reklama

Sekret antykwariusza

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2019-08-20
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-66201-33-0
Liczba stron: 272
Dodał/a opinię: chico6401

Ocena: 2.5 (4 głosów)

GRZECHY Z PROCHU POWSTAŁE

W moje ręce wpadła bardzo interesująca propozycja od wydawnictwa Szara Godzina. Powieść Pawła Jaszczuka „Sekret antykwariusza” to nie jest zwykły thriller. To książka, która nie daje szybko o sobie zapomnieć.

Piotr Stocki jest mężczyzną w średnim wieku prowadzącym antykwariat, który zdaje się być całym jego życiem. Książki towarzyszą mu od dzieciństwa. To w nich znajduje inspirację i sens. Pewnego dnia udaje się na komisariat policji, by zgłosić zaginięcie swojej córki Lizy. To zdarzenie sprawia, że coś w nim pęka. Wyrusza w podróż, która odsłania mroki jego przeszłości. Kim jest tajemniczy antykwariusz? Czy istnieją miejsca, w których zło ma swoją genezę?

Magia ksiąg zaklina duchy. Nie tylko te dobre. Poznając Piotra Stockiego odkrywamy karty dziwnej i makabryczej historii. Pozornie przeciętny człowiek kryje szereg makabrycznych sekretów. Jego życiem w dużej mierze rządzą przypadki. Nie są to jednak zwykłe przypadki, lecz motory napędowe zbrodni. Paweł Jaszczuk serwuje nam nietypową i pełną tajemnic historię, która z każdą kolejną stroną coraz bardziej wciąga, ale i przeraża. To opowieść o tym, jak często zło potrafi latami przyczajone kryć swe prawdziwe oblicze. Jak zakończy się wędrówka antykwariusza? Czy zbrodnia zawsze wychodzi na jaw? Niezwykła jest to powieść. Począwszy od samego stylu narracyjnego autora poprzez niebanalną fabułę aż do piorunującego finału. Kompletnie przepadłam w tej historii. Chwilami jest wręcz szokująca, a kazdy kolejny sekret, który odrywamy zdaje się być jeszcze straszniejszy od poprzedniego. Ukrywane przez lata tajemnice, przedziwne zbiegi okoliczności i bohater, który jest osobą, z którą lepiej nie mieć na pieńku. Tu granice dobra i zła zacierają się. Nic nie jest oczywiste. Ta opowieść żyje i pożera czytelnika. Kolejne rozdziały stanowią coraz bardziej przerażającą, ale i fascynującą odsłonę spektaklu, który nieubłaganie spieszy do pełnego napięcia punktu kulminacyjnego. Ta lektura to majstersztyk.Wyśmienite połączenie kryminału i thrillera psychologicznego. Wszystko, co do tej pory znaliśmy zostało postawione na głowie. Paweł Jaszczuk w mistrzowskim stylu serwuje nam opowieść pełną sprzeczności, nietuzinkową i absolutnie oszałamiającą.

Każdego dnia wychodząc z domu ubieramy jakąś twarz. Nie zawsze jest to nasze prawdziwe oblicze. Mijamy się, rozmawiamy, żyjemy gdzieś obok siebie. Czy tak naprawdę znamy drugiego człowieka? Czy wiemy co skrywa się pod jego maską? „Sekret antywariusza” swietnie pokazuje jak mało czasami wiemy nawet o osobach nam najbliższych. Przecież każdy z nas skrywa sekrety. Są jednak tajemnice, które lepiej, by nigdy nie ujrzały światła dziennego. Ta powieść jest niezwykła także dlatego, że Paweł Jaszczuk posługuje się wspaniałym językiem i jest prawdziwą przyjemnością pochłanianie kolejnych stron. Tę książkę się właśnie pochłania. Mimo tego, że nie jest łatwa, nie jest lekka, opowiedziane w niej perypetie bohatera mogą nas przerazić i zniesmaczyć, ale jednocześnie są tak intrygujące, że zanurzamy się w tej lekturze. Niezwykle mocno odbieram tę książkę. Z jednej strony to ten wspanialy styl, a z drugiej nietuzinkowość. To książka bardzo odważna i taka, która nie da się przyrównać do innych. Wysmakowana i porażająca. Każdy, kto ceni pełne napięcia i brutalne thrillery poczuje się nasycony po jej lekturze. Otrzymujemy tu wszystk, co lubimy : grozę, mrok, nieszablonowe postaci i intrygującą fabułę. A to wszystko na niespełna trzystu stronach. Jest szybko i mocno.

Sploty okoliczności i dziwne zdarzenia, które dotykają Stockiego tworzą niepowtarzalny klimat tej powieści. Jest w tym coś groteskowego i strasznego jednocześnie. Chwilami można odnieść wrażenie, że zło rodzi się z przypadku. Wyczułam tu delikatny powiew prozy Kafki, a to stanowi kolejny plus tej książki. Ta opowieść jest jedyna w swoim rodzaju. Charakterystyczny bohater, a raczej antybohater nadaje jej specyficzny ton. Być może nie jest to książka, która każdego zachwyci. Niektórym osobom może wydać się zbyt brutalna, a nawet przesadzona. Myślę jednak, że każdy kto sięgnie po nią bez uprzedzeń dostanie pełnokrwistą historię pełną zaskakujących zwrotów akcji i odmienną od tego, co zdarza nam się czytać na co dzień. Kto zechce poznać Piotra Stockiego ten zapewne zgodzi się, że brakuje w literaturze współczesnej tak wykreowanych postaci. Zbudowanych z wielu pozornie nie pasujących do siebie elementów, oryginalnych i zadziwiających. Mocno zarysowana psychologicznie postać, która może wywoływać skrajne emocje, ale mimo to sprawia wrażenie niezwykle prawdziwej. Historia antykwariusza może wzbudzić lęk i odrazę. Może także stać się wspaniałą literacką przygodą. Ja to kupuję. Tę powieść czytałam z wypiekami na twarzy. Porwała mnie od samego początku i polecam ją z czystym sumieniem. Diabelska ocena to 6. „Sekret antykwariusza” to kryminalne wyżyny. Diabeł gorąco poleca.

Tagi: kryminał

Kup książkę Sekret antykwariusza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Sekret antykwariusza
Recenzje miesiąca
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje