Tam, gdzie bzy sięgają nieba

Wydawnictwo: WasPos
Data wydania: 2020-08-03
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788366425712
Liczba stron: 400
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: Violetkove

Ocena: 5.17 (6 głosów)

"Tam, gdzie bzy sięgają nieba" to powieść z wątkiem historycznym, obyczajowym i romantycznym. Opowiadaną historię poznajemy na dwóch płaszczyznach czasowych i z perspektywy kilku osób - motywem przewodnim jest powrót Kaliny z Wielkiej Brytanii na Mazury. Kalina to młoda, samotna matka próbująca na nowo ułożyć sobie życie mimo gorzkiej historii pierwszego poważnego związku. Próbuje odnaleźć się w polskiej rzeczywistości po latach spędzonych zagranicą. Pomaga jej w tym koleżanka z dawnych lat, dzięki której znajduje dorywczą pracę w postaci korepetycji i dziadek, który powoli odkrywa przed wnuczką skrywane tajemnice sprzed wielu wielu lat. Wkrótce poznaje również Janinę, dziewięćdziesięciolatkę, która na Mazury wybrała się nie tylko, by wypocząć, ale również, by powspominać i być może odnaleźć ukochanego z młodzieńczych lat... Wszystkie drogi prowadzą do zarośniętej krzakami bzu opuszczonej wioski, dawnej osady Mazurów tak okrutnie potraktowanych w wojennej zawierusze.
Tę książkę czytałam jednym tchem- zwłaszcza w momentach powrotu do przeszłości. Szkolna historia jest bardzo uboga i nie opowiada o wszystkim, co działo się w naszym kraju. Nie miałam większego pojęcia o losie Mazurów, o przymusowym "spolszczaniu". Takie historie jak ta, opowiedziane przez książkowych bohaterów, mocno do mnie przemawiają i pozwalają odkryć jeszcze więcej faktów z historii naszego kraju. "Tam, gdzie bzy sięgają nieba" dostarczyły mi wiele wzruszeń, były również momenty wywołujące uśmiech na mojej twarzy - czytając o Lence (córce Kaliny) czułam się, jakbym czytała teksty mojej córki. Trochę brakowało mi chemii między Kaliną, a Ksawerym - nie myślałam, że między nimi pojawi się poważniejsze uczucie.

Książkę gorąco polecam, potrafi zarówno rozbawić, jak i wzruszyć do łez. Dla mnie będzie to jedna z tych pozycji, do których będę wiele razy wracać. 

Tagi:

Zobacz opinie o książce Tam, gdzie bzy sięgają nieba

Kup książkę Tam, gdzie bzy sięgają nieba

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy