reklama

Samobójca

Wydawnictwo: Dlaczemu
Data wydania: 2018-10-27
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788395114861
Liczba stron: 0
Dodał/a opinię: czytamdlaprzyjem

Ocena: 5 (4 głosów)

https://czytamdlaprzyjemnosci.blogspot.com/2019/03/22-samobojca-agnieszka-zietarska-book.html
(...)Bardzo rzadko sięgam po literaturę skierowaną do młodzieży, a w dodatku mającą cechy fantasy. Zdecydowanie wolę powieści, które opisują realne wydarzenia z tzw. dnia codziennego. Dlatego trochę nieufnie zaczęłam czytać "Samobójcę" z obawy, że będzie dużo scen fantasy. Pani Agnieszka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła opowieścią o Florze i Felisie. Nie spodziewałam się, że połączenie dwóch światów - realnego i Niezmiennych można w tak przystępny sposób przedstawić. Od samego początku fabuła mnie wciągnęła, gdyż z dużym zainteresowaniem śledziłam losy młodych bohaterów. Kibicowałam im, aby pomyślnie rozwiązywali swoje problemy tak typowe dla licealistów, ale również te, którymi obarczyli ich dorośli. Postać Felisa, który miał być Opiekunem dla Flory, skojarzyła mi się z Aniołem Stróżem. Obie postacie mają za zadanie chronić swoich podopiecznych. Jednak aby nie było za łatwo, Flora nie może dowiedzieć się o swoim Opiekunie. Niestety, gdzieś powstał błąd trudny do naprawienia i Flora poznaje Felisa. Jakie będą konsekwencje ich spotkania, to już musicie sami sprawdzić czytając książkę.

Pani Agnieszka ukazała w "Samobójcy" problemy, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Brak akceptacji wśród rówieśników, traumatyczne przeżycia dziewczyny związane z odrzuceniem jej przez rodzinę Flory, rozwód rodziców, to tylko nie liczne problemy z jakimi musiała zmierzyć się dziewczyna. Sami przyznacie, że nie jeden dorosły by się załamał. W dodatku nastolatka żyje w poczuciu winy, gdy zostaje obarczona przez rodzinę winą za tragiczną śmierć brata. Nie zrozumiałe jest dla mnie, że rodzice zamiast pomóc dziecku, woleli uciec w pracę. Dziewczyna pogrąża się w depresji oraz coraz częściej ma myśli samobójcze. Oczywiście nie może zabraknąć wątku miłosnego, który w dodatku ma wydźwięk zakazanego, coś na wzór mezaliansu, lecz z daleko idącymi konsekwencjami dla zakochanych.

Autorka zaskarbiła moją sympatię lekkim piórem, które sprawiło, że z przyjemnością i szybko przeczytałam książkę. Nawet dłuższe opisy mnie nie przytłoczyły, co już niejednokrotnie wspominałam, że nie przepadam za opisami. A wracając do przygód Flory i Felisa, to akcja z każdą stroną nabiera tempa, więc nie ma czasu na nudę. Nieoczekiwane zwroty akcji sprawiają, że jeszcze z większym zainteresowaniem czytałam książkę.
Dwutorowa narracja prowadzona przez głównych bohaterów w pierwszej osobie powoduje, że czytając "Samobójcę" miałam wrażenie, że słucham relacji znajomych, którzy opowiadają mi o swoich przeżyciach i emocjach, które im towarzyszyły. Dużym plusem jest, że autorka uniknęła powtórzeń, a relacje Flory i Felisa wzajemnie się uzupełniają, dzięki temu mamy pełny obraz sytuacji (...)

Zobacz opinie o książce Samobójca

Kup książkę Samobójca

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Wieczny
Agnieszka Ziętarska0
Okładka ksiązki - Wieczny

Aby poznać prawdę, należy zejść poniżej piekła. Niebezpieczeństwo depcze po piętach naszych bohaterów, wciągając w rozgrywkę najpotężniejszych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Dom marionetek
Natasza Socha
Dom marionetek
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy