Śmierć w blasku fleszy

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2019-03-13
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788381640138
Liczba stron: 304
Dodał/a opinię: martucha180

Ocena: 4.9 (10 głosów)

Możesz się teraz śmiać do woli, ale sam zobaczysz, że zapamiętamy te pokaz na długo! (s. 82)

Te prorocze słowa wypowiedziała Miśka, czyli Dominika Szustek, współwłaścicielka agencji zajmującej się organizacją imprez. I chyba wypowiedziała je w złą godzinę, gdyż cztery dni później jej przepowiednia spełniła się, aczkolwiek w innym sensie. Miśka i Mario (Mariusz Kosek) otrzymali zlecenie – mają przygotować pokaz mody najpopularniejszych projektantów. Robią wszystko, by to wydarzenie towarzyskie było najważniejsze w sezonie. Mają dostęp do najlepszych modelek, do bogatych sponsorów i choć w ostatnich dniach muszą ugasić kilka pożarów, to pokaz staje się strzałem w dziesiątkę! Dosłownie, lecz nie tak, jak to sobie wymarzyli. 

Intuicja mówiła jej, że coś tu jest nie tak. Tyle że nie precyzowała co. (s. 118)

Wystrzałowy finał najważniejszego pokazu mody kończy się śmiercią znanej modelki na oczach tłumu dziennikarzy i celebrytów. Podejrzenia padają na jedną z pracownic agencji Miśki i Maria, dlatego oni sami biorą sprawy w swoje ręce, zaczynają własne śledztwo – „takie małe amatorskie dochodzonko”. Niespodziewanie przychodzi im z pomocą współczesna panna Marple w osobie nietuzinkowej i zażywnej pani po pięćdziesiątce, zakochanej w kryminałach Agathy Christie. To pani Stefania Szustek, która marzy o przeżyciu takiej przygody, jak jej literacka idolka. Gospodyni domowa z Ciechanowa wkracza do akcji ze swą „życzliwością i dyplomacją”. Swoim gadaniem potrafi wszystkim nieźle namącić w głowach. Czy z taką „pomocą detektywistyczną” uda się uratować reputację agencji i znaleźć prawdziwego mordercę?

Każdy z nas może być mordercą, prawda? (s. 220)

Wielu podejrzanych, wiele motywów, lecz kto tak naprawdę zamordował znaną modelkę? Podejrzany jest każdy oprócz ofiary. Dziwny wpis jednej z bohaterek do pamiętnika, ludzie udający kogoś, kim nie są, powiązania nie tylko towarzyskie między modelkami i modelami i ich bliskimi, do tego plotki, ploteczki, afery, przypuszczenia, hipotezy… Niezły galimatias! Sensatek tylko podkręca atmosferę plotkami ze świata modelingu i rzucanymi podejrzeniami.

Bo dla mnie to jakiś galimatias oderwanych od siebie faktów. (s. 239)

Na początku na pewno. Sprawa morderstwa modelki może mieć kilka możliwych rozwiązań. Wydaje się, że fakty są od siebie oderwane, ale prawdopodobnie jakoś się ze sobą łączą. Komisarz Darski ma pełne ręce roboty. Czytelnik też. Od nadmiaru bohaterów, ich skomplikowanych powiązań może się zakręcić w trakcie własnego śledztwa, dlatego zawsze może zajrzeć na początek powieści i przypomnieć sobie, kto jest kim. Ale nie tylko o morderstwo się rozchodzi. Przy okazji czytelnik dowie się, jak powstają plotki i afery w świecie mody, odkryje kilka mniejszych i większych afer, z szafy wyjdą trupy, a prawda… Cicho sza.

Ta pewnym siebie krokiem zaczęła iść po wybiegu, prezentując piękną, kwiecistą, suknię. (s. 145)

Autor wiarygodnie oddał przygotowania pokazu mody i opisał sam pokaz. Uwierzcie mu, on wie, że modeling oprócz urody wymaga talentu, lecz nie zdradzę, do czego. W powieści autor odsłania kulisy pokazu mody, zasady sponsoringu, ujawnia co nieco o działalności agencji modelek, portalu plotkarskiego Sensatek oraz pokazuje pracę dziennikarki „Sekretów Mody”. Do tego jupitery, flesze, dziennikarze, celebryci! Trochę zbyt mało było według mnie o samych modelkach przed pokazem, więcej o relacjach między niektórymi z nich już po morderstwie. Jednak dla mnie ta książka jest nieco przegadana. Czasem dominują długie opisy bez akapitów, wspomnienia, a za mało jest dynamicznej akcji przy śledztwie o zabójstwo. Humor nieco stonowany, ironia miesza się z groteską, choć gdy na scenie pojawia się pani Stefa, to może być tylko śmiesznie i nieco przerażająco.  Mnie jeszcze bawiła postać Iwki.

Jeśli macie ochotę być na wystrzałowym pokazie mody i lubicie zagadki kryminalne z intrygująco-irytującymi bohaterami, to sięgnijcie po powieść Śmierć w blasku fleszy Alka Rogozińskiego.

Tagi: Kryminały typu hardboiled i roman noir

Kup książkę Śmierć w blasku fleszy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Śmierć w blasku fleszy
Inne książki autora
Dom tajemnic
Alek Rogoziński0
Okładka ksiązki - Dom tajemnic

Dwójka przyjaciół, Dominika i Mariusz, dostaje zaproszenie do wzięcia udziału w reality-show. Wraz z dziesiątką innych gwiazd trafia do naszpikowanego...

Zbrodnia w wielkim mieście
Alek Rogoziński0
Okładka ksiązki - Zbrodnia w wielkim mieście

Czy kiedykolwiek miałaś ochotę zabić swojego szefa? Sandra, szefowa pisma "Marzenia i sekrety", jest atrakcyjną singielką i fanką Tindera. Martyna...

Recenzje miesiąca
Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska
Okna z widokiem na Weronę
Niedzielna dziewczyna
Pip Drysdale
Niedzielna dziewczyna
Ktosiek 2.0
Beata Piliszek-Słowińska
Ktosiek 2.0
Brytyjska monarchia od kuchni
Adrian Tinniswood
Brytyjska monarchia od kuchni
Grypa. Sto lat walki
Jeremy Brown
Grypa. Sto lat walki
Relikwiarz
Elżbieta Bielawska
Relikwiarz
Strasznie fajna wichura
Katarzyna Sobczak
Strasznie fajna wichura
Pokaż wszystkie recenzje