Summoner. Zaklinacz. Rebelia

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2018-10-31
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7686-732-8
Liczba stron: 400
Tytuł oryginału: The Outcast
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Dodał/a opinię: Kuragehime
Tom 4 cyklu Summoner. Zaklinacz

Ocena: 5.17 (6 głosów)

W trakcie początkowych rozdziałów Rebelii byłam nieco zaniepokojona. Obawiałam się, że Taran Matharu postanowił poczynić historię Fletchera przełożoną na innego człowieka w wersji wiele lat wcześniej. Nie tylko między głównymi bohaterami było dużo podobieństw, ale również system magii, panujący w tym świecie jest nam ponownie tłumaczony w dość szczegółowy sposób. Dlatego też spodziewałam się, że dostaniemy powtórkę z rozrywki jeżeli chodzi o Początek.


Na szczęście już kilka rozdziałów dalej historia zmienia obrót i przedstawia inną stronę świata wykreowanego przez Matharu. O ile w trylogii fabuła obraca się wokół orków oraz wielkich przepowiedni, tak w przypadku prequela poznajemy dość napiętą sytuację polityczną królestwa. Władza obecnego króla działa wielu ludziom na nerwy, krasnoludy są traktowane jako podludzie, a osoby pokroju Arcturusa stanowią niemały problem.


W obliczu tego wszystkiego poznajemy bohaterów, którzy w trylogii o Fletcherze zostali tylko wspomnieni jako postacie historyczne albo pojawiają się zaledwie epizodycznie. To wszystko nadaje historii nostalgicznego wydźwięku, który przyjęłam z radością. Mogliśmy przekonać się, jakimi ludźmi byli za młodu późniejsi „znajomi" Fletchera.


Co więcej prequel ten pokazuje genezę kilku istotnych dla przyszłej historii elementów. Nie będę się tutaj zagłębiać w szczegóły, ale widząc pewne wydarzenia, nie potrafiłam zareagować inaczej niż krótkim „wow, czyli oni właśnie...". Matharu zazębia wątki z trylogii o Fletcherze z wcześniejszym pokoleniem, pokazując, że to, co miało miejsce w historii Fletchera nie było wcale przypadkowe.


Historia, którą zaprezentował nam w tym prequelu Matharu jest słodko-gorzka, a przy tym niesamowicie wciągająca. Akcja wydaje mi się o wiele mniej przewidywalna oraz typowa dla gatunku niż miało to miejsce w przypadku historii Fletchera. Pod względem wykreowanej fabuły, która nie jest wcale taka cukierkowa, ten tom wypada najlepiej na tle całego Summonera.


A jak się mają inne sprawy w tej książce? Cóż, bohaterowie, których poznajemy reprezentują pewne archetypy, które spotkaliśmy już w trylogii o Fletcherze. Arcturus przypomina wspomnianego chłopaka pod wieloma względami, z kolei jego bliscy również mają pewne cechy, dzięki którym można ich przyrównać do przyjaciół Fletchera. Nie zmienia to faktu, że większość z nich polubiłam, a szczególnie pogodnie przywitałam te postacie, które znaliśmy już z innych Początku.


Matharu pokazał w tym tomie kawałek historii tego świata. Tym razem nie skupił się tak bardzo na demonach, magii czy orkach, ale na tak przyziemnych sprawach jak polityka. I całkiem dobrze mu to wyszło. Właściwie nie mam pod tym względem żadnych zażaleń. Po początku, który ponownie przedstawił mi mechanikę świata (co było zbędne, ale potrzebne Arcturusowi) było już tylko lepiej!


Po dość niezadowalającym początku, jestem zaskoczona, jak bardzo spodobała mi się ta książka. Przypadła mi do gustu o wiele bardziej od samej trylogii i na pewno będzie świetną gratką dla fanów Summonera. To nie tylko okazja, aby zobaczyć historię tego świata z trochę innej strony, ale także uzupełnienie do Summonera, które w kilku sprawach może nieźle zaskoczyć.

Kup książkę Summoner. Zaklinacz. Rebelia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Summoner. Zaklinacz. Rebelia
Inne książki autora
The Chosen. Contender
Taran Matharu0
Okładka ksiązki - The Chosen. Contender

Pierwszy tom nowej serii Tarana Matharu, autora "Zaklinacza". Rozpoczyna się rozgrywka, w której stawką jest przetrwanie, a areną obcy świat, gdzie...

Summoner. Zaklinacz. Wyprawa
Taran Matharu0
Okładka ksiązki - Summoner. Zaklinacz. Wyprawa

Sądzony za zbrodnię, której nie popełnił, Fletcher musi stawić czoła niesprawiedliwej Inkwizycji oraz wziąć udział w ważnej dla bezpieczeństwa królestwa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Zaczekaj na mnie
Monika Michalik;
Zaczekaj na mnie
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Topielice
Siódma ofiara
Aleksandra Marinina;
Siódma ofiara
Katastrofalny błąd
Iwona Wilmowska;
Katastrofalny błąd
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Cyklon
Przemysław Semczuk
Cyklon
Hotel Aurora
Emilia Teofila Nowak;
Hotel Aurora
Pokaż wszystkie recenzje