Wariat na wolności. Autobiografia

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-08-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-3793-3
Liczba stron: 352
Dodał/a opinię: Malgorzata Nowak

Ocena: 5.67 (3 głosów)

„Wariat na wolności” to autobiografia jednego z najbardziej znanych polskich psychologów. Wojciech Eichelberger, bo o nim mowa, jest także coachem, doradcą biznesowym, felietonistą oraz autorem i współautorem wielu książek z dziedziny psychologii i rozwoju osobistego. Eichelberger jest również współtwórcą Laboratorium Psychoedukacji, placówki powstałej w 1978 roku, jako pierwszy w Polsce niepubliczny ośrodek zajmujący się psychoterapią, pomocą psychologiczną i szkoleniami.

 

Biografią Eichelbergera można by obdzielić kilka osób i jeszcze by zostało. W swojej miejscami autoironicznej autobiografii autor zabiera czytelnika do swojego świata, od opowieści dotyczącej jego przodków, poprzez trudne dzieciństwo w powojennej Polsce, budowanie swojej marki i kolejnych instytucji pomagających ludziom, którzy mają problemy z uzależnieniami, stresem i ogólnym brakiem „zgody” ze sobą samym.

 

Eichelberger snuje swoją opowieść w sposób niezwykle plastyczny i ciekawy. Opowieści autora przeplatane są wywiadem przeprowadzanym z Eichelbergerem przez Wojciecha Szczawińskiego. Rozmowy dotyczą jego pracy, sposobu podejścia do psychoterapii, bycia zen i relacji rodzinnych.

Z własnego doświadczenia wiem, że psycholodzy traktują Wojciecha Eichelbergera jak guru. W czasie kiedy walczyłam z syndromem wypalenia zawodowego, psycholog poleciała mi napisaną przez niego książkę „Kobieta bez winy i wstydu”. Pamiętam, że pierwsze co wtedy pomyślałam to „phi, co facet może wiedzieć o kobietach”. Jak się okazało, całkiem dużo. Teraz, po przeczytanie jego autobiografii, odpowiednie puzzle wskoczyły na swoje miejsce.

 

Muszę przyznać, że podobał mi się styl autora, nie był nadęty, wręcz przeciwnie, odnosiło się wrażenie, że autor jest chłopcem z sąsiedztwa, takim swojskim, z którym można konie kraść, nieukrywającym swoich porażek i niegloryfikującym ponad miarę osiągnięć. Odnosiłam wrażenie, że sukcesy i porażki są przez niego odbierane, jako naturalny element życia, szansa na samodoskonalenie. Język, jakim napisana jest autobiografia, zdradza wysokie wykształcenie autora i jest to kolejny plus tej książki, w czasach gdy niektóre pozycje na książkowe dostępne na rynku są pisane „byle jak”.

 

Na dodatkową uwagę zasługuje również to, że opowieść autora o swoim siedemdziesięciopięcioletnim życiu uzupełniona jest o zdjęcia z albumu rodzinnego. Znajdziemy tu zdjęcia jego rodziców, jego samego w różnych okresach życia, jego rodziny. Dzięki temu zabiegowi autor staje się bliższy czytelnikowi.  

 

„Wariat na wolności” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych psychologią i wszelkich samozwańczych coachów, roszczących sobie monopol na wiedzę. „Zwykły zjadacz chleba” znajdzie tu wiele inspiracji do poprawy swojego życia i szukania sposobu na pracę nad sobą. Serdecznie polecam.

Tagi: biografie

POLECANA RECENZJA

Zobacz opinie o książce Wariat na wolności. Autobiografia

Kup książkę Wariat na wolności. Autobiografia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Infantka
Wojciech Nerkowski
Infantka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy