Schizis

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2020-03-13
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788380087330
Liczba stron: 320
Dodał/a opinię: Wioleta Sadowska

Ocena: 5.38 (8 głosów)

"Bo szczęście w życiu zjawia się wtedy, gdy znika niepokój".

Zaczynam sobie myśleć, że Melissa Darwood doskonale sprawdziłaby się w pisaniu horrorów, gdyż występująca w fabule tej książki postać Cruelli zmroziła krew w moich żyłach. Zresztą, po lekturze "Schizis" można mieć niezłe "schizy", gdyż nic w tej książce nie jest takie, jakie wydaje się od samego początku. To kolejna, nieznana mi dotąd odsłona twórczości autorki.

Melissa Darwood to ukrywająca się pod pseudonimem polska pisarka, pochodząca z małego, ale jakże urokliwego miasteczka w środkowej Polsce. Romantyczna dusza, kochająca przyrodę, zwierzęta i książki. Swoją twórczość kieruje do czytelniczek młodych duchem, spragnionych romantyzmu i intensywnych emocji.


Marcja ma siedemnaście lat i prowadzi swój kanał na You Tube, a jej celem jest zebranie stu tysięcy subów i odsłonienie prawdy o swoim życiu. Bohaterka zmaga się bowiem z wewnętrznymi demonami, które kilkakrotnie powodowały jej targnięcie się na własne życie. Dziewczynie od lat towarzyszy także Cruella, której nikt poza nią nie widzi. Na szczęście, Marcja w trudnych chwilach może liczyć na pomoc swojego przyjaciela Kofiego. 


Słowo "schizis" to z greckiego rozszczepienie, czyli podstawowy objaw schizofrenii. I właśnie na tej chorobie Melissa Darwood oparła fabułę swojej książki. Autorka na kanwie historii życia młodej Marcji, pokazuje jak trudne jest egzystowanie w normalnym życiu, gdy na co dzień narażeni jesteśmy na różnego rodzaju urojenia. Płaszczyzna ta pełni rolę uświadamiającą czytelnikowi rozmiary tej choroby, ale także szokuje, chociażby poprzez ukazanie przykładów metod, jakie stosowano na pozbycie się urojeń. Myślę, że poruszenie w literaturze młodzieżowej, tak ważnego społecznie tematu w czasach, gdy bardzo młodzi ludzie zaczynają zapadać na różnego rodzaju choroby psychiczne, jest niezwykle wartościowe i potrzebne.


Muszę także przyznać, że znalazłam w tej powieści trzy intrygujące wątki. Otóż Melissa Darwood dotyka tematu pewnego, mało znanego zaburzenia psychicznego pod nazwą zastępczego zespołu Münchhausena, pisze o teorii ustawień rodzinnych, będącej niezwykle fascynującym tematem oraz wspomina o anhedonii, o której istnieniu nie miałam pojęcia. Takie smaczki przemycone do fabuły, urozmaicają książkę i wzmacniają jej atrakcyjność.


Uwielbiam takie gry, jaką Melissa Darwood zaserwowała swoim czytelnikom. W pewnym momencie wydaje się bowiem, że w historii Marcji wszystko jest już jasne i klarowne. Tymczasem, twist w finale dosłownie zwala z nóg, wywracając całą opracowaną koncepcję. Zakończenie, jakie wymyśliła autorka to bowiem niezwykle trudny do przewidzenia scenariusz, który zaskakuje. A ja to uwielbiam.


"Schizis" zaciekawia, wciąga, a na koniec szokuje. Takie powieści psychologiczne mogę czytać nieustannie, gdyż tutaj nic nie jest takie, jakie wydaje się na początku. Melissa Darwood w szczytowej formie!

 

https://www.subiektywnieoksiazkach.pl/

Tagi:

Kup książkę Schizis

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Schizis
Inne książki autora
Luonto
Melissa Darwood0
Okładka ksiązki - Luonto

Podczas trzęsienia ziemi siedemnastoletnia Chloris zostaje uratowana przez monstrualne ptaszysko. Orzeł jest Homanilem - dwudziestoletnim chłopakiem o...

Wysłannicy (tom 2). Guerra
Melissa Darwood0
Okładka ksiązki - Wysłannicy (tom 2). Guerra

Drugi tom serii Wysłannicy Zuza czuje się bardzo osamotniona od kiedy jej najlepsza przyjaciółka została Guardianką, a chłopak się od niej oddalił...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje