reklama

W paszczy lwa

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2020-10-21
Kategoria: Romans
ISBN: 9788395662461
Liczba stron: 403
Dodał/a opinię: martucha180
Tom 2 cyklu Niepokorni

Ocena: 5.67 (6 głosów)

Catherine ma szczęście do pecha i talent „do niewpasowywania się w normy społeczne”, miesza regularnie i (nie)chcący. Przyciąga kłopoty jak magnes, ciągle wpada w tarapaty niezależnie od miejsca, czasu i okoliczności. A te bywają niezwykłe i nieprzyzwoite jak na damę. Momentami śmiałam się w głos, gdy moja wyobraźnia szalała. Nawet po dwa razy czytałam potyczki słowne Cat i Nicolasa, by delektować się ekspresją, emocjami i słowami. Autorka świetnie wczuła się w role, oddając temperament tych dwojga.

Mała Kitty, słodkie utrapienie lorda i jego wytrwała wielbicielka, ma dosyć zamknięcia w klatce konwenansów i pragnie od życia czegoś więcej. Chce… eksperymentować i poznać tajniki ars amandi bez ślubu, choć jej niewinność początkowo niezmiernie bawi. Ambitna, rezolutna i nieprzewidywalna dama ćwiczy na lordzie, budzi w nim mordercze instynkty i te zgoła inne. Gra w kotka i myszkę trwa, ale do końca nie wiadomo, kto jest kotkiem, a kto myszką. Wybuchowa Cat drażni lwa, nie zdając sobie sprawy, jakie mogą być tego skutki. W książce znajdują się wskazówki, jak uwieść mężczyznę w XIX wieku, które sprawdzą się i dziś, bo kokietować można zawsze i wszędzie.

Autorka wplotła do powieści różne problemy i poglądy. Zawsze znajdą się buntowniczki i taką osobą jest Catherine. Ciągle tłamszona i poprawiana szokuje rodzinę swoimi feministycznymi poglądami na rolę kobiety w małżeństwie i społeczeństwie. Krytykuje zasady i konwenanse, maniery i zachowanie pozorów, protekcjonalne traktowanie kobiet i plotkowanie. Pragnie męża partnera, a nie władcę. Jej niezależna i ciekawa natura oraz głód wiedzy znajdują aprobatę nielicznych. Interesuje się otaczającym ją światem, problemami społecznymi, życiem biedniejszych londyńczyków. Spodobał mi się wątek zamieszek i sierocińca, choć w moim mniemaniu nie został zakończony.

W swej powieści autorka ukazuje różne rodziny. Odmalowuje ich status społeczny, finansowy, zwraca uwagę na nałogi i uczucia rodziców. Nicolas Devon nie ma w życiu łatwo – niekochany, niechciany, obarczony winą za śmierć matki mierzy się z plotkami i reputacją odziedziczoną po ojcu. Walczy z własnymi demonami, za przyjaciół mając psy. Charlotte, wychowanka sierocińca, jest damą do towarzystwa Cat i jej przyjaciółką. Charlotte pokazuje swej pani prawdziwe życie, służy radą i wsparciem w każdej sprawie, nawet tej najbardziej szalonej.

Główne postacie i drugoplanowe są wyraziste i barwne. Lady Amelia to matka kwoka, Helen dokuczliwa siostra, markiz Williams oaza spokoju. Innym bohaterom też niczego nie brakuje. Ci epizodyczni uzupełniają obraz londyńskiego społeczeństwa – robotnicy, kurtyzany, sieroty, kobiety udające damy, służba. Są też bohaterowie negatywni, których pojawienie się wprowadza grozę i buduje mroczny klimat Londynu. To już nie tylko przyjęcia, bale, rezydencje i spacery po parku dostępne dla wyższych sfer. Autorka wiernie odzwierciedla rzeczywistość XIX wieku, składającą się z różnych elementów. Całość sprawia, że czytelnik przenosi się w czasie.

Komizm sytuacji, scenki rodzajowe, namiętne sceny erotyczne kontrastują z obrazem sierocińca czy klubu dla panów, do tego chwile grozy i napięcia, wpisy do dziennika tworzą barwną mozaikę romansu historycznego, w którym autorka porusza tematy aktualne i dziś, hołdując przy tym uniwersalnym wartościom jak rodzina, miłość, przyjaźń, pomoc potrzebującym. Niefortunne zdarzenia, nieprzewidywalne zwroty akcji, emocje, utarczki słowne i nie tylko. Niestety znalazłam kilka błędów ortograficznych, nie mniej powieść warta jest uwagi. Lekki styl autorki i poczucie humoru oraz ciekawa fabuła sprawiają, że książka czyta się sama i chce się jeszcze.

Świetnie się bawiłam! Tego mi było trzeba – lekkości, humoru, śmiechu, potyczek słownych, przekomarzanek, emocji, rozrywki, relaksu, zmysłowości, namiętności oraz pikanterii, a przede wszystkim oderwania się od brutalnej rzeczywistości. „W paszczy lwa” to idealna lektura na jesienne długie wieczory, która powinna zostać zekranizowana.

 

 

Tagi:

Kup książkę W paszczy lwa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce W paszczy lwa
Inne książki autora
Diabelski Hrabia
Melisa Bel 0
Okładka ksiązki - Diabelski Hrabia

Jocelyn zna hrabiego Winstona od dziecka. Nie wie, że ten mroczny mężczyzna był w niej niegdyś zakochany. Kiedy wychodzi za mąż za jego kuzyna, Edwarda...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na tej samej ziemi
Katarzyna Kielecka;
Na tej samej ziemi
Usta mordercy
Artur Kawka, Monika Wysocka
Usta mordercy
Cyrkówka Marianna
Anna Fryczkowska;
Cyrkówka Marianna
Na Podlasiu. Antonia
Agnieszka Panasiuk;
Na Podlasiu. Antonia
Spowiedź doktora Mengele
Christopher Macht
Spowiedź doktora Mengele
Nawiść
Autor Nieznany (I)
Nawiść
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Przemysław Hytroś
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Pokaż wszystkie recenzje