Wendyjska Winnica. Winne miasto

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2019-01-30
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324583041
Liczba stron: 432
Dodał/a opinię: agulka
Tom 2 cyklu Wendyjska Winnica

Ocena: 5 (6 głosów)

Drugi tom historii życia Matyldy Neumann opowiada o czasach tuż przed ukończeniem II wojny światowej. Mieszkańcy przygranicznego Chwalimia to w większości Niemcy, a być Niemcem to nie była dobra opcja. Matylda podczas ucieczki przed wojskami rosyjskimi zostaje pobita i trafia jako branka do Wiktora, rosyjskiego żołnierza, który w zamian za ocalenie życia wykorzystuje dziewczynę.
Po odzyskaniu przez Polskę wolności mieszkańcy pogranicza na zachodzie kraju znajdują się w trudnym położeniu, ponieważ napływowa ludność traktuje ich w większości jako niedawnych okupantów. W nieco lepszym położeniu znajdują się ci, którzy potrafią udowodnić polskie korzenie. Ci, którzy nie mają takiego szczęścia są wypędzani za granicę Nysy, a tam sytuacja bytowa jest dramatyczna. Dlatego też nasza bohaterka za wszelką cenę stara się dowieść, że Wendowie to prastarzy Słowianie. Aby przetrwać szuka jakiegokolwiek zatrudnienia i dachu nad głową.
Nowe czasy to także nowe porządki polityczne. I w tej powieści możemy obserwować agitację do słynnych wyborów 3 razy Tak. Wprowadzanie porządków rodem ze stalinowskiej Rosji, szykany wobec mających inne zdanie o gospodarce i polityce.
To także poszukiwania prowadzone przez wiele rodzin swoich zaginionych podczas działań wojennych najbliższych. Przykładem jest tu choćby Kazimierz szukający żony żywej lub grobu gdzie mogła być pochowana. szuka także zemsty na krzywdzicielach.
Szczególnie muszą uważać na siebie kobiety, które podejmują heroiczną walkę o dobro swoich rodzin, zwłaszcza w przypadku gdy pozostają jedynymi żywicielami rodziny. Często w takiej sytuacji muszą się godzić muszą godzić się na handel swoim ciałem w imię przetrwania. Łatwo więc nimi manipulować. Przykładem jest choćby sytuacja, w której znalazła się Hanka, próbująca obronić się przed Meierem.
Ale powieść ta choć długa i czasem zbytnio przeładowana przemyśleniami Matyldy to także pięknie pokazane odradzanie się przemysłu winiarskiego na terenie Zielonej Góry. Mamy tu pokazane nowo powstające winnice, prace przy winoroślach czy w fabryce win.
I choć dosyć ciężko było mi czytać, bo format książki nie zachęca ( jest gruba i dosyć ścisłym drukiem) to watro po nią sięgnąć, bo autorka zawarła w niej wiele historycznych faktów, które kształtowały tamtejsze społeczeństwo.

Tagi:

Kup książkę Wendyjska Winnica. Winne miasto

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wendyjska Winnica. Winne miasto
Inne książki autora
Wendyjska Winnica. Cierpkie grona
Zofia Mąkosa0
Okładka ksiązki - Wendyjska Winnica. Cierpkie grona

Epicka opowieść z czasów wojny - rodzinne więzy, siła miłości, determinacja kobiet. Rok 1938. W Chwalimiu, wsi położonej na niemiecko-polskim pograniczu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Pokaż wszystkie recenzje