Siła miłości

Wydawnictwo: Luna
Data wydania: 2021-09-29
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788366863613
Liczba stron: 336
Dodał/a opinię: dzagulka

Ocena: 5.7 (10 głosów)

Czytam ostatnio książki, których lektura jest dla mnie niezwykłym przeżyciem. Czuję się tak, jakby autor, który napisał daną publikację, znał mnie jak nikt inny i doskonale wiedział, czego potrzebuję. Jakich wrażeń i emocji. Jakich czułych nut we mnie dotknąć.

Tak właśnie było z ,,Siłą miłości" Anny Sakowicz. Między mną a treścią płynącą z kart książki postała prawdziwa chemia, której nigdy nie zapomnę. To doskonały przykład publikacji, od której po prostu nie można się oderwać. Idealny pożeracz czasu, któremu z przyjemnością poświęciłam cały swój czas, nawet tego nie zauważywszy. Z zainteresowaniem smakowałam każdą stronę. I piszę to z całą świadomością, ta książka to prawdopodobnie jedna z najważniejszych publikacji tego roku!!!

Anna Sakowicz napisała piękną, lecz niezwykle trudną, poruszającą historię, opowiadającą o tym jak trudna może być miłość, jak potężna może być jej siła i granice, by całkowicie móc oddać się drugiemu człowiekowi. Temat, którego podjęła się autorka, poruszył mnie głęboko.

Anna Sakowicz znana jest z tego, że sięga po trudne, niszowe społecznie tematy. Oddaje głos tym, którzy do tej pory go nie mieli. Stara się wpływać na społeczną świadomość i poruszać problemy, które często są spychane na margines, lub zwyczajnie zamiatane pod dywan. W najnowszej powieści autorka oddaje głos specjalistycznym rodzinom zastępczym, które dzielą się z czytelnikami blaskami i cieniami, związanymi z wychowywaniem dzieci ciężko skrzywdzonymi przez los. Autorka konfrontuje nas z autentyczną historią z życia wziętą. Historią, która porusza serce i duszę.

Fabuła książki toczy się wokół rodziny Ostrowskich, pod opiekę których trafił maleńki Kacper. Chłopczyk już od maleńkości obciążony był problemami zdrowotnymi, a z biegiem czasu, na jaw zaczęły wychodzić coraz poważniejsze opóźnienia w jego rozwoju. Opóźnienia rozwojowe Kacperka stały się powodem, dla którego jego szanse adopcyjne zmalały. Rodzina Ostrowskich została jego jedynymi opiekunami. Chłopiec wymagał specjalistycznej opieki, uwagi i zaangażowania. Wszystko w życiu małżonków zeszło na boczny tor i zostało podporządkowane dziecku. Skutkiem takiej dezorganizacji w życiu rodzinnym stały się konflikty na płaszczyźnie Ostrowscy a ich biologiczne dzieci i oddalenie małżeńskie. Mały Kacper zawłaszczył Malwinę i Adama Ostrowskich wyłącznie dla siebie. Zaczęła się gdzieś zacierać granica pomiędzy chęcią niesienia pomocy dziecku, miłością do niego, a własnymi potrzebami i potrzebami tych, którzy są obok i są tak samo ważni. Czarę goryczy przepełnia świadomość, że Kacper, mały chłopiec, zaczyna przejawiać bardzo agresywne zachowania. Krzywdzi zwierzęta i dzieci, w tym wnuka Ostrowskich. Wydarzenia, które mają miejsce powodują, że Malwina Ostrowska staje przed najtrudniejszym wyborem w życiu. Zaczyna zastanawiać się nad rozwiązaniem rodziny zastępczej dla Kacpra...
Dziennikarka Lilianna poznaje rodzinę Ostrowskich, ich historię i doświadczenia. Pragnie napisać artykuł ukazać rodzicielstwo zastępcze we wszystkich jego odcieniach. Nie ukrywając niczego. Konfrontuje to, co dzieje się wokół Kacpra z wydarzeniami ze swojego dawnego życia. Szuka podobieństw, wytłumaczeń, odpowiedzi, wyjaśnień dla swoich często traumatycznych, teraźniejszych zachowań. W żadnym razie jednak nie ocenia jednak rodziny Ostrowskich. Podchodzi z empatią do ich uczuć, wątpliwości i dylematów.

,,Siła miłości" Anny Sakowicz wywołała we mnie ogrom refleksji. Kiedy odłożyłam książkę na półkę długo siedziałam w ciszy a w głowie kłębiły się pytania. Jak bardzo można kochać? Ile jest w stanie znieść człowiek dla dobra dziecka? Ile poświęcić? I to najważniejsze, gdybym znalazła się w takiej sytuacji co bym zrobiła? Niewyobrażalna burza uczuć, myśli i emocji. Pod natłokiem samych rozważań byłam rozgorączkowana!

W powieści nie brakuje momentów trudnych, problemów wychowawczych, zadawania sobie pytań, chwil zwątpienia, ale są także chwile pełne czułości, wielkiej miłości, drobnych sukcesów i ogromnej nadziei. Np. w jednym z fragmentów Matylda śpiewa Kacprowi kołysankę, a On, mimo problemów z mową i artykulacją próbuje jej wyśpiewać, że zastępcza matka jest jego sercem... Bardzo mnie wzruszył ten fragment, pokazał przywiązanie chłopca do zastępczej matki i jego miłość do niej.

Nie sposób nie wspomnieć również o wielkiej pracy jaką włożyła autorka w napisanie tej książki. Opis rodzin zastępczych w naszym kraju jest tu przedstawiony otwarcie, bez fałszu, wnikliwie.

Myślę, że ,,Siła miłości" to swego rodzaju ewenement, ponieważ mamy, sporo książek naukowych na temat rodzin zastępczych na naszym rynku wydawniczym, natomiast książki, która opowiadałaby o sytuacji rzeczywistej rodziny, funkcjonującej w naturalnych warunkach, ich dylematach, wątpliwościach, jeszcze nie było. Ta publikacja powinna zaciekawić absolutnie wszystkich, a w szczególności pedagogów, rodziców zastępczych, pracowników socjalnych, kandydatów na rodziców zastępczych, słowem wszystkich tych, którym leży na sercu los dziecka.
Gorąco polecam!!!

Tagi: Proza literacka

Zobacz opinie o książce Siła miłości

Kup książkę Siła miłości

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Plan Agaty (#2). Dogonić miłość
Anna Sakowicz0
Okładka ksiązki - Plan Agaty (#2). Dogonić miłość

Agata z małymi przeszkodami realizuje kolejne punkty planu. Chce przecież być jak Bridget Jones. Nie udało się jej schudnąć, nie znalazła jeszcze mężczyzny...

Już nie uciekam
Anna Sakowicz0
Okładka ksiązki - Już nie uciekam

Joanna potrafi zaskakiwać zarówno siebie, jak i najbliższych. Jest narzeczoną Artura, iskrzy między nią a Jaromirem, w dodatku pojawia się kolejny...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Księżniczka Zoja
Marcin Szmel
Księżniczka Zoja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Zimne wody Wenisany
Linor Goralik
Zimne wody Wenisany
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy