Roztopy

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2019-01-30
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788380497894
Liczba stron: 336
Dodał/a opinię: benioff
Tom 2 cyklu Z podkomisarz Niną Warwiłow

Ocena: 4.43 (7 głosów)

„Roztopy” to opowieść osadzona w małej wsi Bukowce w Beskidzie Niskim. Taka opowieść aż prosi się, by zostać opublikowaną w wydawnictwie „Czarne” słynącego z historii traktujących o prowincji, o małych ojczyznach i zwykłych ludzkich sprawach w nich się toczących. Ta opowieść to jednak historia kryminalna, w której te zwykłe ludzkie sprawy i życie blisko z naturą okazują się być skażone naturą zbrodniczą. Czarne już jakiś czas temu uruchomiło specjalną serię wydawniczą pod hasłem „Ze Strachem”, gdzie pojawiają się klasyczne, mające mrozić krew w żyłach kryminały, tworzone jednak w duchu i klimacie bliskim temu, do czego przez lata przyzwyczaili nas wydawcy z Wołowca.

Oto po wczesnej zimie do Bukowców przychodzą roztopy, a podczas poszukiwań zaginionej warszawskiej lekarki, która postanowiła rzucić wszystko i uciec w Beskidy, policja znajduje w lesie zwłoki. Kim jest ofiara i jaki związek ma brutalne zabójstwo z Joanną Pascho, rzeczoną lekarką? Odpowiedzi na te pytania szuka lokalny glina z nie potrafiący poradzić sobie z traumą związaną z zaginięciem syna, który przed wieloma laty uległ wypadkowi oraz Nina Warwiłow, warszawska policjantka, szykująca się do powrotu do pracy śledczej po długiej przerwie. Żeby rozwiązać zagadkę zbrodni, będzie musiała odkryć sięgające głęboko w przeszłość mroczne sekrety beskidzkiej wioski.

„Roztopy” to druga część cyklu ze wspomnianą komisarz Niną Warwiłow, który to cykl otworzył debiut Pasierskiego z 2018 zatytułowany „Dom bez klamek”. To dość modny kierunek w literaturze tego gatunku i zakończenie niniejszej części sugeruje jednoznacznie, że Autor ma jeszcze w zanadrzu pomysły na pociągnięcie wątku pani komisarz w kolejnych odsłonach. Trudno mu się zresztą dziwić, jest z wykształcenia prawnikiem i materiału faktograficznego zdobył zapewnie wystarczająco, by długo jeszcze go beletryzować. Jak dowiadujemy się z notki biograficznej zamieszczonej na skrzydełku niniejszego wydania, mieszka na warszawskiej Pradze, jak jego bohaterka, ale połowę dzieciństwa spędził w Beskidzie Niskim. Tłumaczy to łatwość, z jaką porusza się po topografii miejsc, w jakich toczy się akcja jego powieści. Trudno zresztą odmówić Pasierskiemu talentu do opisywania miejsc, do oddawania ich klimatu i charakterystycznej specyfiki. To nie są papierowe dekoracje, na które często nie zwraca się uwagi podczas śledzenia kryminalnej intrygi w literaturze tego typu. Autor pozwala czytelnikowi niemal fizycznie odczuć bolesną konfrontację romantycznych wyobrażeń o domku w górach z naturalistyczną rzeczywistością, której doświadcza jedna z postaci.

Autor stara się również, by, podobnie jak dekoracje, także aktorzy dramatu, byli postaciami z krwi i kości. Wyposażył ich w bardzo konkretne biografie, obdarzył charakterami, które, jak życiu, nie zawsze dają się jednoznacznie zdefiniować i zachowywać w zgodzie ze sobą. Wszystko to razem składa się na bardzo ciekawą przygodę literacką, która zadowolić powinna na pewno każdego zjadacza literatury kryminalnej, mamy bowiem trzymającą w napięciu historię, z nieoczywistym rozstrzygnięciem, który dodatkowo otwiera się na nowe możliwości, mamy też znakomity opis beskidzkiej rzeczywistości, co sprawi dodatkową przyjemność wszytych tym, którzy cenią sobie w literaturze wątki poznawcze. 

„Wyszła na ganek. Noc była ciemna, cicha, wilgotna po deszczu. Zatrzasnęła skobel, zastanawiając się czy zaśnie. Nie zasnęła.” Rozpoczynając lekturę „Roztopów” wieczorową porą też trudno będzie zasnąć zanim nie dotrze się do końca tej historii. Należałoby więc życzyć Autorowi, by udało mu się w kolejnych częściach cyklu utrzymać ten wysoki poziom.

Tagi:

Kup książkę Roztopy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Roztopy
Inne książki autora
W imię natury
Jędrzej Pasierski0
Okładka ksiązki - W imię natury

Mateusz Chabrowski wiedzie spokojne życie – jest ojcem dwójki dzieci, ma kochającą żonę Maję i dom pod Warszawą. Pracuje jako prawnik...

Czerwony świt
Jędrzej Pasierski0
Okładka ksiązki - Czerwony świt

20 marca 2015 roku cała Polska wpatruje się w niebo i podziwia zaćmienie słońca. W tym czasie w swoim lofcie na warszawskiej Pradze umiera Sara Kosowska...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje