Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2022-03-23
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 13-15 lat
ISBN: 9788367195102
Liczba stron: 200
Tytuł oryginału: The Enola Holmes Mystery: Case of the Gypsy Goodbye
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon
Dodał/a opinię: niepoczytalna
Tom 6 cyklu Enola Holmes

Ocena: 5 (3 głosów)

Koniec i początek
Gdy w 2010 roku premierę miała powieść "The Case of the Disappearing Duchess", wszystko wskazywało na to, że będzie to ostatnia część przygód Enoli Holmes. Cała seria oprócz barwnych przygód i zagadek została zamknięta bardzo zgrabną klamrą związaną ze zniknięciem matki tytułowej bohaterki. Czy Enola w końcu odnajdzie rodzicielkę? Czy uda jej się pogodzić z braćmi? Czy już na zawsze będzie sama?

Podobnie jak w przypadku poprzednich części, zagadka kryminalna nie jest jakoś szczególnie wyrafinowana, ale próby jej rozwiązania można śledzić się z lekkością i przymrużeniem oka. Przyjemnie jest również obserwować przemianę jaka zachodzi w głównej bohaterce oraz to co niezmienne - jej niespotykaną umiejętność ładowania się w kłopoty.

W powieściach Nancy Springer doceniam znakomity styl, lekkość pióra i poczucie humoru. Myślę, że do końcowego efektu swoją cegiełkę dołożyła również tłumaczka - Elżbieta Gałązka-Salamon, która oddała klimat powieści oraz wszelkie żarty i gry słowne zawarte w oryginale. W dalszym ciągu podtrzymuję, że "Enola Holmes" to jedna z najlepiej napisanych serii młodzieżowych dostępnych obecnie na rynku wydawniczym. Motyw walki o siebie, decydowania o własnej przyszłości już sam w sobie jest uniwersalny. Dodanie do niego wątku matki (czy w ogóle poruszenia problemu macierzyństwa) sprawia, że ostatnia część serii ma według mnie szczególną wartość.

Z ulgą przyjęłam fakt, że po kilkunastu latach Nancy Springer zdecydowała się kontynuować przygody Enoli, ponieważ niezwykle trudno byłoby mi się rozstać z tą bohaterką oraz jej braćmi. Mam świadomość, że w związku z rozwiązaniem niektórych wątków następne powieści będą miały nieco inną konwencję, ale i tak nie mogę się doczekać, co szalonego wpadnie jeszcze do głowy głównej bohaterce.

Tagi: Enola Holmes detektywistyczna XIX wiek zaginięcie księżna Sherlock Holmes

Zobacz opinie o książce Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej

Kup książkę Sprawa tajemniczego zniknięcia księżnej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie
Nancy Springer0
Okładka ksiązki - Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie

Gospodyni Enoli Holmes, pani Tupper, stała się z czasem bardzo bliska dziewczynie, która nie ma dobrych relacji z własną rodziną, jeśli nie liczyć sporadycznych...

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
Nancy Springer0
Okładka ksiązki - Enola Holmes. Sprawa  zaginionego markiza

Sherlocka Holmesa nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, lecz mało kto wie o Enoli Holmes, jego młodszej siostrze parającej się również zawodem detektywa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy