Romantyczni

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2020-09-09
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-66503-56-4
Liczba stron: 448
Dodał/a opinię: Olga Kozłowska

Ocena: 5.5 (4 głosów)

Najnowsza książka, która ukazała się nakładem @wydawnictwolira , autorstwa Doroty Ponińskiej, nosi tytuł „Romantyczni”. Przyznam, że wyczekiwałam jej z zapartym tchem i nie zawiodłam się ?

Akcja książki toczy się głównie na terenach XIX wiecznej Litwy, wśród studentów Uniwersytetu Wileńskiego, ale pojawiają się tu również tak znane postaci jak rodzina książąt Czartoryskich, Potockich, car Aleksander i jego bracia, Nowosilcow czy tacy polscy bohaterowie narodowi jak Mickiewicz, Zan, Śniadeccy czy młodziutki Słowacki ?
Jak widać cała akcja, oraz bohaterowie, mają silne umocowanie historyczne w czasach istnienia Królestwa Polskiego, powołanego po upadku Napoleona.
Jednak, pomimo tak wielu znanych postaci, historia stanowi tylko tło dla niezwykłej opowieści o tworzeniu się romantycznych ruchów w XIX wieku. Dzięki cudownym i niezwykle szczegółowym opisom Autorki, mamy szansę nie tylko poznać, ale też dogłębnie zrozumieć przyczyny powstania tajnych stowarzyszeń studenckich, a także powody zorganizowania Powstania Listopadowego w 1830 roku.
„Romantyczni” to literacka perełka, podobnie jak jej bohaterowie. Napisana cudownym językiem, bardzo pieczołowicie oddaje klimat XIX-wiecznego Wilna, przy okazji poruszając niezwykłe przyczyny nawiązywania romantycznych poetów do ludowości, do wierzeń starosłowiańskich.
Jeśli tylko odpowiada Wam taka tematyka literatury, to gwarantuję, że książką Doroty Ponińskiej będzie zauroczeni i zachwyceni. A ja już nie mogę doczekać się kolejnego tomu, bo w pierwszym już czuję się zakochana i na pewno jeszcze nie raz do niego wrócę ?

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Romantyczni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Romantyczni