Samosiejki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-09-29
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308074299
Liczba stron: 240
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: niepoczytalna

Ocena: 4.67 (3 głosów)

Strachy, lęki, niepokoje

 

Dominika Słowik znana jest przede wszystkim ze swoich powieści uznanych zarówno przez krytyków literackich, jak i liczne grono czytelników. W "Samosiejkach" udowodniła, że i w krótkiej formie radzi sobie świetnie, tworząc jeden z najbardziej spójnych zbiorów opowiadań, jakie było mi dane przeczytać.

Autorka "Zimowli" odsłania ludzkie strachy i obawy. Ukazuje lek przed utratą kontroli oraz własną bezbronnością. W "Samosiejkach" widoczny jest głęboki związek człowieka z naturą i jego różne oblicza - od całkowitego podporządkowania po dobrowolne zjednoczenie. Chociaż zostało poruszonych wiele aktualnych problemów - jak chociażby zmiany klimatyczne czy skutki izolacji w czasie pandemii - to jednak sposób ich podania jest nieoczywisty, momentami uderzający w absurd. Sprawne operowanie słowem sprawia, że nawet najdziksze pomysły czytelnik przyjmuje bez zmrużenia oka.

Pod względem literackim każde z opowiadań trzyma bardzo wysoki poziom, chociaż nie ukrywam, że klimat tych początkowych najbardziej przypadł mi do gustu. Wielokrotnie daje się zauważyć niezwykły zmysł obserwacji i umiejętność formowania ciekawych spostrzeżeń.

"Samosiejki" to lektura dziwna i zaskakująca. Chociaż w opowiadaniach nie ma zawrotnej akcji to nietrudno zauważyć w nich pewną niepohamowaną dzikość, wyzierającą z każdej kolejnej opowieści. Ponieważ operowanie krótką formą wymaga nie mniejszych umiejętności niż napisanie powieści, nie da się nie odmówić talentu autorce i nie zauważyć jej spostrzegawczości oraz umiejętności posługiwania się niezwykle plastycznym językiem.

Tagi: Współczesna proza literacka

Zobacz opinie o książce Samosiejki

Kup książkę Samosiejki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Atlas: Doppelganger
Dominika Słowik0
Okładka ksiązki - Atlas: Doppelganger

Transowy, mocny, znakomity debiut, w którym to, co pospolite, brudne, tandetne na naszych oczach przeobraża się w metafizyczne i fantastyczne. W...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy