Sztorm stulecia

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-09-05
Kategoria: Horror
ISBN: 9788380972322
Liczba stron: 448
Tytuł oryginału: Storm of the Century
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Łukasz Praski
Dodał/a opinię: Magdalena Zając

Ocena: 4.3 (10 głosów)
Inne wydania:

Nie jest to zwykła książka Kinga. Jest to oryginalny scenariusz napisany przez autora. Scenariusz do serialu, którego nie oglądałam, lecz po przeczytaniu książki mam ogromną ochotę na serial (ciekawe czy będzie tak dobry).

 

Niewiele scenariuszy w swoim życiu przeczytałam. Preferuję raczej inny typ literatury. Choć czasem, jak lubię dany film lub serial i wiem, że został wydany scenariusz, to z chęcią go kupuję i czytam.

 

"Sztorm stulecia" to historia, za którą lubię powieści Stephena Kinga. Dla takich powieści ja go czytam. Dla książek z tajemnicą, grozą. Strasznych ze względu na budowane napięcie i tajemniczość. Stephen King potrafi pisać powieści, które wydobywają lęk nie przez ilość krwi, straszne duchy. Tylko dzięki klimatowi. Klimat jego powieści jest jedyny i niepowtarzalny. Dlatego go lubię i dlatego też, gdy tylko mam okazję, to czytam jego książki.

 

Na początku dziwnie się czułam, czytają książkę, która ma inną budowę niż reszta powieści autora. Bowiem już od pierwszych stron widać, że to scenariusz. Napisany jak dramat. Trochę skojarzył mi się z czasami szkolnymi i lekturami szkolnymi, w których była taka budowa. Jednak szybko się wciągnęłam w historię, która była niesamowita.

 

Miejsce akcji: Little Tall. Mała wyspa położona u wybrzeży stanu Maine. Stan Maine mnie nie dziwi. Spodziewałam się go. W większości książek Kinga akcja rozgrywa się w stanie Maine. W stanie, w którym Stephen King się wychował.

 

Na wyspę nadciąga sztorm stulecia, a wraz z nim pewien mężczyzna. Prawdopodobnie morderca, ale czy na pewno? W miasteczku ludzie przygotowują się na sztorm. Bez morderstwa by się nie obyło, więc jest i ono. W końcu morderca musi kogoś zamordować. ? Od tej chwili zaczyna się akcja.

 

Tajemniczy mężczyzna jest postacią, o której się nie zapomina. Kojarzy się z innym (a może to ten sam osobnik?) mężczyzną poznanym w innych jego powieściach. On sprawia, że książka dotyka tematów nadprzyrodzonych. Ale gdyby nie inne interesujące postacie, to sam tajemniczy mężczyzna nie sprawiłby, iż od książki nie potrafiłam się oderwać.

 

Jednym z pytań, które pojawiły się w mojej głowie, po lekturze, było: ,,co zrobiłabym na miejscu mieszkańców wioski?''. Jak postąpiłabym? Myślę, iż autorowi chodziło o to, by przy lekturze zastanowić się, czy potrafiłoby się dokonać trudnego wyboru, aczkolwiek słusznego wyboru? Zresztą, czy był tutaj jakikolwiek właściwy wybór?

 

Był... zawsze niektóre wybory są właściwe, inne nie. Tak jak i w tym scenariuszu...

 

"Sztorm stulecia" to wciągająca lektura, od której ciężko jest się oderwać. Fabuła jest interesująca i wciągająca. Zaś budowa książki sprawia, iż jest ona jeszcze lepsza. Dodaje smaczku całości. Wydaje mi się, iż książka w postaci scenariusza sprawiła, że czyta się ją szybko i naprawdę przyjemnie. Pod pewnymi względami inaczej patrzyłam na postacie niż podczas czytania innych powieści. To jedna z lepszych książek, które przeczytałam w tym roku. Pozostanie ze mną na długi czas. Wydaje mi się także, iż ta książka sprawiła, że przemyślałam kilka spraw dotyczących mojej duszy (że to tak ujmę). Podczas lektury znalazłam swój ideał. I choć jesteśmy tylko ludźmi popełniającymi błędy to chcę być taka jak jeden, jedyny człowiek z powieści, by móc potem niczego nie żałować...

Zobacz opinie o książce Sztorm stulecia

Kup książkę Sztorm stulecia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Bazar złych snów
Stephen King0
Okładka ksiązki - Bazar złych snów

Teksty zawarte w tym zbiorze mają wspólne motywy: zagadnienia moralności, życia pozagrobowego, winy i kary, pytanie, co zrobilibyśmy inaczej, gdybyśmy...

Wszystko jest względne
Stephen King0
Okładka ksiązki - Wszystko jest względne

Czternaście nowych opowiadań mistrza horroru. Dzięki niemu trafiamy do tajemniczego świata cyklu Mroczna Wieża, w którym bohater musi zmierzyć się...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Podziały nocy
Eliza Korpalska
Podziały nocy
Dlaczego mnie zabiłaś?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabiłaś?
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy