reklama

Totalna Magia

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2020-01-29
Kategoria: Romans
ISBN: 9788381258296
Liczba stron: 320
Dodał/a opinię: millawia

Ocena: 4.45 (11 głosów)

„Totalna magia” to drugi tom dylogii o życiu niezwykłych kobiet należących do rodu Owensów. Historia Sally i Gilian Owens – głównych bohaterek tej powieści – została zekranizowana w 1998 roku przez Griffina Dune. „Totalna magia” to jeden z moich ulubionych filmów o czarownicach, więc byłam diablo ciekawa, jak książkowy pierwowzór wypadnie na tle filmu – czy utwór Alice Hoffman czymś mnie zaskoczy, czy okaże się, że reżyser wiernie przeniósł treść jej powieści na ekran i lektura będzie jedynie odświeżeniem sobie dobrze znanej mi opowieści?


Treść „Totalnej magii” mocno mnie zaskoczyła, gdyż okazało się, że historia Sally, jej siostry i córek diametralnie różni się od historii przedstawionej w ekranizacji, która jest w moim odczuciu dość luźno inspirowana książką. Zacznijmy od tego, że w powieści  bardzo dużo miejsca poświęcono na opisanie perypetii córek Sally - Antoniny i Kylie. Czytelnik dostaje możliwość obserwowania burzliwego procesu dorastania obu dziewczynek (coś czego w filmie nie uświadczymy), ich wątek jest o wiele bardziej rozbudowany, ich postacie są w powieści równie ważne co Sally i Gillian. Główny wątek książki również różni się od tego, co przedstawiono w filmie. Alice Hoffman skupiała się na konflikcie sióstr, a także na ukazaniu destrukcyjnego wpływu jaki na relacje pomiędzy nimi ma mroczny cień, który zawisł nad ich rodziną z powodu niefrasobliwego i nieodpowiedzialnego zachowania Gillian. Wątek romantyczny Sally, który w filmie grał dużą rolę, w książce pojawił się dopiero pod koniec historii i nie był on aż tak bardzo eksponowany.  


Historia ukazana w powieści to przede wszystkim przepełniona magią opowieść o skomplikowanych siostrzanych relacjach. To opowieść o trudach dojrzewania i konieczności radzenia sobie z konsekwencjami swoich nie zawsze przemyślanych decyzji. To wreszcie opowieść o niezwykłych, łamiących stereotypy kobietach uczących się akceptować swe magiczne dziedzictwo.


Jeśli jesteście fanami realizmu magicznego, kochacie opowieści o czarownicach, lubicie czytać o silnych i wyzwolonych kobietach, to „Totalna magia” jest dla Was lekturą obowiązkową. Po ten tytuł powinni również sięgnąć wszyscy fani ekranizacji – na pewno zdziwi Was, jak bardzo film różni się od powieści.

Tagi:

Kup książkę Totalna Magia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Totalna Magia
Inne książki autora
The Ice Queen
Alice Hoffman0
Okładka ksiązki - The Ice Queen

Alice Hoffman is at her electrifying best in this fairy tale for grown-ups. The story begins with a little girl who makes a wish one snowy night and ruins...

Gołębiarki
Alice Hoffman0
Okładka ksiązki - Gołębiarki

Powieść polecana przez Toni Morrison i Jodi Picoult Za kanwę powieści posłużyły wydarzenia, które miały miejsce w roku 70 n.e., gdy 900 Żydów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje