słuszną drogę. Oprócz przywłaszczenia sobie czasów obecnych, Partia Wewnętzna całkowicie przejęła również przeszłość. Historia jest nie tyle kontrolowana, co codziennie tworzona od nowa, tak, by wszystko zgadzało się z tym, co powiedział Wielki Brat. Zresztą, czy to ważne, jaka jest prawda? Ważniejsze, żeby ludzie wierzyli w to, w co mają wierzyć.

 

Kup książkę Rok 1984

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Rok 1984
Inne książki autora
Król Karol II
George Orwell0
Okładka ksiązki - Król Karol II

Sztuka teatralna dla dzieci i młodzieży osadzona w radosnych i kpiarskich realiach "Starej, dobrej i wesołej Anglii" czasów króla Karola...

Folwark zwierzęcy
George Orwell0
Okładka ksiązki -  Folwark zwierzęcy

George Orwell, właśc. Eric Arthur Blair (1903-1950), angielski powieściopisarz, eseista i publicysta o przekonaniach demokratyczno-socjalistycznych. Uczestnik...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Wojna to pokój.
Wolność to niewola.
Ignorancja to siła


Więcej