Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2022-06-14
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788367295192
Liczba stron: 256
Dodał/a opinię: Anna1990

Ocena: 5 (2 głosów)

Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX autorstwa Leonarda J. Pełki to jedna z kolejnych części cyklu Wierzenia i zwyczaje wydawanego przez Wydawnictwo Replika.
Są takie tradycje i zwyczaje, które są częścią naszego życia. Bez nich nie wyobrażamy sobie ,,obchodzenia'' konkretnych świąt lub uroczystości. I tak z pewnością nikt nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki, opłatka i sianka pod obrusem, Wielkanocy bez pisanek, Zielonych Świątek bez brzozy, pierwszego dnia wiosny bez topienia Marzanny. Czy jednak wiemy skąd wzięły się konkretne obyczaje lub tradycje? Czy istniały one od zawsze? Jak świętowali nasi przodkowie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań odnajdziemy właśnie w Rytuałach, obrzędach, świętach. Książka uwzględnia typologię, opisuje rodowody oraz ścieżki przeobrażeń obrzędowości polskiej. Przedstawia tradycje ludowe, szlacheckie i mieszczańskie a przy tym nie zapomina o zmianach jakie zaszły w rytuałach i świętach w ostatnim wieku.
Tak naprawdę ta książka po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w czasach słusznie minionych. I zauważy to dość szybko każdy kto zdecyduje się po nią sięgnąć. Pewnie znajdą się ci, których ten fakt zapewne zirytuje i odłożą książkę na półkę. Ja podeszłam do tego inaczej, bo w czasie studiów sięgałam po książki i artykuły z różnych okresów. Wtedy nauczyłam się przymykać oczy na pewne kwestie. Tak było w tym przypadku. Czytając ją starałam nie brać sobie do serca ,,wywodów'' charakterystycznych dla epoki, w której została napisana i wydana. Po prostu skupiłam się na tym co rzeczywiście było ,,clou'' książki. Takie podejście do tematu jak zwykle przeniosło świetne rezultaty.
Pomijając mały minus, który jest w niej zawarty, książka jest naprawdę warta by się z nią zapoznać. Autor poruszył w niej arcyciekawy temat tyczący się tego w czym wyrośliśmy i tego co buduje naszą narodową tożsamość. Książka w klarowny, naukowy sposób opowiada o obrzędach i tradycjach, które przez wieki zmieniały się, ewoluowały, zanikały albo pojawiały się na terenach naszego kraju.
Mi osobiście w trakcie lektury przypomniały się stare dobre studenckie czasy. W tym okresie często sięgałam do takich właśnie naukowych publikacji dlatego nie raz na moich ustach w trakcie czytania pojawiał się uśmiech...
Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX to książka, która odkrywa przed nami kulisy ewolucji naszych narodowych tradycji i zwyczajów. Dobrego odbioru książki nie zagłuszyło ani naukowe podejście autorka, które mogłoby być problematyczne dla nieprzyzwyczajonych ani wyraźna tendencja do przedstawienia historii w duchu słusznie minionych czasów. Moim zdaniem, przymykając oko na te dwa aspekty, książka staje się całkiem wartościową pozycją pozwalającą dowiedzieć się czegoś więcej o korzeniach naszych tradycji i obyczajów, które sięgają często czasów przedchrześcijańskich. Osobiście chwalę sobie tę pozycję i w przeszłości mam zamiar sięgnąć po wcześniejsze pozycje książkowe tego autora.

Tagi: Popularne wierzenia i wiedza nienaukowa

Zobacz opinie o książce Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX

Kup książkę Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian
Leonard J. Pełka0
Okładka ksiązki - Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian

Jedna z najważniejszych książek poświęconych polskiej demonologii. Fascynujący świat słowiańskich duchów i demonów od lat inspiruje najznakomitsze...

Śladami pierwotnych wierzeń. Duchy, bóstwa i totemy
Leonard J. Pełka0
Okładka ksiązki - Śladami pierwotnych wierzeń. Duchy, bóstwa i totemy

Wspaniałe dzieło popularnonaukowe autora Polskiej demonologii ludowej Skąd się wziął kult religijny? W jaki sposób ukształtowała się wiara w istnienie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska
Tylko to, co ważne
Odrodzone królestwo
Elżbieta Cherezińska
Odrodzone królestwo
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Hotel spełnionych marzeń
Justyna Drzewicka
Hotel spełnionych marzeń
Moc Amelki
Barbara Gawryluk
Moc Amelki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy