Terror

Wydawnictwo: brak danych
Data wydania: 2018-03-21
Kategoria: Horror
ISBN: 9788377312926
Liczba stron: 692
Tytuł oryginału: The Terror
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Dodał/a opinię: HorrorBookDevour

Ocena: 5.67 (21 głosów)
Inne wydania:

"Życie nie ma żadnego planu, żadnego celu, żadnych tajemnic, które rekompensowałyby wszystkie cierpienia i niedostatki."

 

Jak zrecenzować książkę, która zawładnęła umysłem czytającego na długie, wieczorne godziny? Czy da się składnie i racjonalnie napisać kilka zdań, gdy wciąż wspominamy podróż, jaką zafundował nam Dan Simmons w "Terrorze"?  

 

Zimowa wyprawa

 

"Terror" nie jest książką łatwą, ani przyjemną. Jej brutalność i prawdziwość szokują, ale także uzależniają. Na początku uderza ogromem fachowej morskiej wiedzy, wrzucając czytelnika między płynące statki. W ten sposób towarzyszymy załodze HMS Terror i HMS Erebus w podróży do najzimniejszych miejsc na kuli ziemskiej. Razem z załogą zmagamy się z nieprawdopodobnym mrozem, błagając o choćby odrobinę odwilży. Wspólnie z kapitanem staramy się utrzymać statki w jak najlepszym stanie. A wszystko to pośród niekończącego się paku lodowego, okrytego ciągłymi zamieciami. Lód aż do samego końca nie pozwala nam odejść kradnąc nam najpierw ciało, potem umysł, a na końcu duszę.

 

"Miliony lat postępów medycyny nie odkryją sekretów ludzkiej duszy."

 

Dzielni marynarze

 

To, w jaki sposób Simmons przedstawił bohaterów w książce, jest zwyczajnie arcydziełem. Ogrom postaci, nazwisk i wydarzeń początkowo może się mylić i przytłaczać. Jednak każdy z załogi jest ważny. Wszyscy opisani zostali tak, abyśmy mogli poczuć, że ich znamy. Jednych od pierwszych stron darzymy sympatią, innych nienawidzimy. To jest plejada gwiazd, z którą będziemy obcować przez długie godziny i którzy staną się towarzyszami naszej podróży w Arktykę.

Jestem również zachwycona tym jak autor lekko wplata zmiany, które zachodzą w poszczególnych bohaterach. Jak człowiek zachowa się w skrajnych warunkach? Co pozostaje z człowieczeństwa, kiedy umiera się z głodu? Na te pytania Simmons udziela odpowiedzi. Jakiej? Musicie koniecznie sprawdzić!

 

Podsumowanie

 

Ciężko jest pisać recenzję, aby nie zdradzić zbyt wiele. "Terror" jest książką, którą zapamiętam na bardzo długo. Delektowałam się nią, bo wiem, że drugi raz takiej przygody nie przeżyję. Lód pochłonął mnie całkowicie. Były momenty gdy płakałam, owita płaszczem smutku. Kilka razy łzy pociekły z ulgi, jak gdybym sama płynęła na jednym ze statków. Po przeczytaniu ostatniej strony, czuję się pusta i osamotniona. Oznacza to, że książka wyjątkowo głęboko wchodzi w psychikę. Czytajcie, bo naprawdę warto!

 

Muszę także wspomnieć o fenomenalnej pracy, jaką wykonało wydawnictwo Vesper. Wydanie na najwyższym poziomie! Piękne zdjęcia na końcu książki i okładka, którą z dumą można eksponować w bibioteczce. Ten, kto raz dostanie to wydanie w swoje ręce, nie będzie mógł się z nim rozstać :)

Tagi:

Kup książkę Terror

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Terror
Inne książki autora
Olimp
Dan Simmons0
Okładka ksiązki - Olimp

Już od miesięcy toczy się wojna między bogami i ludźmi wspieranymi przez morawce. Ofiarą pada Parys, zabity przez Apolla w pojedynku. Hera podstępem usypia...

Wydrążony człowiek. Muza ognia
Dan Simmons0
Okładka ksiązki - Wydrążony człowiek. Muza ognia

Dwie powieści jednego z najwybitniejszych współczesnych twórców science fiction. Wydrążony człowiek, Jeremy Bremen, jest telepatą. Ludzkie umysły są...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

"Życie nie ma żadnego planu, żadnego celu, żadnych tajemnic, które rekompensowałyby wszystkie cierpienia i niedostatki."


Więcej
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Pokaż wszystkie recenzje