Tajemnica domu Helclów

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-07-13
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-240-3505-2
Liczba stron: 288
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: Natalia Nowak-Lewandowska
Tom 1 cyklu Profesorowa Szczupaczyńska

Ocena: 4.74 (23 głosów)

Zofia z Glodtów Szczupaczyńska nie była rodowitą krakowianką. Urodziła się i wychowała w Przemyślu, nie licząc rocznego i źle wspominanego pobytu na pensji Sakramentek we Lwowie; odebrawszy staranne wykształcenie domowe dzięki nieocenionej pannie Buchbinderównie, poślubiła Ignacego Szczupaczyńskiego herbu Wadwicz z osiadłej w Krakowie od pokoleń niezamożnej, acz szanowanej rodziny spod Tyńca – i odtąd robiła wszystko, co w jej mocy, by nikt nie pamiętał o jej przemyskim pochodzeniu.

Profesorowa Zofia Szczupaczyńska ma misję. Za wszelką cenę chce wejść do świata najlepszych rodzin krakowskich. I nic nie jest w stanie jej powstrzymać, ani brak majątku czy pochodzenia, ani mąż Ignacy, mało ambitny uczony Uniwersytetu Jagiellońskiego, patrzący z pobłażaniem na działania małżonki. Zofia prowadzi dom z pełnym zaangażowaniem, co chwilę znajdując powody, aby zwolnić kolejną służącą. Oszczędna do przesady, wynajdująca coraz to nowsze wytłumaczenia dla swojego skąpstwa, pławi się w zachwycie nad swoją wstrzemięźliwością. Jednym słowem hipokryzja. Kiedy w uporządkowany świat profesorowej wkracza tajemnicza zbrodnia w domu spokojnej starości, w pełni oddaje się dochodzeniu, na drugi plan spychając swoje ambicje społeczne.

Fantastyczny kryminał retro to dzieło Maryli Szymiczkowej, zza której wyłania się duet Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego. Panowie stworzyli powieść, która za sprawą głównej bohaterki oraz samej historii jest pastiszem dla książek Gabrieli Zapolskiej i Agathy Christie. Barwne postaci drugoplanowe, jak chociażby hrabina Żeleńska, która ponad wszystko ceni sobie plotki, czy siostra Alojza, bardzo oddana profesorowej, chwilami zagubiona, ale zawsze gotowa do pomocy oraz wspomniany wcześniej mąż Ignacy nadają powieści kolorytu.

W tej opowieści zaszczytne miejsce zajmuje XIX-wieczny Kraków i jego zwyczaje. Życie mieszkańców miasta zdeterminowane jest przez przynależność do warstw społecznych i układów towarzyskich. I choć Zofia nigdy nie przyznałaby się do przemyskiego pochodzenia, to i Kraków nie budzi w niej zachwytu. W tym mieście ważna jest gra pozorów, liczy się charytatywna aktywność oraz znajomości. A ponad wszystko najważniejsze jest bywanie w odpowiednim miejscu w odpowiednim towarzystwie.

Duet Dehnel i Tarczyński napisali wspaniałą powieść, zabierając czytelnika w przeszłość, pełną intryg, finezyjnego humoru i uszczypliwości. Świat chwilami tak samo zepsuty i zakłamany, jak dzisiejszy. Gdzie plotka potrafi zniszczyć, a zachłanność i potrzeba zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy zmusza do najgorszych czynów. I choć sama intryga kryminalna nie porywa, ważniejszą i ciekawszą rolę do odegrania ma tu Kraków i jego mieszkańcy.

 

Zobacz opinie o książce Tajemnica domu Helclów

Kup książkę Tajemnica domu Helclów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Rozdarta zasłona
Maryla Szymiczkowa0
Okładka ksiązki - Rozdarta zasłona

Pod willą Rożnowskich wielkie zbiegowisko – Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny. W domu profesorostwa Szczupaczyńskich nie mniejsza...

Seans w Domu Egipskim
Maryla Szymiczkowa0
Okładka ksiązki - Seans w Domu Egipskim

Profesorowa Szczupaczyńska na tropie nowej zbrodni. Dekadencja, wirujący stolik i zbrodniarz z zaświatów. Jesień roku 1898. W Genewie zamachowiec...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy