Trogirskie wakacje

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2021-04-13
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788382022056
Liczba stron: 296
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: LadyPasja

Ocena: 6 (1 głosów)

Jaki kolor kojarzy się Wam z rozpaczą? Taką bezdenną, która zaburza patrzenie na świat, która odbiera umiejętność patrzenia, czucia, funkcjonowania w świecie.

„Trogirskie wakacje” autorstwa Hanny Dikta to opowieść o bólu, który odbiera nadzieję. O miłości matki do córki. I o stracie, która odbiera chęć życia.

Autorka porusza tu również temat pewnego wzorca „dobrej matki”. „Przyjęły od swoich matek i babek wzorzec Matki Polki, idealnej do bólu karmicielki, która nie może sobie pozwolić na najmniejszy nawet błąd. To zabawne, kobiety mogą być kiepskimi pracowniczkami, śmieją się z dowcipów o blondynkach, nie mają pretensji, kiedy mężczyźni żartują sobie ze sposobu, w jaki prowadzą samochodów, ale nigdy, przenigdy nie zaakceptują krytyki ich umiejętności rodzicielskich.”

Olgę poznajemy rok po wielkiej stracie, przemierza niespiesznie urokliwe uliczki Trogiru, rozpamiętując stratę i ostatnią podróż z córką… właśnie do tej malowniczej chorwackiej miejscowości. Jej ból, smutek i wyrzuty sumienia właśnie tu mają mieć swój kres. Czy Oldze uda się odkryć prawdę o ostatnich tygodniach „starego życia”? Czy znajdzie siłę, by dalej żyć? Czy uda się jej wreszcie żyć dla siebie, nie dla córki? Czy mądrość przypadkowo spotkanego Stanisława pomoże jej rozpocząć nowy rozdział?

Ta książka stawia przed każdą matką ważne pytania: Czy możemy uchronić dziecko od całego zła świata? Czy mamy prawo do własnego życia? Czy jesteśmy niezależną jednostką, czy „tylko częścią” swojego dziecka?

Stanisław wnosi do tej opowieści mądrość doświadczonego stratą rodzica, dojrzałość wynikającą z wieku, akceptacji życia i pogodzenia z losem. To on uczy Olgę życia bez poczucia winy: „odpowiedzialność rodzica dorosłego dziecka w którymś momencie się kończy. Trzeba wypuścić dziecko spod skrzydeł i choć bardzo się boimy, pozwolić mu odejść.”

Dla mnie to opowieść pisana sercem. Historia zrozpaczonej kobiety z pękniętym sercem, która po roku potrafi powiedzieć o bólu. „Nie potrafię być bohaterką. Chciałabym tylko, żeby moja Natalia do mnie wróciła. Żeby uśmiechnęła się do mnie, przytulała mnie, mówiła: mamuś. Chciałabym jeszcze, choć jeden raz usłyszeć to słowo wypowiedziane jej ustami. Zobacz, inne kobiety słyszą je codziennie. I lekceważą je, uważają za coś stałego, co będą słyszeć zawsze. Ja też tak myślałam. Byłam matką i zawsze już miałam nią być, to było oczywiste. I nagle wszystko się zmieniło…”

Gorąco polecam Wam lekturę i bardzo czekam na kolejny tom, bo koniec tak bardzo zaskakuje, ale nic Wam nie zdradzę, bo to trzeba samemu przeczytać i co ważniejsze poczuć.

 

Tagi:

Kup książkę Trogirskie wakacje

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Trogirskie wakacje
Inne książki autora
To nie może być prawda
Hanna Dikta0
Okładka ksiązki - To nie może być prawda

Przeszłość, która miała pozostać zamkniętym rozdziałem. Spotkanie, które zmienia wszystko. Małgorzata jest kobietą szczęśliwą. Ma pracę, którą...

Dwie kobiety
Hanna Dikta0
Okładka ksiązki - Dwie kobiety

Mogłyby się nigdy nie spotkać. Jednak przewrotny los splata ich drogi, poddając je niełatwej próbie. Ewa, mieszkanka Katowic, porzuca męża i pracę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Pokaż wszystkie recenzje