reklama

Rysio Snajper

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2020-03-24
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381168670
Liczba stron: 312
Tytuł oryginału: Deadeye Dick
Dodał/a opinię: niepoczytalna

Ocena: 5 (4 głosów)
Inne wydania:

Przekleństwa rodzinne

Tytuł ani trochę nie wskazywał na to, jak smutną opowieść przyjdzie mi poznać. Główny bohater wychowywany przez ekscentrycznego ojca – niedoszłego artystę i niezbyt zaangażowaną w wychowanie matkę, w wieku dwunastu lat popełnia dramatyczny błąd, którego konsekwencje są dożywotnie i dotykają wszystkich członków rodziny.

Miał być czarny humor i był, jednak pod płaszczykiem żartów i ironii kryje się wielki dramat. Dramat człowieka samotnego (prawdę powiedziawszy samotny był i przed popełnieniem przestępstwa), który szuka przebaczenia dla czynu, który trudno jest wybaczyć. Dziecięca głupota i bezmyślność (również rodzicielska) doprowadzają do zbrodni strasznej i budzącej powszechne potępienie – zamordowania ciężarnej kobiety. O ileż prostsza byłaby ocena bohatera, gdyby czyn był zamierzony i popełniony z pełną premedytacją… O Rudym Waltzu można powiedzieć wiele, jednak na pewno nie to, że jest bezwzględnym mordercą.

"Rysio Snajper" jest historią o rodzinnych błędach, ale również zawoalowanym manifestem antywojennym, potępiającym nazizm, konflikty zbrojne, czy – popularne w Stanach Zjednoczonych – posiadanie broni. Zachłyśnięcie się ideologiami nacjonalistycznymi przez niezbyt świadomego człowieka jest równie niebezpieczne jak broń palna w rękach bezmyślnego dziecka. Bo czym różni się dwunastoletni Rudy zafascynowany możliwością korzystania z rodzinnej kolekcji pistoletów, od niewiele starszych nastolatków i młodych mężczyzn, którzy zaślepieni powszechnym entuzjazmem wyruszają na wojnę?

Vonnegut szarżuje nie tylko z humorem, ale również z formą. Dlaczego Kurt Vonnegut wplata w swoją powieść przepisy kulinarne i fragmenty sztuki teatralnej? Bo może. Autor jest mistrzem subtelności i niuansów, znakomicie tworzy bohaterów i świetnie kreśli fabułę, dzięki temu eksperymenty literackie można przyjąć z ogromnym entuzjazmem.

Nie bójcie się Vonneguta. Ja bałam się jego twórczości przez wiele lat i jak się okazało – całkowicie bezpodstawnie. Wszelkie problemy przedstawione są w sposób nadzwyczaj przystępny, a lekki styl sprawia, że nawet lektura o sprawach trudnych jest przyjemna – nawet jeśli nie od razu znajdziemy w tych historiach drugie, trzecie i czwarte dno.

Tagi:

Kup książkę Rysio Snajper

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Rysio Snajper
Inne książki autora
Rysio Snajper
Kurt Vonnegut0
Okładka ksiązki - Rysio Snajper

Zabawne, ale i przejmujące satyryczne spojrzenie na śmierć niewinności. Wśród prawdziwej armii przerażających zdarzeń - podwójne morderstwo, fatalna dawka...

Opowiadania wszystkie
Kurt Vonnegut0
Okładka ksiązki - Opowiadania wszystkie

Pierwszy kompletny zbiór krótkich form literackich autorstwa Kurta Vonneguta, jednego z najgenialniejszych pisarzy XX wieku. Ponad połowa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje