Tusz

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2018-09-05
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788379769780
Liczba stron: 384
Tytuł oryginału: Ink
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Sylwia Chojnacka
Dodał/a opinię: maitiri_books
Tom 1 cyklu Księgi skór

Ocena: 4.82 (11 głosów)

Leora żyje w świecie, w którym nikt nie ma nic do ukrycia. Wszystkie bowiem czyny, wszystkie ważne chwile zostają wytatuowane na ciele każdego mieszkańca Saintstone. Narodziny, nadanie imienia i od razu pierwszy tatuaż. W ciągu życia tych szczególnych znaków na ciele przybywa, w chwili śmierci składają się one na historię życia danej osoby. Jeśli osoba była warta zapamiętania, jeśli żyła według wierzeń i tradycji ludu naznaczonych, z jej tatuaży robi się księgę skóry, która jest dowodem na dobre życie człowieka. Dzięki temu taka osoba może żyć wiecznie, a rodzina ma możliwość zapamiętać bliskiego na zawsze. Kiedy umiera ojciec Leory, dziewczyna jest przekonana, że wróci do niej szybko w postaci księgi. Czytanie jego księgi jednak się przedłuża, a na światło dzienne zaczynają wychodzić fakty z przeszłości ojca, których dziewczyna nie znała. Czy była okłamywana przez całe życie? Czy ojciec, który był dla niej wzorem, był tym człowiekiem, którego znała?

"Serce powinno trzymać się w środku. Nie można go chronić, jeśli komuś je oddajesz".

Przyznam, że książka mnie zaskoczyła. Pod piękną oprawą spodziewałam się otrzymać równie zachwycającą treść. Książka mi się podobała, ale nie zachwyciła mnie tak, jak się tego spodziewałam. Momentami nawet przeraziła, kiedy wyobraziłam sobie jak wyglądało tworzenie księgi skór. No bo takie praktyki, jak ściąganie skóry z człowieka i robienie z niej księgi nie są typowymi motywami, jakie możemy spotkać w literaturze. Chyba, że w horrorach, a ta pozycja horrorem nie jest. Nie byłabym jednak szczera pisząc, że nie spowodowało to u mnie zaciekawienia. Bo chociaż brzmi to przerażająco, motyw ten jest czymś nowym, świeżym, oryginalnym . Samo tatuowanie ciała od narodzin jest interesującym wątkiem, tak samo jak podział ludu na naznaczonych i buntowników, których skóra nie jest pokryta tatuażami. Ci drudzy są bardzo tajemniczy, nie da się nic o nich z ich skóry dowiedzieć . Leora wie, że ludzie ci są źli, niebezpieczni. Takie opinie słyszy od urodzenia, ślepo wierzy w to, co mówią inni. Tak została wychowana, tatuaże są integralną częścią jej osoby, tak samo jak wierzenia jej ludu. Te niezwykłe znaki na ciele są dla niej tak bardzo ważne, że po ukończeniu szkoły chce zostać tatuażystką. Jednak po śmierci ojca coś się zmienia. Na jaw zaczynają wychodzić skrywane od dawna sekrety, o których Leora nie miała pojęcia. Do dziewczyny zaczyna docierać, że była okłamywana, zaczyna wątpić w słuszność prawd, które słyszała i w które wierzyła całe swoje życie. Jej życie w jednym momencie wywraca się do góry nogami. Nie wie już w co wierzyć, komu ufać. Wszystko zaczyna się walić. A może to całkiem nowy początek?

„(…) czy jeden zły uczynek może naprawdę przekreślić dobrego człowieka?
Po raz pierwszy w życiu wątpię w moją wiarę i to mnie przeraża.
Po raz pierwszy chcę zmienić zasady.
I po raz pierwszy zastanawiam się, czy ma znaczenie to, co znajduje się na twojej skórze, jeśli stawką jest dusza?”

Sam podział społeczeństwa na dwie zwalczające się grupy, kojarzył mi się z innymi pozycjami. Wydawało mi się, że ta pozycja będzie podobna do „Niezgodnej”. Ale, chociaż ludzie są tutaj podzieleni i nie pałają do siebie sympatią, fabuła jest inna, odznacza się indywidualnością. I to właśnie pomysł autorki, jaki i prowadzenie fabuły, zaważyły na mojej ocenie tej powieści. Świat niby inny, ale jednak bardzo podobny do naszego. Korupcja, zakłamanie, brak tolerancji, a wręcz zwalczanie wszystkiego co inne, co odbiega od normalności. I chociaż przedstawiony przez autorkę świat nie do końca mnie usatysfakcjonował, lekturę uważam za udaną.

Jeśli mowa o świecie, w którym została osadzona akcja powieści, nie jest tak dopracowany, jak się spodziewałam. Po ubiorze, zastosowanej technologii, możemy się domyślać w jakich czasach toczy się akcja powieści, ale nie jest łatwo dobrze trafić. Nie zostało to w żaden sposób określone, a szkoda, bo tego głównie brakuje tej pozycji. Przez to konstrukcja świata może wydawać się płaska. Podobnie rzecz ma się z bohaterami. O ile główne postaci zostały przedstawione w miarę poprawnie, są w książce i takie, o których nie wiemy nic, wydają się przez to w tej powieści zbędne. Trochę też zabrakło ich pogłębionej analizy psychologicznej, która pozwoliłaby lepiej poznać bohaterów, zrozumieć motywy ich działania i targające nimi emocje. Postacią, która najbardziej mi się spodobała, był Obel, mistrz tatuażu. Co szczególnego wnosi do powieści, musicie jednak sprawdzić sami. Dużo miejsca autorka poświęciła sztuce tatuowania i samym tatuażom, ich historii i znaczeniu. I chociaż wizja świata, w którym wystarczy spojrzeć na człowieka i już wiemy o nim wszystko, dość mocno mnie przeraża, to utopijny, fantastyczny świat stworzony przez autorkę przyciągał mnie i magnetyzował. Czytałam tę powieść z wielką przyjemnością.

Chociaż książce można zarzucić to i owo, trzeba pamiętać, że jest to debiut. I uważam, że debiut bardzo udany. Wielkie brawa należą się autorce za oryginalny pomysł, interesującą, przyciągającą uwagę fabułę i ciekawy, nieco mroczny klimat powieści. Przymykam oko na te drobne niedociągnięcia i zachęcam do lektury. Myślę, że to powieść nie tylko dla młodszych czytelników, każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu We need Ya.

Kup książkę Tusz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tusz
Inne książki autora
Iskra
Alice Broadway0
Okładka ksiązki - Iskra

Jest nienaznaczona, chociaż pokryta tatuażami. Nie całkiem taka jak oni, ale też nie całkiem inna. Nie ma w Saintstone osoby bardziej niebezpiecznej od...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Bezmiar
Grzegorz Kapla
Bezmiar
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Asiunia
Joanna Papuzińska
Asiunia
Bo trzeba żyć. Apolonia
Ewa Szymańska
Bo trzeba żyć. Apolonia
Bachor
Katarzyna Ryrych;
Bachor
Oczy wilka
Alicja Sinicka
Oczy wilka
Sekret antykwariusza
Paweł Jaszczuk;
Sekret antykwariusza
Pokaż wszystkie recenzje