Sinobrody

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2007-03-26
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7298-346-6
Liczba stron: 294
Tytuł oryginału: Bluebeard
Tłumaczenie: Michał Kłobukowski
Dodał/a opinię: LadyPasja

Ocena: 4.8 (5 głosów)
Inne wydania:

„Sinobrody” autorstwa Kurta Vonnegut od Wydawnictwa Zysk i S-ka to mocna książka, zmuszająca do refleksji i wzbudzająca w człowieku wstyd z powodu kondycji naszego człowieczeństwa.

To książka o ludzkiej destrukcji i „talencie” ludzkiego niszczenia. Człowiek tworzy, komponuje, kocha, ale również niszczy, dekomponuje i nienawidzi.

„Sinobrody" to tytuł – metafora. Kurt Vonnegut wykorzystuje skojarzenie ze straszną legendą o mężczyźnie, który mordował swoje żony, gdy zajrzały do pokoju, do którego zabronił im zaglądać.

Fikcyjna autobiografia malarza, który porzuca malarstwo i zaczyna kolekcjonować dzieła największych amerykańskich ekspresjonistów. Kiedy pojawia się w życiu malarza bogata wdowa, pragnąca odkryć sekret skryty w wielkim spichrzu na kartofle, pojawia się ryzyko, że historia żon Sinobrodego się powtórzy.

W książce pojawia się również wątek traumy związanej z wojną oraz kondycji człowieka, który wojnę przeżył, który był dobrym żołnierzem, który się sprawdził w tak okrutnej rzeczywistości.

Ta książka zmusza do szczerej odpowiedzi na pytania: czy potrafimy rozpoznać prawdziwe zagrożenie dla naszego istnienia? Czy potrafimy odnaleźć się we wspólnocie? Czy potrafimy się ochronić przed zagrożeniami naszej epoki, gdy poczucie niepewności i zagubienia, rozdarcia między różnymi wartościami, lub ich brak, staje się codziennym towarzyszem naszego życia?

Autor ma oryginalny styl, od pierwszych stron wciąga czytelnika w treść i skupia uwagę. Ironia, sarkazm i dużo świetnego humoru pozostawia słodko-gorzki posmak po lekturze tej książki.

To bardzo dobra książka. Mądra, dająca przyjemność z zanurzenia się w lekturze i zmuszająca do refleksji. Gorąco polecam.

Kup książkę Sinobrody

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Sinobrody
Inne książki autora
Hocus Pocus
Kurt Vonnegut0
Okładka ksiązki - Hocus Pocus

It is the year 2001, and Eugene Dabbs Hartke, suffering from TB, is recording his disastrous life on scraps of paper while awaiting trial for a crime he...

Slapstick
Kurt Vonnegut0
Okładka ksiązki - Slapstick

Wilbur and Eliza Swain are so immensely hideous, helpless and vile in their infancy that their wealthy parents send them to live on a nearby asteroid....

Zobacz wszystkie książki tego autora